Izrael uznal genocidu Arménů v Osmanské říši

armenska-genocida_680x450.jpg
28.6.2026 15:43
„Izraelská vláda dnes schválila návrh rezoluce, který jsem předložil a který uznává arménskou genocidu,“ řekl. „Tato hrůzná genocida, k níž došlo před více než 100 lety, jejíž historická fakta jsou nade vší pochybnost, vyústila ve vraždu 1,5 milionu lidí a zničení starověkého kulturního a historického dědictví,“ oznámil dnes izraelský ministr zahraničí Gideon Saar, který rezoluci navrhl.

„Podle mého názoru je přijetí tohoto rozhodnutí, které jsme dnes schválili, naší morální povinností jako Židů a samozřejmě jako státu židovského lidu,“   domnívá se ministr.   Saar poděkoval izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi za jeho podporu a zmínil pomoc ministrů vlády.

Pro připomenutí, turecká vláda uznává masová úmrtí Arménů v Osmanské, ale kategoricky se staví proti termínu „genocida“ a považuje počet obětí za přehnaný. Arménský premiér Nikol Pašinjan sice vyhověl tureckým požadavkům, ale opakovaně zdůraznil potřebu „hlubšího studia archivů“ a objasnění podrobností o tom, co se stalo v roce 1915, aby „historická Arménie“ nebránila rozvoji „skutečné Arménie“.

Usnesení izraelské vlády  je přelomové, dosud totiž  Izraelci tvrdili, že  uznání arménské genocidy by zmírnilo chápání holocaustu.

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.