Jiří Paroubek: Organizátorem protestů musí být odboráři

paroubek ilustrace
14.3.2023 09:59
Jménem spolku Nespokojení jsem se v těchto dnech obrátil dopisem na předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů Středulu a vyzval jsem jej, aby se odbory staly skutečným centrem opozice vůči vládě tak, aby nedostávali prostor v politice lidé, o nichž toho mnoho anebo dokonce nic nevíme.

Dopis Jiřího Paroubka, předsedy spolku Nespokojení, z. s. Josefu Středulovi, předsedovi ČMKOS:

 

Vážený pan
Josef Středula

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů

Politických vězňů 1419/11
Nové Město
110 00 Praha 1V Praze dne 13. 3. 2023


Vážený pane předsedo,

iniciativa Nespokojení, jejímž předsedou mám tu čest být, je znepokojena politickým vývojem v naší vlasti a také jistou pasivitou ČMKOS v této věci.

Bohužel, musíme konstatovat, že značná pasivita konfederace pod Vaším vedením způsobila to, že veřejné protesty, které probíhají v naší zemi, přestali organizovat odboráři - tradičně v minulosti více méně spjatí s levicí – a začali je organizovat lidé, jejichž politické pozadí je poněkud nejasné. Respektive, které je možné považovat bez jakéhokoliv přehánění spíše za krajní pravici. Tím netvrdím, že tento postoj zastávají ve všech otázkách. Zcela jednoznačně jsou organizátoři těchto demonstrací v sociální oblasti velmi vnímaví k problémům běžných občanů.

ČMKOS a Vy osobně zatím vedete v zásadě kabinetní politiku vyjednávání s vládou, která nepřináší žádné viditelné výsledky, které by vedly ke zlepšení sociální situace zaměstnanců i dalších skupin obyvatelstva.

V tuto chvíli jde především o problém vládou prosazeného zmrzačení valorizačního vzorce pro výpočet důchodů k 1. 6. 2023. Kromě toho chce vláda prosadit také pozdější nástupy do důchodu pro dnešní mladé lidi, kdy počítá s odchodem až v 68 letech.

Chci Vám připomenout, že ve Francii v tuto chvíli o podobných otázkách probíhá ostrý politický boj a francouzští odboráři vyvolali už sedmé kolo protivládních protestů. Vyvolali celou řadu masových demonstrací, stávek a velmi vážně mluví o vyhlášení opakované generální stávky. Kromě jiného jde ve Francii o prodloužení věku odchodu do důchodu na 64 let. Tedy Francouzi by odcházeli do důchodu o 4 roky dříve než by po „reformě“ odcházeli do důchodu naši občané.

Rádi bychom věřili tomu, že Vás tyto kroky vlády také znepokojují. Chceme Vás proto vyzvat, abyste podobně jako naši přátelé, odboráři ve Francii, využil všech prostředků a vlivu, které máte v odborech, k uspořádání protestních demonstrací a stávek v celostátním rozsahu.
Spokojit se s vyjádřením, jak to v jednom z televizních rozhovorů v létě učinil jeden z Vašich místopředsedů v ČT, že české odbory nejsou revoluční, ale reformistické, je málo. Francouzské odbory, které organizují protestní akce ve Francii, jsou až na malé výjimky rovněž reformistické. A přesto vystupují velmi radikálně vůči vládě. Hájí totiž zájmy pracujících.
Vážený pane předsedo, se znepokojením sledujeme také některé Vaše politické kroky z poslední doby. Váš politický debakl ve volební kampani při prezidentské volbě a „předání“ hlasů Vašich podporovatelů jasně pravicové kandidátce Danuši Nerudové, byl otřesným politickým zážitkem. Byla to politická chyba prvního řádu.

Ještě větší chybou však bylo, že jste přijal financování své volební kampaně od jednoho z bafuňářů Občanské demokratické strany.

A konečně třetí chybou, které jste se dopustil, byla kritika Vašeho odborářského kolegy z partnerské odborářské ústředny Dufka za jeho projev na protivládní demonstraci tuto sobotu na Václavském náměstí.

Přes všechny chyby, kterých jste se dopustil v poslední době, věříme, že chcete sloužit zájmům pracujících. Jedinou cestou, jak to můžete prokázat je, že se odbory pod Vaším vedením stanou silnou opoziční silou v zemi. Pokud k tomu ovšem nemáte sílu anebo schopnosti či ochotu, měl byste z čela odborového hnutí v zájmu věci zaměstnanců co nejdříve odejít.


S pozdravem

Ing. Jiří Paroubek

předseda spolku Nespokojení, z. s.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Přemek

Pane Paroubku, na rozdílnosti postojů pana Středuly a pana Dufka jste mohl seznat, kdo je zkorumpovaný a nelze se o něj opírat a kdo je autentický a bere se za nás, normální lidi. PRO a další kolem nejsme žádní pravicoví extrémisté, ctíme odpovědnou svobodu uvnitř mantinelů mravních zásad, proto jsme ohleduplní, sociálně vnímaví a jsme tak vzorem pro celou naši populaci. Umíme nejen rozeznat a pojmenovat vady a vidět je v celém systému, ale máme i konceptuální a strategické schopnosti. Zkuste je v sobě a svých přátelích také najít a můžeme táhnout za jeden provaz. Národní sociálové stejně jako Svobodní, Trikolora, alternativní hnutí a spolky a i větší část SPD jsme přirození spojenci a můžeme vytvořit sílu, která nepřipustí fašizaci a socioekonomickou destrukci naší země. Středula je součástí systému stejně jako mnozí jiní odboroví bossové ve světě. S ním to rozhodně nevyhrajeme. Blíží se čas odpovědných svobodných lidí s lidskou duší. Uvědomme si to!

cernik

S p. Střeďulou jsou problémy již tak 2 roky.
Nejdříve vyzýval ke komunikaci na sociálních sítích, 
pak se začal schovávat. 
To občany, ale i odboráře nabudilo, 
a tak mu své kritické podněty řekli.
Zoči voči. Přislíbil nápravu.
A co se stalo? 
No NIC se z jeho strany nestalo.
Takže dopis od J. Paroubka mu dává prakticky  poslední příležitost.

Standa

Dopis, bohužel, zůstane ležet nezvednut ! Je již řečeno, ža Středula je absolvent Aspen Institutu  tudíž v žádném případě nezastupuje odboráře. Myslím, že je určen k tlumení odborářských nepokojů - vyplývá to z jeho jednání - a odboiráři dnes mají strach z jednání za svá práva. Připomíná to diskuzi s hluchým, protože Středula byl dosazen do křesla, aby zabránil odborářským nepokojům ! A vyjádření prezidenta Pavla Přišli tam s tím, že nechtějí naslouchat, oni chtějí bořit…. je jeho další hrubou chybou proti občanům Česka ! 

1rytir

Napíši to stručně. Pan Středula není a ani nechce být schopen zorganizovat žádnou protivládní demonstraci. Pokud je pravdou, že i on je absolventem Aspen Institutu, pak není o čem mluvit a poslední věty článku tuto domněnku jasně potvrzují. A obracet se na odboráře, aby právě oni pozvedli na zemi ležící levicovou rukavici, je předem marné. Ostatně odpor proti současné vládě si žádá jednotný postoj celé opozice bez nálepkování kdo je kdo. Hlavní je a bude ten, kdo ji dokáže stmelit a zorganizovat.