Volby na Šalamounových ostrovech. Peking nebo Washington?

salomon island flag
16.4.2024 10:23
Šalamounovy ostrovy, jedna z nejmenších zemí světa, skládající se z šesti hlavních velkých ostrovů a více než 900 menších, na nichž žije asi 720 tisíci obyvatel, volí ve středu nový parlament. Ostrovy jsou vzdáleny dvacet hodin letu od západního pobřeží Spojených států, přesto jsou volební výsledky pro Washington dráždivým otazníkem. Volby se totiž konají na pozadí sporu o geopolitickou budoucnost souostroví a celé Oceánie.

Podle některých analytiků jsou  „možná nejdůležitější pro Šalamounovy ostrovy od získání nezávislosti“ kvůli jejich roli v rostoucí rivalitě mezi Čínou a Spojenými státy.   Pro zahraniční pozorovatele jsou hlavní otázkou vztahy Šalamounových ostrovů s Čínou a možnost jejich rozvoje, pokud si udrží moc  současný premiér Manasseh Sogavary.  Během jeho vlády podepsaly Šalamounovy ostrovy uznání Čínské lidové republiky jako legitimního čínského státu, zrušily uznání úřadů na Tchaj-wanu a v dubnu 2022 podepsaly bezpečnostní dohodu s Čínskou lidovou republikou. Ta zejména umožňuje čínským lodím kotvit    v přístavech Šalamounových ostrovů kvůli zásobám.

Washington poté  oficiálně varoval  Šalamounovy ostrovy, že jakékoli kroky ke zřízení čínské vojenské základny nebo k vytvoření stálé vojenské přítomnosti se setkají s „náležitou reakcí“.  Oficiálně však úřady Číny i Šalamounových ostrovů tvrdí, že neexistuje žádná možnost zřízení čínské námořní základny.  V souvislosti s postojem USA v srpnu 2022 úřady Šalamounových ostrovů odmítly povolit hlídkovému plavidlu americké pobřežní stráže vstoupit do jednoho z jejich přístavů. Poté dočasně pozastavily možnost vstupu válečných lodí do jejich vod. Komentátoři to interpretovali jako signál asertivity vůči USA.

Američané by nepochybně uvítali změnu v politickém rozložení sil na Šalamounových ostrovech. Jeden ze soupeřů nynějšího premiéra, Peter Kenilorea Juniro, člen parlamentu a syn prvního premiéra země,  totiž  během volební kampaně oznámil návrat k uznání úřadů na Tchaj-wanu, což se rovná přerušení vztahů. s ČLR.

Voleb do Národního parlamentu se zúčastní 13 stran, z nichž každá měla v průběhu volebního období své zástupce v parlamentu. Vzhledem k rozloze Šalamounových ostrovů je logistika voleb náročná a jejich výsledky budou zřejmě oznámeny až za několik týdnů.

Je samozřejmě zajímavé, že USA  se cítí ohroženy možnou bližší spoluprací Šalamounových ostrovů a Číny, podobně se vyjadřuje i Austrálie, ačkoli vzdálenost těchto zemí od hlavního města ostrovů Honiary je 9800 kilometrů, respektive 1700 kilometrů.  Souvislosti netřeba připomínat.

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.