Josef Středula exkluzívně pro Vaši věc: Moc je neuvěřitelně prohnilá

obrazek
28.3.2012 08:31
Vláda ČR ztratila důvěru veřejnosti, dokonce i svých voličů, napsala Českomoravská konfederace odborových svazů a vyzvala občany k „celonárodnímu odporu“. Stalo se to v pátek 19. března, potom, co odborová delegace odešla z jednání tripartity. Prvním krokem bude společná demonstrace s občanskými iniciativami, která se má konat v Praze na Václavském náměstí, tam, kde se obyčejně dělají české dějiny. Dva tisíce slov rozhovoru s předsedou odborového svazu KOVO a místopředsedou ČMKOS Josefem Středulou se soustřeďuje na to, co přijde pak.

Vaše věc: Co znamená výraz „celonárodní odpor“?

Josef Středula: Není to slovo, které bych používal v běžných situacích. Má to hodně společného s rokem ´89, tehdy to bylo opravdu celonárodní. Bylo to vyvoláno obrovskou touhou po změně, po odstranění režimu, který byl zdrojem nesvobody. Pokud se to používá v současné době, ohlašuje závažnou situaci, kdy lidé jsou hluboce nespokojeni s mnoha současnými politiky.

Vaše věc: Znamená to, že tmy vláda bude svržena?

Josef Středula: Myslím, že současná vláda by si to zasloužila. Důvodů je moc, korupčními skandály počínaje, až po poslední ukázku, jak jsou politici ovládáni lobbisty. Schválně užívám množné číslo, protože si myslím, že to, co se dozvídáme z odposlechů, nepředstavuje jediný případ. Pravdu má komentátor, který napsal, že stranickým sekretariátům odposlechy neřekly nic nového, vědí, jak to funguje…

V lidovém rozhořčení je i zklamání těch, kdo si mysleli, že je správné chovat se poctivě. Najednou zjišťují, že právě ti, kdo se chovají nepoctivě, jsou na špičkových postech.

Vaše věc: Moc je prohnilá?

Josef Středula: Ano, moc v této chvíli dokázala, že je neuvěřitelně prohnilá.

Vaše věc: Když se moc svrhávala v roce ´89, byly vpředu osobnosti, reprezentanti národa, včetně umělců, akademiků, studentů. V posledních letech však byly tyto skupiny lidí dost stranou.

Josef Středula: Myslím, že se to mění. Když vzpomenu na naše poslední demonstrace, na Václavském náměstí s námi byla Táňa Fischerová, předtím byl na tribuně Ondra Vetchý. A pokud jde o nedávný studentský protest, musím říci s hlubokou úklonou, že to bylo výborně organizováno. Taky už pochopili, že když se nespojí dohromady, nemohou ničeho dosáhnout.

Vaše věc: Zatím se zdálo, že studenti jsou schopni vystoupit, ale za sebe. Akademici - za sebe. Herci a podfinancovaná pražská divadla – za sebe. Lékaři - za sebe.

Josef Středula: Vím, že už to není jen za sebe. Studenti nevystupují jen proti školnému, ale jde o celý systém na vysokých školách, a to už není - jen sami za sebe. Protestují proti něčemu, co by mělo platit v době, kdy budou mít svoje studium za sebou. Máme informace z prostředí ProAltu, že studentské diskuse jsou daleko širší a probírají i politickou argumentaci levice a pravice. A máme zprávy z filozofické fakulty a z univerzit, že levicové názory už tam dávno nejsou menšinové.

Vaše věc: V poslední době proběhlo několik porad odborů s občanskými iniciativami. Vzešly z toho nějaké závěry?

Josef Středula: Už to, že za sebou máme pár prvních setkání, ukazuje, že je tam průsečík pro budoucí spolupráci. Dříve se iniciativy takové spolupráci vyhýbaly, snad že nás považovaly za příliš organizované. Najednou říkají velmi vehementně na sociálních sítích, webových stránkách, v debatách, ano, to je v pořádku, spojme se, přitáhneme víc lidí, ukážeme sílu.

Nejvíc se o to zasloužila česká vládní koalice. Jasně nám ukázala, že dokud se lidé nespojí, nedosáhnou ničeho. Spojují nás témata. Mnoho lidí teď hlasitě říká – a já se k tomu rád přidávám, - že potřebujeme nástroj pro nápravy chyb parlamentu, závazné obecné referendum. A že občané potřebují možnost odvolat vládu a vyhlásit nové volby, protože tato vláda škodí zájmům České republiky.

Vaše věc: Návrh zákona o obecném referendu míří do parlamentu. Nebyl na jednání tripartity, ze kterého odbory odešly?

Josef Středula: Neprobírali jsme tam vládní návrh zákona o referendu, takové téma na poslední Radě hospodářské a sociální dohody nebylo.

Vaše věc: Proč jste odešli?

Josef Středula: Začalo to po předchozí tripartitě. Ta byla ve čtvrtek, ale už v pondělí se objevila v časopise Týden zpráva: „Máme tajný materiál, budou zmrazeny penze.“ Jenže my jsme nic takového nedostali! Ptal jsem se ministra financí, proč to nepředložil, a on tvrdil, že to ještě nemá hotové. Dobře, to se stát může, někdo vynesl nějakou přípravnou informaci.

Ale v sobotu už bylo v Právu detailně popsáno, co v tom materiálu je. A v pondělí ministři Kalousek a Drábek svolali tiskovou konferenci TOP 09 a oznamují národu, jaké škrty budou chystat. Bylo vidět, že s námi nechtějí jednat, ale prostě nám to chtějí nalinkovat předem.

Když se blížilo další jednání tripartity, nakonec jsme nějaký materiál dostali. Jenže ten už dávno neplatil. Čekali jsme, že tam bude něco nového o snižování rozpočtového schodku, protože už se vedly debaty o různých úrovních zvýšení DPH, o tom, co udělat s důchody, o úpravách daně na plyn a spoustě dalších věcí. Připravili jsme v předstihu stanovisko aspoň k tomu, co nám dali novináři. Napsali jsme, že důležitým signálem, zda to vláda myslí s úsporami dopravdy, pro nás bude, když bude odloženo zavádění druhého důchodového pilíře. Ten se dá přirovnat ke ztrátovému výrobku - čím víc se toho vyrobí, tím je ztráta větší. Přesně tohle je druhý pilíř, onen „opt-out“.

Vaše věc: Stál by rozpočet dvacet miliard korun ročně.

Josef Středula: Až 36 miliard, když se to rozjede naplno. Každé procento je 12 miliard. Možná jsou až 3 procenta. Takže čím víc bude účastníků, tím větší bude i zásek do státního rozpočtu.

Vaše věc: Může tak jít o částku, která je o polovinu větší, než je ta, kterou chce letos Kalousek ušetřit svými tupými škrty!

Josef Středula: Ano. Jenže na naše rozbory nebyla žádná reakce. Řekl jsem premiérovi, že tohle je projev neúcty k sociálním partnerům. My tu přece nebudeme dělat křoví. Pokud se chce s námi bavit, ať předloží všechny materiály a proběhne seriózní diskuse, na kterou jsme se připravovali. Nakonec jsme po krátké poradě odešli.

Ale to už bylo po dvou a půl hodinách jednání, nikoliv na začátku. A není taky pravda, že jsme tam s takovým úmyslem už přišli.

Vaše věc: Na programu byly jen tupé škrty?

Josef Středula: Ne, byly tam ještě dva další materiály, Národní program reforem ČR a zpráva tripartity pracovní skupiny pro vnitřní trh.

Vaše věc: Národní program se předkládá periodicky.

Josef Středula: Tentokrát měl výjimečnou hodnotu, protože bude základním dokumentem pro diskusi mezi ČR a Evropskou komisí pro nadcházející rozpočtové období 2014 až 2020. Bude základem pro nastavení příštích evropských fondů. Je to tedy velmi závažný, stostránkový dokument. Měl jsem jej podrobně nastudován, abych k němu mohl za odbory vystoupit, jak jsme byli domluveni.

Vaše věc: Je v tom Národním programu reforem něco konfliktního?

Josef Středula: Určitě. Už to, že všechna opatření, která obsahuje, sice mají být rozpočtově neutrální, ale najdeme mezi nimi i druhý důchodový pilíř, který je přece výrazně minusový. Ale k tomu už jednání nedošlo.

Vaše věc: Odchod z tripartity představuje velmi vážný střet. Asi nezbývá, než to celé vyhrát.

Josef Středula: Shodou okolností, den poté začaly být zveřejňovány odposlechy, které ukazují, jak funguje česká politika, v tomto případě politická strana, která má premiéra v čele. I ti, kdo jindy podporují liberální politickou orientaci, jsou naprosto šokováni.

Vaše věc: Tady už se nedá mluvit o liberalismu, ale o mafiánském dělení kořisti.

Josef Středula: Mám na mysli voliče, kteří nejsou žádní mafiáni, měli nějakou ideální představu, a teď se nestačí divit. Přitom myslím, že tohle je teprve začátek, co se národ dozví. Je dost důvodů pro to, aby tato vláda skončila. Pokud chce být premiér nadále vnímán jako slušný člověk, má poslední příležitost to dokázat svým čestným odchodem.

Vaše věc: Dá se naštvanost lidí změřit?

Josef Středula: Je tam háček. Naštvanost lidí se mnohdy projevuje tím, že nejdou k volbám. Řeknou, že nikomu nedají svůj hlas, protože není, kdo by je zastupoval, ale pak rozhodnou o výsledku voleb ortodoxní voliči. Teď jsem často slyšel, že lidé by chtěli jít islandskou cestou, aniž by znali podrobnosti.

Vaše věc: Islandská cesta, to je svrhnout a potrestat…

Josef Středula: Ale i potom tu musí být někdo, kdo se bude starat o správu země. Na Islandu vznikla nová ústava s důrazem na přímou demokracii, referendum. Ale tuto otázku si neklademe jen my. Trend odklonu od politických stran je poměrně silný a necítíme jej jen v České republice.

Ale na druhou stranu, jedním z důvodů, proč už lidé dávno neučinili nějaké radikální rozhodnutí, proč neprotestovali stávkami, je to, že se bojí o práci. Velmi, velmi se bojí o práci, jsou ekonomicky velice závislí. Říkají – když mi zaměstnavatel tu práci dává, chová se ke mně slušně, platí slušně, tak přece proti němu nepovstanu jenom proto, že nesouhlasím s nějakým politikem.

Vaše věc: Je to politický protest.

Josef Středula: Už to je politický protest se všemi důsledky. Pak se ale snadno může stát, že nějaká menší, lokální skupina, se může vynořit jako leader a probít do vlády jenom proto, že s ní nikdo nemá žádnou zkušenost. V čele bude někdo, kdo bude…

Vaše věc: Popelka.

Josef Středula: Dejme tomu. Bude krásná, a ani nemusí mít ty tři oříšky. Škoda, že si lidé často nepřečtou ani ty volební programy, aby si ujasnili, komu chtějí dát hlas.

Vaše věc: Volby jsou daleko, ale vařit se to bude teď. Co se může odehrát do léta?

Josef Středula: Teď je před námi důležitá sobota 21. dubna, na kdy je svolána demonstrace na Václavské náměstí v Praze. Je třeba, aby lidé tu jednu sobotu obětovali a dali politikům najevo, co si myslí. Bude to lekce nejen pro ty aktuálně u moci, ale i pro ty, kdo to po nich chtějí převzít. I oni by měli velmi pozorně sledovat, co se mezi lidmi děje. Očekávám opravdu hodně velkou účast. Lidé chtějí spontánně vyslovit silný nesouhlas s tím, co se děje. Spolu s iniciativami tomu chceme vyjít vstříc. Ostatně už to, že se spojilo ještě nedávno nespojitelné, o mnohém vypovídá.

Vaše věc: Budete protesty stupňovat?

Josef Středula: Je to vysoce pravděpodobné. Nechceme se ale ukvapit. Proč bychom teď vyhlašovali všechny své plány? Bylo by to taky velice nezodpovědné. Stále chceme dosáhnout toho, že politici začnou myslet víc na lidi v této zemi než na sebe.

Vaše věc: Co je klíčový požadavek?

Josef Středula: Zastavení reforem, které ještě zhorší stav české ekonomiky. A aby vláda odstoupila a vypsala nové volby. Myslíme, že to by bylo fér. Ať lidi rozhodnou. Není moc důvodů se domnívat, že tahle vláda ještě může pokračovat.

Vaše věc: Co musí slíbit ti, kdo budou chtít obstát ve volbách? Závazné referendum?

Josef Středula: Určitě.

Vaše věc: Zrušit církevní restituce? Exekutory?

Josef Středula: Netroufám si vyjmenoval všechno, co by měla nová vláda udělat. Ale to první by mělo být, že bude složena z lidí, kterých si můžeme vážit a kteří jsou schopni zvládnout správu této země.

Vaše věc: První požadavek je odbornost?

Josef Středula: Odbornost a znalost. Každá vláda je samozřejmě politická, ale mělo by se skončit s praxí, že co volby, to změny na všech úřadech až po úroveň vrchních ředitelů. Lidé pak místo práce stále sledují, kdo zase přijde a podle jakého stranického klíče se to bude rozdělovat.

Vaše věc: Chtěli byste, abychom konečně byli standardní nudná evropská země?

Josef Středula: Docela rád bych se něčeho takého dožil.

Vaše věc: Co se státními dluhy?

Josef Středula: Čím déle bude tato koalice fungovat, tím horší budou dopady do státního rozpočtu. K prosperitě se nelze proškrtat. Kdyby se povedlo to, co ministerstvo financí plánuje, může to podle našich analýz způsobit propad hospodářství hluboko do mínusu, možná dokonce pod mínus 4 procenta HDP. Pak už by to byla poklesová spirála. Lidé se bojí, zcela logicky neutrácejí, a poptávka pak klesá ještě rychleji než příjmy. Jakmile dojde k dalším zásahům, jako je zvýšení DPH, zdražení zdravotní péče, ořezání platů na školách, zdražení všeho, kam se podíváte, to všechno ubere peníze ekonomice.

Vaše věc: Klíčová otázka - zdroje jsou?

Josef Středula: Zdroje jsou, určitě. Napřed se ale musí zastavit penězovody, které ty zdroje odčerpávají. Trochu by nás uklidnilo zastavení důchodové reformy, protože to ještě jde. To jsme také řekli na tripartitě, že pro nás je klíčové, aby se důchodová reforma zastavila a nevyváděly se peníze ze systému, protože čím víc lidí se zapojí, tím větší je díra.

Vaše věc: Našli jste si nějaký náhradní termín pro tripartitu, až hlavy vychladnou?

Josef Středula: Dost jsem se od pátku snažil, aby hlava vychladla, a raději jsem některé materiály ani nečetl. Ale výsledkem je, že jsem ještě radikálnější než v ten pátek. Odposlechy, které nás mezitím tak nazvedly, jsou z roku 2007 – a teď máme rok 2012. Co lidé jako Janoušek, Bém a další za těch pět let stihli? Zatím známe jen střípky, pár minut z onoho období. Co bylo dalšího a kolik bylo dalších lidí? Co se ještě všechno ukáže? Myslím, že politici, kteří v tom všem jedou, by měli odejít někam do historie. To by byla jediná rozumná varianta.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rku

Pane Šebku,

byl stát za socialismu špatným hospodářem? Byly firmy které jste tehdy řídil řízené hůře než soukromé firmy dnes? Proč by stát nemohl pro své firmy najmout dobré řídící pracovníky tak jako to dělají velké soukromé firmy které mají často obrat jako malý stát a u nichž se vlastně dá těžko určit kdo je vlastní (akcie se obchoduji na burze) ?

 

 

antoninsebek
rku

Pane Fialo,

jak si představujete odvolatelnost politiků? Ne že bych byl proti, ale když by se třeba dohodli odbory, že je potřeba někoho odvolat, tak by ho premier odvolal? A mohli by se dohodnout třeba také zahrádkáři? A netluče se zvyšování firemních daní s prorůstovými opatřeními?

antoninsebek

Cituji: "Vaše věc: Klíčová otázka - zdroje jsou?  Josef Středula: Zdroje jsou, určitě."

Opakovaný vtip přestává být vtipem. Pověstnou větu "Zdroje tady jsou" vyslovil jakýsi Špidla. Než se stal premiérem a pak byl vymístěn na podstatně klidnější a vydatnější post.

I tehdy (stejně jako v tomto článku) se tazatelé uspokojili s údajnou "existencí zdrojů" a nepoložili kupodivu opět onu nutnou otázku: "KDE ???"   Takže vědom si následné kritiky odpovím za dotazovaného, kdeže ty zdroje jsou:  "V kapsách daňových poplatníků".

Jak se z toho slibovatelé vymotají? Následovným způsobem: Česko přistoupí na ony zásady "fiskální odpovědnosti", ze kterých se dělá zlaté zbožňované tele, klíč k řešení všech problémů. Proč? Protože po přijetí oněch zásad (kterými se staletí řídí každá rozumná rodina ve svém rozpočtu) nám vládnoucí třída řekne toto: "My bychom rádi přidali na to, na to i na to. Ano, my jsme to slíbili. Ale nemůžeme to splnit, protože nám to zakázal Brusel."

O co jde panu Středulovi a jemu podobným? Následovat Taťku Falbra (všimli jste si, jak nyní spokojeně mlčí?) a další. Do Sněmovny, do Senátu, do Bruselu. Prostě jakési VeVerky Dvojka. Jenom s jiným "náboženstvím", bez hysterických kočích, těžkého francouzského vína a nejapných džonů.

rku

Pane Moskalíku,

vždy když čtu vaše příspěvky, přemýšlím zda váš zvláštní sloh je slohem obrozeneckého učitele, nebo nižšího komunistického funkcionáře. Ale nejspíš to bude přednášející na VUMLu.

rku

Pne Moskalíku,

koho jste myslel tím geniem? Lenina, nebo Trockého?

skodovka_1

Pane Jiří - naprosto s Vámi souhlasím!!!!!!!!!!!!!!!

A teď se musí někdo najít, kdo to začne dávat dohromady - přímou demokracii a další a další. 

schlimbach

Obávám se, že tento postup zakonzervuje pouze stávající stav. Čím více občanů bude nyní v ulicích, čím dříve prosadí předčasné volby, tím více budou občané sami proti sobě. Nestačí měnit tváře u koryt. Je třeba změnit nastavení systému a nad tím je třeba ještě hodně pracovat, zapojit občany do této přípravy a to nejde na ulici. Když nezměníme nastavení systému, nezměníme nic -(

Nachystejme změnu nastavení systému, nachystejme vlastní občanskou kjandidátku a  v řádných volbách ji zvolme a proveďme tak nachystané změny. Bez přípravy, bez aktivní účasti občanů v přípravě a bez dostatku času na přípravu sami sobě uškodíme.

Že tupouni budou vládnout ještě rok a půl? Tak ať vládnou, vždyť oni sami již neví jak dál - ať se trápí svojí neschopností a všehoschopností. Po změně můžeme odhlasovat v novém Parlamentu "Zákon o zločinném spolčení" anulovat všechny zákony a normy, které zotročily naši zemi, naše občany, můžeme zpětně na základě zákona anulovat imunitu poslanců, kteří se na schvalování těch zločinných zákonů podíleli. potom můžeme všechny ty vlastizrádce a zaprodance postavit před soud a zúčtovat s nimi, na základě zákona.