Jiří Paroubek v rozhovoru pro Deník.cz: Babiš by neměl zastávat žádnou vysokou ústavní funkci

obrazek
24.11.2013 23:07
Jak hodnotí expremiér Jiří Paroubek výsledky nedávných předčasných parlamentních voleb? A jak se dívá na současné povolební "námluvy" mezi ČSSD, ANO 2011 a lidovci anebo informace o tom, že by mohl být šéfem resortu financí podnikatel Andrej Babiš? "Na ministra financí nemá kvalifikaci a pozitivní lustrace obecně vylučuje jeho členství v kabinetu. On by neměl mít žádnou vysokou ústavní funkci. Kromě toho by se dostal do mnohonásobného střetu zájmů," řekl Jiří Paroubek v rozhovoru pro Deník.cz.

Text rozhovoru, který byl publikován na webu Deník.cz dne 23. listopadu 2013:

Co jste říkal tomu, že sociální demokracie v říjnových volbách zopakovala téměř stejný výsledek jako pod vaším vedením?

ČSSD na tom nebyla stejně, ale hůř. Po třech letech Nečasovy vlády by ekvivalent mého výsledku měl být nějakých 25 procent, zatímco oni získali něco přes dvacet. To je opravdu nedobrá bilance.

Jde na vrub neschopnosti sociální demokracie, nebo schopnosti Andreje Babiše?

Ten výsledek mě nepřekvapil. Pár dnů před volbami jsem říkal, že ČSSD dostane 21 až 24 procent, Andrej Babiš 15 až 20.

Spíš než čísla mě zajímá, jak jste k nim došel. Jsou výrazem odporu občanů k tradičním stranám, který je vedl k téměř totožné volbě jako v roce 2010?

Jde o řadu příčin. Pokud jde o sociální demokracii, tak jsou to slabí necharizmatičtí vůdci a v čele krajských kandidátek ještě méně výrazné figury než před třemi lety. S lidmi, kteří mají základní problém formulovat myšlenku v televizních debatách, se nemůžete dostat přes třicet procent. Myslím, že ani v programu se ČSSD za tři a půl roku nikam neposunula, nebyla v něm jediná originální myšlenka, která by někoho zaujala, nedokázala vyhmátnout téma voleb. Kampaň byla o ničem.

Funkční stát ale podle mě je nosným tématem.

Dobře, ale to ústřední heslo nekorespondovalo se schopnostmi lídrů a to každý viděl. Jsou to lidé, kteří nemají životní zkušenosti, nikdy neřídili nic než něco ve státní správě. ČSSD je navíc v očích lidí stranou, která je prolezlá korupcí podobně jako ODS. Je také zřejmé, že pokud neexistuje jedna silná pravicová strana, poptávka po dominantním subjektu na levici je nižší.

To je kritika, která jde velkou mírou za vámi. Kandidátky vedli přece lidé, s nimiž jste úzce spolupracoval.

Nemyslím, že jde něco za mnou. Ve funkci nejsem už tři a půl roku. Jestli Sobotka ani Hašek na sobě nepracují, nevzdělávají se, nestudují cizí jazyky, je to jen jejich věc. ČSSD by měla být významnou součástí Socialistické internacionály a její lídři pěstovat zahraniční kontakty, které dávají rozhled a inspiraci pro vnitřní politiku. Pokud tuto ambici nemají a kolem nich jsou myšlenkově sterilní lidé, nemohou očekávat úspěch. Zajímavé a perspektivní bylo, když se obrátili na levicové intelektuály typu Václava Bělohradského, ale nevytěžili z toho nic. Katastrofou pro ČSSD je, že ji volilo jen devět procent lidí do 30 let a čtrnáct procent vysokoškolsky vzdělaných.

Andrej Babiš je ale oslovit dokázal. Bylo to opravdu jen díky mimořádně kvalitní kampani?

Myslím, že ANO je marketingový projekt udělaný jen trochu líp než u Věcí veřejných. Andrej Babiš jako výborný manažer velmi dobře využil služeb americké agentury PSB. A je kolosální chybou sociální demokracie, že ji neangažovala, protože ona byla u vynikajícího vítězství ČSSD v roce 2008 v krajských i senátních volbách, ve sněmovních 2006 a koneckonců i u vítězství v roce 2010. Přepustit tyto lidi s interními informacemi o sociální demokracii a znalostí české politiky Babišovi byl obrovský přešlap. Kdybych je měl platit a nedělali by nic, bylo by to lepší než je přenechat konkurenci. Andrej Babiš si tedy vytvořil výborné zázemí pro kampaň. Teď ale bude muset něco předvést, protože původně o vstupu do vlády neuvažoval.

Vnímáte vznikající trojkoaliční projekt ČSSD, ANO a lidovců jako životaschopný? Měl by do něj Andrej Babiš jít, jak ho k tomu vyzývají TOP 09 a ODS?

Tyto dvě strany především vycítily příležitost, že se vstupem do vlády Andrej Babiš znemožní, protože lidé budou čekat rychlé změny, které nepřijdou. Navíc on dělá chyby, například když mluví o zakonzervování daní na dva roky. Báječný nápad, ale pokud to uděláte, nezvýšíte příjmy státního rozpočtu a nemůžete třeba valorizovat penze.

Tvrdí, že se peníze najdou díky úsporám ve státní správě.

Chiméry typu rozproudíme život na ministerstvech jsou úsměvné. Setrvačnost státní správy je obrovská a dostat do ní schopné lidi je velmi obtížné. Změnit chod státu a zvýšit příjmy rozpočtu není vůbec jednoduché. Jestli si Andrej Babiš myslí, že zapráská bičem a lidé začnou lépe platit daně, pak se mýlí, podobně to nefunguje nikde na světě. Změny zkrátka nepřijdou tak rychle, a proto si myslím, že za rok, rok a půl budou mimořádné volby.

To je možná Babišův skrytý cíl. Nikdy se netajil tím, že příští volby jeho ANO s převahou vyhraje a pak začne pevnou rukou řídit stát jako firmu.

Tak to říkali Vít Bárta a Radek John také a kde dneska jsou. Myslím, že všechno může být jinak a příští volby budou úplně o něčem jiném. Záleží i na mezikroku v podobě komunálních voleb, kde to strany nestrany typu ANO vůbec nebudou mít jednoduché, musí totiž vytvořit strukturu, získávat členskou základnu, vypořádat se s kontroverzními jedinci, kteří jim tam nalezou. Možná už je tam dokonce mají, jen o tom nevědí. Na to všechno se přijde, až začne pracovat jejich poslanecký klub. Výhodou zavedených stran je, že aspoň něco o svých lidech vědí.

Říkáte, že za rok a půl může být všechno jinak. Chcete do toho nějak se svou novou stranou promluvit? Zatím se vám nepodařilo voliče zaujmout.

Tak já jsem v těchto volbách nekandidoval, protože bez peněz to nemá smysl. Je potřeba také říct, že prakticky dva roky jsem promyšleně bojkotován veřejnoprávní televizí, neboť zájmové skupiny, které ji ovládají, neměly zájem, abych promluvil.

Které zájmové skupiny?

Nebudu je jmenovat.

Proč o tom tedy mluvíte?

Myslím, že ty zájmové skupiny vědí, že já vím, což je dobře.

Vy ale víte, že v České televizi probíhá mezi redaktory velmi ostrý boj o pojem veřejná služba a politický vliv na vysílání.

To je boj mezi severní a jižní čínskou armádou, ale s ním ty velké zájmové skupiny nemají nic společného.

Třeba ano, někteří redaktoři možná cítí jejich působení na svou práci prostřednictvím svých šéfů.

Podle mě se do něj spíš zapojují či ho respektují. Ať je to, jak chce, dva roky jsem nebyl v Otázkách Václava Moravce, po celou dobu jsme s televizí zápasili o to, které tiskovky ze sněmovny nám budou vysílat. Z jejich hlediska jsme byli neparlamentní stranou. Já ale nevím, jaký je rozdíl mezi LEV 21, která měla dva poslance, a TOP 09 se čtyřmi poslanci před pár lety. Karel Schwarzenberg přitom dostával prostor srovnatelný se zavedenými stranami. Lidé, kteří o tom v zákulisí rozhodují, ale samozřejmě znají mé přednosti i nedostatky. Mezi ty první patří schopnost diskutovat na určité úrovni s jakýmkoliv soupeřem. No tak je nejlepší mě do televizních debat nepustit.

A mezi ty nedostatky?

Určitě také nějaké mám.

Vážně? Tomu se snad nedá věřit…

Nevím, proč bych o nich měl mluvit zrovna já. Myslím, že se jim dostatečně věnují média. Tento týden jsem si třeba v Mladé frontě přečetl, že často říkám „A na moje slova zase došlo". Bohužel na ně opravdu často dochází, například pokud jde o hospodářskou recesi.

Může být podle vás vláda funkční, když v ní nebude sedět šéf ANO Andrej Babiš?

Mně především uniká, co by v ní mohl dělat. Na ministra financí nemá kvalifikaci a pozitivní lustrace obecně vylučuje jeho členství v kabinetu. On by neměl mít žádnou vysokou ústavní funkci. Kromě toho by se dostal do mnohonásobného střetu zájmů. Kdyby řídil zemědělství, byl by ten střet nesrovnatelně menší než u financí.

Jak konkrétně by ministr financí mohl pomoci Agrofertu nebo Mafře – vydavateli Mladé fronty Dnes a Lidových novin?

Především může pomáhat všem zájmovým skupinám, které ho podporují, protože má v rukou páky typu daňových úlev.

Vy říkáte, že Andreje Babiše podporují nějaké zájmové skupiny. Obecně se však má za to, že on sám je jednou z těch největších.

Jistě, ale vy si myslíte, že kdyby ty další mocné skupiny nerespektovaly jeho pozici a nedohodly se s ním, tak by ho nechaly dojít tak daleko?

Čili podle vás dobré politické mravy velí, aby Andrej Babiš ve vládě nebyl?

V normální zemi by se to stát nemohlo, v Itálii asi ano, tam se to i stalo. Kromě toho stále se rozšiřující mediální impérium pana Babiše je ohrožením svobod. Jenže pomalu jediný, kdo tohle deklaruje veřejně, jsem já. A pak ještě politolog Jacques Rupnik, který to řekl v televizi a pak se rychle vrátil do Francie. Jinak se nikdo nechce vystavovat útokům Babišova tisku, jaké jsem zažil v tomto týdnu já: prý najednou prosazuji věci, které jsem nikdy neprosazoval, nebo se píše, že mě nikdo nechce zaměstnat a na vysokých školách není zájem o mé přednášky.

Vy máte za to, že novináři v Mladé frontě Dnes o vás něco nepěkného napíší proto, že jste kritický vůči Andreji Babišovi?

Vy si myslíte, že je to jinak?

Ano, tím jsem si jistá.

Tak to jste snad jediná v této zemi, závidím vám váš idealismus. Přečtěte si ty noviny podrobně, jejich zesměšňující tón.

Podle mě vás takhle vidí, jsou o tom přesvědčeni a s Andrejem Babišem jako majitelem listu to nijak nesouvisí.

A já si myslím, že je někdo povzbudil, aby takhle byli přesvědčeni.

Stává se Česká republika rejdištěm různých zájmových skupin a na té nižší úrovni kmotrovských bratrstev?

Nedá se to směšovat. Mafiáni na úrovni regionů, jejichž některý boss občas přeroste do centrální úrovně politiky, jsou něco jiného než mocné zájmové skupiny. Ty měly v našem státě vliv vždycky, ale za posledních sedm let výrazně zbytněl. Je to prostě berlusconizace české politiky. Jacques Rupnik upozornil na to, že jde o velké nebezpečí pro Českou republiku a její budoucnost. Tito lidé totiž uvažují určitým způsobem, který je v rozporu s vývojem v převážné části EU. Pokud jde o mafiózní struktury typu Roman Houska, tak to je jiná úroveň, odlišná mentalita a nedá se to s těmito skupinami srovnávat.

Není rozdíl jen v počtu nul, tedy milionech u Housky a miliardách u Bakaly a dalších?

Nejen. Je to rozdíl v kultuře, v přístupu. Ty velké zájmové skupiny si dokonce možná myslí, že prospívají České republice. Roman Houska a jemu podobní chtějí prospívat jenom sobě.

Mohou s tím politici něco dělat, nebo platí, že v tom většinou jedou s nimi?

Samozřejmě že se dá dělat, ale chce to odvahu. Ve středu Mladá fronta Dnes zveřejnila historickou fotografii, na níž mi Roman Houska nese guláš. V době, kdy jsem byl předsedou ČSSD, mi mohl nosit akorát ten guláš. Bohužel, když jsem odešel, tenhle člověk se velmi rychle stal z místního bossíčka někde v Chomutově rozhodující figurou sociální demokracie v Ústeckém kraji. Kolem něj se točily stamiliony korun z evropských dotací, desítky milionů z fondu hejtmanky Vaňhové. Tím nechci říct, že o něčem rozhodoval, on žádnou funkci ve stranických strukturách neměl. Pokud jsem byl předsedou, platila dohoda s Janou Vaňhovou, že Houska se neobjeví ani na krajském úřadu. Po odchodu Petra Bendy v roce 2011 začal ale prakticky šéfovat krajské organizaci ČSSD. To by se mu nepodařilo bez velké podpory Michala Haška, který mu ještě s Romanem Onderkou poslal pětilitrovou lahev whiskey Chivas Regal za to, že eliminoval můj vliv. Pomohl tomu i denní tisk, který jásal, že konečně jsem byl ve své baště, kde jsem dovedl sociální demokracii k největším úspěchům, poražen.

Jak to souvisí s odvahou jít proti kmotrům?

Já jsem lidi jako Roman Houska držel pod krkem. Samozřejmě to nebylo nic příjemného, když jsem se do nich pustil. Veřejně jsem například řekl, že nechápu, proč někteří lidé chodí na schůze sociální demokracie ozbrojeni. Přestože jsem ho nejmenoval, Houska okamžitě vystartoval s reakcí, že to dělá proto, že se mě bojí. Tisk to rád využil, neboť šlo o útok na mě. A kdybych v tom pokračoval, noviny by z toho udělaly souboj dvou mafiózních skupin v sociální demokracii. O to jsem zájem neměl. Potřeboval jsem mít nejsložitější region ve stavu, abych v něm vyhrál volby a sloužil tak občanům. Typům, jako jsou Houska, Fišera, Kouda, Vaňhová, jsou lidé úplně fuk. To jsem věděl, držel jsem je proto v šachu, ale politicky jsem je odstranit nemohl. I proto, že část tisku by to použila proti mně ve smyslu diktátorské manýry apod.

Jinými slovy, silný předseda podobné věci musí zvládnout?

Jistě, v přiměřené míře. Politické strany totiž nejsou party skautů.

Udrží silný předseda pod kontrolou i vztahy s těmi miliardovými hráči?

Ti silní politiky nepotřebují.

Vy jste se s nimi tedy míjel, nešel jste jim nijak na ruku?

Měl jsem s nimi korektní vztahy. Tihle lidé ale přece dávají přednost lidskému blátu, jako je Petr Nečas, nebo nevýrazným osobám, jako je Bohuslav Sobotka. Když na takové zadupou, udělají všechno, co bude v jejich zájmu. Zejména teď, když tam mají Andreje Babiše, tedy svého člověka.

Z vašich slov plyne, že člověk, který jde k volbám s tím, že má možnost něco ovlivnit, podléhá chiméře, protože reálně rozhoduje někdo úplně jiný?

Bohužel jsme se dostali do stavu, který se tomu velmi blíží.

(rozhovor vedla Kateřina Perknerová)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.