Jiří Paroubek: V. Klaus nechápe Evropu velkých příležitostí
Integrační proces je starý jako Evropa sama. Vždy existovali politici, státníci, válečníci, králové i diktátoři, kteří ve jménu priority jednoho národa či území atakovali národ či území jiné. Vždy v tu dobu existovali lidé, kterým byly priority jednoho národa vnuceny, stejně jako prý čestná smrt na bojišti toho či jiného krále, politika, státníka. Dnešní integrující se Evropa je demokratická, mírová a její integrace neprobíhá krví a železem.
Před téměř dvacetidvěma lety stálo několik set tisíc lidí na Letenské pláni a přálo si vrátit zpět do Evropy. Před patnácti lety tehdejší českoslovenští a posléze čeští premiéři podepisovali asociační dohody a v lednu 1996 český premiér Klaus podepsal přihlášku do EU. To vše bylo v době, kdy jsme se členy Evropské unie chtěli stát. Dnes jimi jsme. Je špatným zvykem některých českých politiků, když jsou pozváni a přizváni, přijmout roli stěžovatelů a kverulantů. Zcela v tomto duchu kritizujeme Evropu, že nám chce uzurpovat naši suverenitu, vnutit nám cosi zlého a nechtěného, porobit naši zemi a zdecimovat naše hospodářství. Už v ní totiž jsme a tak musíme prskat. Když jsme se do ní tlačili, příliš jsme nehlučeli. Nyní podle prezidenta Klause čeští občané vývoj evropské integrace, míru jejího prohlubování, vesměs podceňují. Jsem také občan, byť s vrcholnou politickou zkušeností. Nemám pocit, že evropskou integraci podceňuji. Jen se ji nebojím a neberu ji jako něco, co mi bere bábovičky na hraní. Nemám pocit, že země je moje a já mám rozhodovat o jejím osudu a já mám být vnímán, jako český neomylný kníže Václav. Před Evropou se ani neroztřesu strachy ani nerozplynu blahem. V Evropě se chci chovat jako její plnoprávný, zodpovědný a zejména rozumný občan.
Evropa dnes představuje zhruba půl miliardy obyvatel, což je pouhých sedm procent světové populace. Není to světový gigant, je to historicky a geograficky pestré území, marginální svou rozlohou a počtem obyvatelstva. Extrémně však důležité hospodářsky a politicky. HDP Evropy představuje 12 bilionů EUR, představuje největší a nejvýkonnější světovou ekonomiku. Soupeřem, či partnerem EU jsou Spojené státy, Čína, Rusko, Latinská Amerika, Japonsko a dálný Východ. Evropa může prosazovat své zájmy díky své ekonomické síle. Samotná Francie by byla jen těžko protiváhou Číně. Samotné Německo nebude schopno soutěžit se Spojenými státy. Samotné Česko pak nepřeválcuje svým růstem dynamiku Brazílie.
Česká republika leží v srdci Evropy. Naše ekonomika je jednou z nejotevřenějších na světě. Naším hlavním exportním trhem je Německo a další země EU. Náš hospodářský růst je ovlivňován, ba určován, růstem evropským. Naše pozice ve světě je dána pozicí Evropy. Není tomu naopak. Bohužel, ale možná i naštěstí. Po přečtení článku pana prezidenta v Právu jsem nabyl dojmu, že naše blaho závisí na naší suverenitě a samostatnosti. Že Evropa nám toto blaho rafinovaně a plíživě bere, přičemž zkáza bude dokonána vytvořením Evropské fiskální unie předcházející Evropské politické unii, jinak řečeno Spojeným státům evropským. Náš hlas v Evropě bude odpovídat deseti milionům oproti pětistům milionům. Náš hlas v Evropě bude odpovídat našemu HDP v porovnání s 12 biliony EUR evropského HDP. Mám mít z tohoto vývoje strach? Nikoli. Kdo totiž přijde o bábovičky, nejsou občané české republiky. Jsou to jen politici České republiky. Jejich vliv bude totiž záviset od jejich schopností, nikoli síly země je vysílající. Jejich vliv bude záviset od jejich intelektuální schopnosti v evropské konkurenci, nikoli v konkurenci stranických kmotrovských buněk. Někteří politici se úpadku svého vlivu bojí. Já nikoli.
Ptám se: je evropská integrace dobrá pro české občany? Budou mít výhodu z toho, že naše fiskální politika bude samostatná, nebo budou mít výhodu z toho, že budeme plnohodnotnou součástí evropského hospodářského prostoru. Budou mít výhodu z ohromného evropského trhu nebo z uzavřeného a relativně malého trhu českého? Je výhodou přejíždět hranice zemí cestovní rychlostí bez omezení, nebo je lepší vytáhnout každých třista kilometrů pas a ukázat ho úředníkovi pokaždé v jiné uniformě? Je lepší vytáhnout jednu bankovku a platit s ní v Praze, Římě, Paříži nebo sledovat vzájemné kurzy a sbírat mince různých tvarů, názvů a sledovat dynamiku směnných kursů?
Němci opustili marku a integrovali své hospodářství. Francouzi učinili totéž a zapomněli na několikanásobné obléhání Paříže Němci v průběhu posledních stočtyřiceti let. Italové se vzdali liry a berou Evropu jako svou domovinu, nebazírují na Římu jako věčném městě a nebojí se zákazu špaget a příkazu pojídat knedlíky. Neviděl jsem Holanďany plakat nad ztrátou suverenity v Evropě. Nevím o Finovi žehrajícím na větší význam Bruselu nežli Helsinek. Nevím o Rakušanech, kteří by bědovali, že nejsou ze severu a východu obehnáni ostnatým drátem. Tedy pochopitelně vždy s výjimkou extrémistů a nacionalistů, kteří jsou a budou exotickým a nebezpečným doplňkem každé demokracie. Proč my pořád řešíme Unii jako nepřítele a uzurpátora? Není v tom trochu naší české malosti? Nebo spíše malosti některých, kteří by chtěli býti obry a ve svém snažení jsou spíše úsměvní nežli respektovaní?
Nebojím se Evropské unie, myslím, že to, co riskují čeští občané není ztráta suverenity, ale ztráta českých politiků. Nemyslím, že naším problémem je předávání kompetencí Bruselu. Myslím, že naším problémem je korupční praxe úplatků, předražování veřejných zakázek, lumpárny činěné za bílého dne. Myslím, že naším problémem je nevyzrálost demokracie a divokost naší ultratržní ekonomiky. Myslím, že svůj chlívek si nejprve musíme uklidit a pak se můžeme ucházet o důstojné místo v Evropě, které nám náleží. Slovní pyrotechnikou v Evropě ničeho nedosáhneme. Možná uspokojíme své ego, ale to je žalostně málo. Pokud nás Evropská unie zbaví naší politické malosti a pomůže nám vyčistit korupční chlívek, třeba jen vyšší konkurencí a importem vyzrálé politiky, pak díky bohu za ni.
(článek byl nabídnut k otištění deníku Právo, avšak bez reakce. Redakce deníku Právo tak pokračuje ve své politice upozaďování názorů opozice ze sklonku minulého roku, kdy v e-mailu napsala, že o články "poslance Paroubka nemá zájem".)
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 11096x přečteno
Komentáře
Zajímavé ale jak se kritici EU kryjí s odpůrci i toho slabého sociálního modelu, který v EU je. Např. pí Bobošíková, která po klausovsku sociální stát přímo nesnáší. Pokud jde o měnovou suverenitu, tak je směšné pokud si v malé zemi dnes někdo myslí, že má v rukou svoji měnu. Mít českou korunu, kde se kurs určuje floatingem, znamená jen stupeň volnosti v ekonomickém systému a to že se vnější vlivy dostávají dovnitř měnovým kanálem. Mít měnovou kotvu v pododobě společné měny znamená že je o tento stupeń volnosti méně a vnější vlivy sem přicházejí jinými, např, cenovými kanály. Toť vše. Samo o sobě to bezprostředně nepomůže ani neuškodí.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Dnes je finanční systém zkoncentrován v soukromých rukou a skrze finanční toky jsou občané globálně ekonomicky zotročeni. Není proto možné ponechat finanční systém v soukromých rukou a odervaný od demokratické kontroly občany společnosti.
V tomto ohledu je zcela jedno, zda se jedná o úroveň státu nebo EU. Řešení tohoto problému je ale základním předpokladem pro pozitivní změny ve světě. Bez vyřešení tohoto problému se budeme posouvat jako lidstvo pouze do propasti.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Snad mi dáte za pravdu v tom, že jestli má nějaký složitý mechanismus fungovat, je třeba jej naladit od nejjednodušších jeho prvků. Tak je to i s EU. Pokud naladíme jednotlivé státy, aby byly ekonomicky silné a stabilní, potom přenesení některých pravomocí schválených občany těchto států na vyšší společnou úroveň bude zcela jistě pozitivním krokem. Bohužel, to, co se děje dnes uvnitř EU - je klasickým rozkladným procesem, který se projevuje stále větším chaosem a odstředivou silou a já se tomu nedivím. Vždyť se podívejte, na čem stojí naše "demokracie" - je to de facto totalitní uzurpace moci menšinou nad většinou. Prostřednictvím politických stran jsou nám vnuceni kandidáti, kteří nejsou ve své většině schopni se zorientovat v problematice zastávaných funkcí a musí být obklopeni velkým počtem poradců. Jak má ale neodborník posoudit, zda mu poradce radí dobře? Dostáváme se až tak daleko, že nám vlastně nakonec vládnou nikým nevolení poradci a poradci jejich poradců a lobisté. Je to opravdu náš demokratický sen? Toto není možné upravit, toto se musí totálně předělat, změnit.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
na ně ani nepodíval. Tady rakguji na vaše vyjádření, ale nejde mi o to,aby někdo z nás měl navrch - tohle přeci není duel ale jen výměna názorů. Opravdovost problémů dnešního světa prostě nejsou argumentem, aby šlo bez výhrad přijmout i schlupy cokoliv co má v názvu alternativa. Shodu nad reálnými alternativami je třeba teprve kriticky hledat a ta vámi zatracovaná evropská dimenze bude muset být jejich součástí (pokud se tedy chopíme aktivně té příležitosti, kterou evropská integrace představuje). O tom jsem přesvědčen z hluboce racionálních důvodů. Pevně věřím že ani dnešní komunistická levice se nestane nacionálně a provinciálně omezenou politickou silou. Bylo by to v rozporu s tím tvořivým a pozitivním, co provázelo její dějiny. Jistě se na vaší koncepci najdou i styčné plochy s jinými alternativami, ale obávám se že nechuť k evropské integraci a ekonomika "bez úroků a daní", jak to tady trochu zkratkovitě zaznělo, to asi nebudou. Zkusme takové styčné plochy "sine ira" hledat a netlačme na pilu tam, kde se asi neshodneme.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Jinak vůbec nespochybňuji funkci národně kulturních společenství a dokonce i na úrovni státu nedošlo k rozpuštění všech jeho funkcí. Jen je národní stát před celou řadou věcí dnes již bezmocný a ta plná suverenita se pak stává fiktivní. Týká se to i řady oblastí hospodářské politiky. Pravidla hospodářské soutěže, sankcionování neodpovědného zadlužování, garančí schemata pro peněžní sektor, podpora strategické infrastruktury - to vše si dnes vyžaduje už nadnárodní řešení.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Globalizace není nutně doprovodným jevem integrace. Integrovat můžete pouze kompatibilní "součástky", ale samozřejmě, konec konců, můžeme vzít i kladivo a "nějak to do sebe narvat" a ono to třeba chvilku pojede, než se to rozpadne. Suverenita státu neznamená nacionalismus a vyloučení. Suverenní státy mohou vytvářet suverenní aliance - rovný s rovným. Domníváte se, že v EU je to o vztahu rovný s rovným? Jen se snažíte občanům vysvětlovat, že se to "časem poddá", jenže místo toho, aby občané rozhodovali o svých věcech, je tlačíte do chomoutu, kde rozhodovat již nebudou o ničem a ten stav zde reálně nastal a pokud jej nezměníme, máme smůlu.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Ke globalizaci. Domnívám se, že globalizovanému kapitálu můžete vzdorovat jediným možným způsobem a to je vyvedením národních ekonomik a třeba i ekonomiky EU ze závislosti na tomto globálním kapitálu. Nemůžete to učinit žádnou novou globální silou, protože i tu novou globální sílu, pokud ji budete konstituovat při vlivu stávajících globálních finančních toků, vám tento globální kapitál, soustředěný v malém množství rukou, stejně ovládne a bude ji řídit. Mnohokrát jsem psal, že peníze nerostou na stromech ani na poli, takže naříkat na to, že jich je málo je sice pěkné, ale málo efektivní a zcela nesmyslné. Co je důležité ve vyvázání se ze závislosti na globálním kapitálu? Návrat k reálné ekonomice a návrat k základní funkci peněz - prostředku směny. Nic více, nic méně.
Je neskutečně tristní pozorovat, co se u nás děje (nejen u nás), když máme dostatek pracovních sil, máme i suroviny, techniku a nejsme schopni vyprodukovat další reálné statky jenom proto, že prý nejsou peníze a aby byly, tak vydáme dluhopisy, za které ještě musíme zaplatit úroky. Toto může udělat skutečně jen hlupák, který si nevidí dál než na špičku nosu. Položme si otázku - z čeho se budou splácet ty dluhopisy? Odpověď je jednoduchá - z vybraných daní. Další otázka - z čeho budeme splácet ty úroky? Odpověď je zase jednoduchá - z vybraných daní. Možná se již mnoho čtenářů dovtípilo a položí jedinou správnou odpověď - proč tedy platit někomu úroky a nevybrat ty daně rovnou? Tato neškodná otázka totiž ukazuje totální absurditu v konání našich ctěných vlád za posledních 21 let. Jelikož nepředpokládám, že by lidé sedící v těch vládách byli hlupáky, musím připustit, že jde o záměr.
Kam se dostáváme? Snad vhodné slovo si dovede zvolit každý čtenář sám.
Již několikrát jsem psal o tom, proč naše národní banka nevydává v omezeném množství investiční peníze s omezenou platností. Pokud máte zájem o podrobnosti, mohu to popsat třeba po emailu. Tyto investiční peníze by byly využity na investice státu do infrastruktury, rozvoj obcí a regionů a byly by beze zbytku kryty hodnotou nově vzniklých reálných statků (dálnic, nemocnic, domovů důchodců ...)Po jejich expiraci - například 2 letech by automaticky zmizely z oběhu. Co by to přineslo? Nezávislost na globálním kapitálu, neplatili bychom nikomu výpalné v podobě úroků v takovém objemu jako dnes, zlikvidovali bychom velice rychle deficitní hospodaření státu a zlikvidovali bychom nezaměstnanost a to vše ve stávajícím systému. Bohužel, to nejde. Parlament naší země to zákonem zakázal, aby národní banka financovala rozvoj státu. V čí prospěch toto bylo schváleno si může každý odpovědět sám. Osobně bych velmi vřele doporučoval lidem, kteří se nechtějí nechávat nadále manipulovat a oblbovat, aby si něco nastudovali o historii a funkci peněz a zlehka se zamysleli nad tím, co kolem sebe vidí. Věřím, že ti, kteří se do toho pustí, nebudou věřit svým smyslům.
Jiný návrh, komplexní, nabízí i naše občanské sdružení Reforma společnosti.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Ale co kdo chce pro lepší EU udělat ? Kritika kvality přístupových dohod, lisabonské smlouvy, evropského stabilizačního mechanismu atp. je samozřejmě v řadě případů oprávněná - bez alternativ je to ale jen mlácení prázdné slámy. A na oslabení EU se těší tak maximálně globální konkurenti Evropy. Sněmovna v posledních měsící dostala formální příležitost diskutovat o návrzích na významné kroky EU, r leoší koordinace hospodářských poltik, reforma společné zemědělské politiky, nová finační persketiva EU po roce 2013, evropská srategie do roku 2020, otázky fiskální unie atp. - až na výjimky bohužel to jde mimo nás - pro bulvární medializaci je to prostě asi nezáživné. Pro objektivitu, je to problém napříč celým politickým spektrem - tak na co si pak chceme ČR stěžovat ? Za to že jsme na periferii si můžeme určitým dílem sami.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.