Macrona čeká v eurovolbách výprask

macron satira
21.5.2024 00:03
Poslední průzkumy stranických preferencí ve Francii ukazují na poměrně těžkou porážku strany Obnova spojené s prezidentem Emmanuelem Macronem, která bude prakticky s jistotou poražena Národním sdružením Marine Le Pen. Macron v posledních dnech zažíval jednu ránu za druhou a nezdá se, že by byl nějaký náznak cesty k lepšímu.

Na domácí scéně panuje rozčarování vyplývající ze statistik nezaměstnanosti, která dosahuje 7,5 procenta. Prezident se všemi možnými způsoby snažil přilákat do Francie čínské podnikatele s nadějí, že s jejich pomocí se mu podaří Francii vytáhnout ze současné stagflace.

Konečně ani průběh návštěvy čínského prezidenta Si Ťin-pchinga není pro Macrona nijak úspěšný. Nepodařilo se mu dosáhnout dohody o omezení obchodní války s Čínou, do které Evropská unie byla vtáhnuta, byť vcelku ochotně, Spojenými státy.

Odboráři Macrona do určité míry vydírají, když požadují zvýšení mezd a hrozí bojkotem olympijských her, jestliže se tak nestane. A právě náklady na sportovní setkání rostou a pravděpodobně dosáhnou 5 miliard euro. To je neradostné v zemi, která má rozpočtový deficit ve výši 155 miliard euro.

Navíc vybuchly nepokoje v Nové Kaledonii, kam Paříž musela poslat armádu k potlačení sílícího hnutí pro nezávislost, které by chtělo následovat Francouzskou Polynésii, kde stoupenci nezávislosti vyhráli v roce 2023.

A tak není divu, že Francouzi podporují Národní sdružení a ve volbách do Evropského parlamentu mu chce dát hlas 32 procent voličů a Obnova pouze 16,5 procenta. Socialisté mají podporu 14,5 procenta, Republikáni 8 procent a levicová Nepoddaná Francie Jean-Luca Mélenchona 7,6 procenta. Uvedl to průzkum společnosti Ipsos zpracovaný mimo jiné pro list Le Figaro.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.