O volebním debaklu a krycím puči

obrazek
31.10.2013 11:37
Dění v sociální demokracii v posledních dnech plní přední stránky českých deníků. Dozvídáme se, kdo je ten největší lhář na světě a kdo naopak ten největší chudáček, na kterého se snesl všech hněv světa. Asi tušíte, koho tím myslím. Lhářem je Michal Hašek, dokonce se k tomu přiznal, a tím chudáčkem není nikdo jiný, než předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Puč", o kterém hovoří zastánci Bohuslava Sobotky, tak dokonale zakryl volební debakl ČSSD ve volbách, kdy tato strana - před volbami jasný favorit s bezmála 30% v průzkumech - dosáhla historicky nejhoršího výsledku 20,45%. Místo toho, aby zafungovala sebereflexe a celé vedení ČSSD se odporoučelo, Sobotka se drží zuby nehty své funkce a nicotná "lánská lež" Michala Haška mu jen hraje do not.

Nechci se ve svém textu zabývat ani tak oním "pučem", kdy se předsednictvo ČSSD snažilo vyštípat předsedu strany Sobotku z jeho funkce předsedy. Je otázkou, zda to nebyl legitimní krok vzhledem k výsledku i k tomu, co se šeptá, a totiž, že Bohuslav Sobotka chtěl celou kampaň stáhnout jen na sebe a řídil ji navíc autoritářsky. Proti tomuto tvrzení se několik dní po puči vyjádřil "osvícený pučista" Milan Chovanec, volební manažer kampaně strany. Tvrdí, že jsou to nesmysly. Co jiného by měl tvrdit, než to, že to není pravda, udělal by ze sebe přeci absolutně neschopného troubu, který - ač volební manažer - neměl v práci pro kampaň žádné slovo. Ať tak či onak, odporoučet se mělo celé vedení strany. Doba, kdy za "nevýhru" mohl předseda strany, by u ČSSD měla skončit. Výsledek mi dává za pravdu. Byl to hlavní analytik ČSSD Oto Novotný, který po volbách přišel s analýzou, že za volební výsledek v roce 2010 - kdy ČSSD dosáhla 22,08% - může jen a výhradně tehdejší předseda Jiří Paroubek. Strana toto odmávala a víc se těmito volbami nezabývala. Paroubek přeci rezignoval, strana měla nové vedení, tak mohli se svěšenýma rukama čekat na těch prognózovaných 35%. A stalo se. Volební kampaň strany byla unylá, bez nápadu, programově pustá, marketingově zcela nezvládnutá, všude jsme viděli tvrzení o fungujícím státu, které vzhledem k dnešním událostem v ČSSD zní poněkud komicky. Kde je Oto Novotný a jeho analýza volebního neúspěchu? Nechte mě hádat - aby se zavděčil předsedovi ČSSD Sobotkovi (tak, jako všem předchozím předsedům), za hlavního viníka bude označen Michal Hašek a jeho vstřícné kontakty s Milošem Zemanem. A pokud by snad z puče vyšel vítězně druhý tábor - což není vyloučeno - pan analytik to hodí na "unylost" Bohuslava Sobotky.

Debaty o Haškovcích a Sobotkovcích uvnitř ČSSD kolovaly prakticky od odchodu Jiřího Paroubka z čela této strany. Oba znesvářené tábory vždy tvrdily, že nic takového neexistuje, žádní Sobotkovci ani Haškovci. Jak Bohuslav Sobotka, tak Michal Hašek v rozhovorech tvrdili, že je to taková "fáma". Byla to ale ve skutečnosti obrovská lež obou těchto pánů. Dalo by se říci, že "otcem" Michala Haška je Bohuslav Sobotka a naopak. Po celou dobu tří let se tyto dvě skupiny držely pod krkem, ale navenek tvrdily, že jsou to nejlepší přátelé. Co se týče lhaní, nemají si obě skupiny co vyčítat.

Teď se ale jedná o něco úplně jiného. Bohuslav Sobotka se s pomocí lidí, jako je Jiří Dienstbier nebo Jan Černý, které by mnozí označili za "agenty pravdy a lásky" snaží zakamuflovat, že coby lídr strany zcela pohořel. Před časem jsem byl tázán, kdo jsou to vlastně ti pravdoláskaři. Kdesi jsem viděl trefnou definici těchto individuí, kteří se ohání otcem pravdoláskou Havlem: jsou to lidé, kteří hlásají pravdu a lásku, ale jejich srdce je plné lží a nenávisti. Obklopovat se takovými lidmi je opravdu příhodné, pane Sobotko...

ČSSD svou totální neschopností pomohla Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO 2011. V prvních týdnech kampaně strana cílila nelogicky na TOP 09 a ODS, jako by to snad byli její soupeři. Až několik dní před volbami začali hlavní představitelé hovořit o nebezpečí, které představuje Andrej Babiš či Tomio Okamura. Pokud ČSSD tvrdila, že dá na kampaň 90 milionů korun, mohu s určitostí říci, že to byly vyhozené peníze, které kasírovaly jakési zcela neschopné PR agentury.

Bohuslav Sobotka by si měl sáhnout do svědomí, ale nejen on, mělo by to udělat celé vedení strany. Sobotka přeci není žádným mučedníkem, ale neschopou! Vedl stranu tři roky a dosáhl 20,45%. ČSSD měla obrovské ambice a šance, přesto vedení strany dokázalo svou neaktivitou a laxností utrpět ve volbách obrovskou porážku, ač byla strana vítězem voleb.

Bohuslave Sobotko, Michale Hašku, ale i všichni ostatní z vedení ČSSD, buďte chlapi, uznejte svou chybu a odstupte ze svých funkcí. Buďte řadovými politiky a uznejte, že na to prostě nemáte. A neschovávejte se za prezidentské schůzky ani za nějaké pochybné a hysterické puče. Vaše lpění na funkcích už začíná být trapné. A rovněž podezřelé - kdo ví, co jste komu před volbami naslibovali, teď nevíte, kudy kam, tak se snažíte za každou cenu se udržet se. Pro mne jste ale jen obyčejní srabové...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Moc hezký nápad, jak zajistit ABSOLUTNÍ JEDNOTU
dali socani do dnešních Lidovek:

Podepsat arch, který zavazuje k jednotě při hlasování.

Já bych doporučoval toho, kdo bude hlasovat jinak
než určí Bohoušek Rovnátko
prostě UPÁLIT.

Byla by to také hezká příprava na blížící se výročí
600 let upálení Mistra Jana Husa

paysan

Platilo a platí stále, že svět a dění v něm černobílé není a být nemůže. Tak i zatím v pořadí poslední médii ráda nafouknutá afěra uvnitř ČSSD. Co se stalo osobně chápu jako střet dvou frankcí, zformulovaných dost dávno. Proti střetu nemám nic, problém mám jen s tím načasováním. Sociální demokracie od svého vzniku nebyla nikdy homogenní stranou. Důvodem bylo, je a i nadále bude, že je stranou široce rozkročenou. Zleva až po pravý střed. Proto je také stranou pro mnoho lidí nečitelnou, působí rozhádaně a tím je ve volbách partají handicapovanou a politickými soupeři snadno napadatelnou.

To vše se stalo i v průběhu poslední volební kampaně. Nepovedla se. Ospovědnost za to nese celé vedení. Nic by se ale aktuálně nedělo, pokud by frankce pragmatického Haška nevyužila výsledků voleb jako spouštěče k převzetí pozice leadra uvnitř ČSSD. Co následovalo víme všichni.

Osobně jsem toho názoru, že škody jsou tak značné, že na pomyslný špalek patří obě hlavy. Haškova i Sobotkova. Haškova za to, co způsobil, Sobotkova za volební výsledek a rozpoutání následné hysteriády. Někdo však do mimořádného sjezdu stranu musí vést a především být silnou figurou při vyjednáváním o nové vládě. Nejsem první, kdo si myslí, že vhodnou a z taktického hlediska i ve směru k médiím a především veřejnosti by byla nejlepší senátorka Alena Gajdůšková. Alespoň se o ní tvrdí, že ona plní stmelující funkci ve vrcholných orgánech ČSSD.

To by byl první krok. Česko by mohlo mít svoji první premiérku, ČSSD by s její pomocí v očích veřejnosti ustála pád. Druhý krok by měl učinit sjezd strany. Důležitější než volba nového předsedy by na něm měla být teze masového otevření se strany novým členům! Ale o tom až někdy jindy.

heriot

Zdravím pane Štingle, já myslím, že toho lídra by si měla vygenerovat ČSSD (rachitická a momentálně mentálně zaostalá, to jste skvěle vystihl) sama.   A pevně doufám (nepoučitelně naivní), že to snad 10. listopadu učiní.

Ono těžko pánům napovídat, já vím Vy chcete něco jako "konstruktivní kritiku", tedy když něco kritizuji, mám navrhnout řešení..:-). Ale já myslím, že na to si mohou hrát profesionální politici, ne občané. Já si klidně mohu dovolit říct - Sobotkovi už vůbec nevěřím, neschvaluji jeho jednání a kroky a nikdy ČSSD s ním v čele volit a podporovat nebudu. Politika pánové v ČSSD není o tom, jestli někdo někomu ukřivdil, ale o tom abyste hledali nejlepší řešení pro společnost. Nabídněte mi prosím něco lepšího, jste tam od toho...

 

 

petr-meduna

Pane Štingle,

špatně jste to pochopil - tento článek není o novém lídrovi, ale o sebereflexi a vyvození odpovědnosti. Vedení ČSSD by mělo složit funkce k datu sjezdu, tak, jak to udělali v ODS - tam může za debakl celé vedení, jak je tedy možné, že v ČSSD nikoliv?

Měl by být určen vyjednávací tým a je jen otázkou strany, zda dá mandát současnému vedení nebo nikoliv...

heriot

Už jsem se bál, že takováto rozumná a střízlivá slova ohledně dění v ČSSD na tomto serveru nepadnou. Díky za výstižný komentář.

Osobně si myslím, že Sobotka se způsobem jak se k celé záležitosti postavil a tím s kým se spojil, naprosto odkopal a je už úplně nevěrohodný.

Myslím, že média ho poplácají po ramenou za to, jak po zpackaných volbách, kterými pomohl pravici zpět, to stvrdil tímto dalším oslabením ČSSD a bojem proti prezidentovi a až nastane čas, bude jako další užitečný idiot a a mouřenín co splnil svoji úlohu, svými dnešními příznivci  odstřelen...