Rozpoutat válku, nebo hlídat příměří?

ukrajina vojenské pohřebiště
20.5.2024 16:34
Podle experta na mezinárodní vztahy z amerického think-tanku Quincy Institute of Responsible Statecraft hrozí katastrofa, pokud američtí vojáci vyrazí na Ukrajinu bez nějaké širší dohody s Ruskem.

Vojenské vyhlídky Ukrajiny se kácejí tak rychle, že to přimělo amerického předsedu sboru náčelníků štábů generála Charlese Browna k prohlášení, že Washington by tam mohl "nakonec" vyslat vojáky. Na to okamžitě zareagoval Mark Episkopos, výzkumný pracovník „realistického“ Quincy Institute for Responsible Statecraft, že něco takového bez výslovné dohody s Moskvou znamená riziko přímé války mezi Ruskem a Západem.

https://responsiblestatecraft.org/us-trainers-in-ukraine/

Zmíněný institut je ve Wikipedii označován jako "realistický" a "prosazující přístup ke světu založený spíše na diplomacii a zdrženlivosti než na hrozbách, sankcích a bombardování." Pojmenován je po americkém prezidentovi Johnu Quincy Adamsovi, který jako ministr zahraničí v projevu ze 4. července 1821 řekl, že USA "nechodí do zahraničí hledat monstra, která je třeba zničit.“

Čo bolo, bolo. Nicméně když teď situace přituhuje, znovu přicházejí ke slovu zásadní poučení z minulosti.

Generál Charles Q. Brown Jr, předseda sboru náčelníků štábů ozbrojených sil USA je evidentně zděšen z postupující ruské ofenzívy u Charkova. Válka podle něj není ztracena, ale musí se něco udělat. V tomhle duchu se vyjadřuje i list USA Today, podle kterého nová ruská ofenziva v blízkosti klíčového ukrajinského města Charkov se posunula o několik kilometrů, ale „podle amerických představitelů a vojenských analytiků je kvůli přílivu amerických zbraní a neschopnosti Ruska koordinovat své pozemní a vzdušné síly průlom nepravděpodobný.“

https://eu.usatoday.com/story/news/world/2024/05/19/ukraine-losing-war-with-russia/73730454007/

Tím se však mohou uklidňovat jen chvilku. Odpovědnější otázka zní, co se ještě dá udělat a kdy. Generál Brown v závěru uplynulého týdne prohlásil, že na Ukrajinu budou nakonec vysláni "instruktoři" NATO. Ne hned, nakonec znamená někdy jindy, později.

"Nakonec se tam dostaneme, časem," řekl Brown podle deníku The New York Times a dodal, že kdyby byli vysláni nyní, ohrozilo by to "skupinu instruktorů NATO".

Podle Episkopose však i toto vyslání „instruktorů“ může porušit jednu z mála zbývajících červených linií, které brání tomu, aby válka na Ukrajině přerostla v přímý konflikt mezi Ruskem a Západem.

Jak expert Quincy Institutu zdůrazňuje, komentáře generála Browna mlčky připouštějí dvě skutečnosti, které západní představitelé neradi uznávají: zaprvé, ukrajinské válečné úsilí se pomalu rozpadá a za druhé, nelze ho udržet bez soustavné eskalace západní účasti. Jenže je tu ještě třetí faktor, který by měl americké a evropské představitele vážně znepokojovat: vyslání personálu NATO na Ukrajinu bez nějaké větší, výslovné dohody s Moskvou s vysokou pravděpodobností zaplete státy NATO včetně USA do přestřelky s ruskými silami.

Episkopos soudí, že Kreml teď může být otevřen nějakému formálnímu ujednání, které stanoví demarkační linie na Ukrajině a sankcionuje přítomnost západního vojenského personálu v některých částech země, ale generál Brown žádný takový rámec nenavrhuje. Avšak bez výslovné dohody se Západem o rozsahu a hranicích vojenské přítomnosti NATO na Ukrajině by Kreml pravděpodobně považoval počáteční vlnu cvičitelů NATO za zkušební balónek, který má zjistit reakci Ruska na větší a přímější zapojení Západu na Ukrajině.

Existuje tedy vysoká míra pravděpodobnosti, že by Moskva dospěla k závěru, že se musí na tyto cvičitele co nejdůrazněji zaměřit, aby odradila od perspektivy rozsáhlejší vojenské intervence NATO.

Generál Brown údajně připustil, že vyslání tohoto personálu nyní by ohrozilo "množství instruktorů NATO", ale není jasné, co přesně ho na dynamice bojiště na Ukrajině vede k závěru, že tento plán by bylo bezpečnější provést v budoucnu.

Tento návrh bez širší strategie, jak válku spíše ukončit než eskalovat, je receptem na katastrofu, varuje americký expert na mezinárodní vztahy. Nepřiblížil by Ukrajinu k dosažení čehokoli, co by se dalo smysluplně považovat za vítězství nad Ruskem, ale přiblížil by NATO a Rusko na dosah otevřeného konfliktu - něčeho, čemu by se všichni západní představitelé měli snažit vyhnout.

 

 

 

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.