Ať žije Československá republika! Ať žije Sovětský svaz! Psi, palte!
Naši předkové zažili v té době teroristický režim, zastrašování, pokusy o odnárodňování, germanizaci, ale zejména, co je potřeba připomenout a připomínat, že 360 tisíc československých občanů v průběhu války zahynulo.
Teroristický režim prováděly německé organizace typu Gestapa, SS, ale bohužel zčásti také německé armády - Wehrmachtu. A posluhovala mu určitá část domácích zrádců. Tak, jako v každé zemi okupované Evropy, někde více, někde méně. U nás spíše méně.
K těm nejhnusnějším činům německé okupační moci však docházelo, když odmyslím koncentrační tábory a vraždění českých občanů tam, popravy v pankrácké sekyrárně, právě na této střelnici.
Za německé okupace v letech 1939 – 1945 sloužila střelnice k represivním popravám. Nacisté proměnili zdejší konírnu na poslední věznici odsouzených před smrtí. V severní části střelnice pak zřídili hromadné popraviště. Od okolního světa bylo izolováno pouze ostnatým drátem. A ne daleko od obytné zástavby, kterou nesměl nikdo v době od 18 hodin večer do 6 hodiny ranní opouštět, tedy ani byt. Nikdo v té době nesměl ani otevírat okna.
Nejvíce represivních poprav proběhlo na střelnici v Kobylisích po atentátu na Heydricha v období tzv. II. stanného práva. Od 30. května do 30. července 1942 – za 33 dní - zde bylo popraveno podle dokonalé německé evidence 539 lidí. Z toho bylo463 mužů a 76 žen, jen výjimečně jiné nežli české národnosti. Bylo mezi nimi mnoho významných vědců, umělců, politiků, Sokolů a také vojáků.
Kobyliská střelnice mi utkvěla už před lety v paměti podle popisu v jedné z publikací nedávno zesnulého prof. dr. Roberta Kvačka. Ten mj. popisoval popravu, jak on to charakterizoval „starého československého generála Bílého“. Generál Bílý odmítl před popravou pásku přes oči a před popravčí četou vojáků zbraní SS zvolal „Ať žije Československá republika! Ať žije Sovětský svaz! Psi, palte!“. Myslím, že generála Bílého není možné považovat, jak je dnes módním zvykem u velké části publicistů, ale také členů současné vlády, za proruského. Ale generál Bílý si uvědomoval, stejně asi jako my všichni, co zde jsme, rozhodující podíl Sovětského svazu na válečných operacích proti Německu v té době. A já mohu jen dodat, že se jednalo o rozhodující podíl SSSR na vojenském vítězství spojenců nad nacistickým Německem.
Podle neúplných seznamů bylo v Kobyliské střelnici v období od 30. září 1941 do 7. května 1945 popraveno více než 755 lidí. Poslední obětí byli tři obyvatelé Kobylis, kteří se náhodně pohybovali před vchodem do střelnice a byli zastřeleni v průběhu Pražského povstání 7. května 1945 vojáky zbraní SS.
Dámy a pánové, připomínáme si dnes oběti statečných českých vlastenců a také oběti II. světové války. Současně si rovněž připomínáme osvobození naší vlasti sovětskou a americkou armádou.
Čest památce padlých, kteří položili svůj život za vlast.
Text vystoupení předsedy ČSSD Jiřího Paroubka na pietním aktu
v Kobyliské střelnici v pondělí 6. května 2024.
Foto: Kobyliská střelnice, socha Vzdor
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2593x přečteno
Komentáře
Bohužel 99,99% lidí z Prahy je úplně ukradeno, že zde v této zemi kdysi byli lidé, kteří byli ochotni za tuto zemi položit život. Já budu chodit na tuto pietu do Kobylis dokud budu schopen dojít alespoň tam, kam dnes došla paní Wolfova.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.