Zbývá již jen popravit...

obrazek
18.5.2012 17:41
Česká republika se prohlašuje za právní stát, za ochránce nespravedlivě stíhaných. V těchto dnech však tomu nic nenasvědčuje. Spíše to budí vzpomínky na doby dávno minulé, nebo do zemí nám hodně vzdálených. Jméno poslance Parlamentu České republiky, Davida Ratha, je od úterý na prvních novinových stranách. Jeho jméno se stalo hlavní zprávou ve zpravodajství, jak rozhlasovém, tak televizním. Hlasatelé i novináři se ve zprávách o okolnostech případu Davida Ratha předhánějí, přinášejí informace v přímém přenosu i ve stylu jedna paní povídala...

Veřejnosti jsou předkládány často naprosto protichůdné zprávy. Případ Davida Ratha pokračuje jako nový televizní seriál, který vytlačil všechny jiné události i nekončící mýdlové opery. Poslanec David Rath byl vždy pohotovým, vtipným, ale i nepříjemným opozičním kritikem vlády, v parlamentních lavicích. Dnes jeho případ vyvolává obavy, že se stává terčem pomsty.

Co je však také zarážející a ostudné, že česká media za spoluúčasti příslušných státních orgánů předhodila veřejnosti středočeského hejtmana a poslance Parlamentu ČR jako nejtěžšího zločince, který musí být potrestán. Do tohoto mediálního divadla je vtahována jeho rodina a jeho nejbližší, u veřejnosti jsou vyvolávány ty nejnižší pudy, jako je závist, pomstichtivost. To vše bez řádného soudu, bez možnosti jeho obrany, bez jeho vyjádření. Poslanec Parlamentu České republiky je dnes veřejně skandalizován jako zločinec, který musí být vydán na pranýř. Byl proto i předhozen "ulici" a zbývá jen ho "popravit". Občansky a politicky popraven již byl. ČSSD, jeho domovská strana, jej opustila, zatratila. David Rath je v Litoměřicích ve vyšetřovací vazbě. Podmínky jeho věznění jsou jistě nedůstojné politika jeho formátu. V nadsázce lze říci, že teď zbývá k vynesení rozsudku jen připojit petice rozhořčené veřejnosti, dělníků ze závodů, pracující inteligence, zemědělců, studentů, spisovatelů i dnes už bývalých spolustraníků, tedy členů ČSSD.

Není to dlouho, kdy se přední čeští politici, jako např. český ministr zahraničí, velmi dojemně zajímali o odsouzenou a uvězněnou ukrajinskou expremiérku Tymošenkovou. Kritická slova na adresu ukrajinských úřadů neměla konce. Obavy, zda jí nebyl „zkřiven vlas“, zda její zdravotní stav vězněním neutrpí, nebrala konce. Politici stále hledají za jejím uvězněním politické motivy. Nic proti této snaze českých diplomatů či politiků, ale pravidla by měla být stejná i pro českého politika.

Nemusím být obdivovatelem, či dokonce členem fanklubu poslance Davida Ratha, ale návrat do padesátých let je snad již dávnou a smutnou historií. Máme přece své zkušenosti. Jména nevinně popravených z padesátých let jsou pro nás varováním. Právo na spravedlivý soud patří k právnímu státu. Čeští politici by měli dnes zvednout hlas proti této štvanici.

premysl-votava
Česká strana národně sociální
Klíčová slova: David Rath

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Martin Konečný

Tak jak vidno poslanci mandátového a imunitního výboru shledali, že v odposleších se Rath rochní nad 7 miliony. Zde se jen potvrzuje můj pohled na vládnoucí ČSSD v krajích, že systém jejich vládnutí ma jediný cíl, nakrást si co nejvíc pro sebe a své blízké. S padesátými lety bych to nesrovnával. Možná lidé odsouzení v padesátých letech by se mohli urazit, že jsou srovnáváni s obyčejným zlodějem.

novotny

Je to napínavější než finálová hokejová utkání na MS, otázka je, kdo bude ze hry nakonec vyřazen - tipoval bych, že to nebude Dr. Rath... to bude potom vzrůšo na politické scéně. Kdysi psal Brežněv do Prahy šifrovaný telegram: KSČ ROH VB. Znamenalo to: Konec s vámi ču...ci., rychle opusťte hrad, váš Brežněv. Možná takový telegram brzy napíše ministr vnitra.

Martin Konečný

Františku, dobrý den, souhlasím se spravedlivým procesem, což nevím jestli v této zemi je vůbec možné. My oba moc dobře víme jak funguje správa věcí krajských v Ústeckém kraji. Mé zděšení z celé věci pramení z úvahy, jestli se náhodou pro ČSSD nestaly kraje dojnou krávou a bankou. A je  jedno jestli dojí Rath, který jisté politické kouzlo pro mně měl, nebo Vaňhová, nebo Hašek, nebo ostatní. Jde o to, jestli na konci cesty nezjistíme, že někteří čelní představitelé krajů nám kraje nepodojili a nezadlužili tak, že už nic nezbylo. Ať už se jedná o záměry či chyby, neřkuli systém, neschopnost či přivírání očí pseudopředsedů, místopředsedů, nebo kohokoliv z ČSSD (nevím kdo tu ČSSD vede :-))).  Za bývalého úspěšného vedení ČSSD by se to nestalo.Hezkou neděli

stvan

Jsem přesvědčený, že našim společným zájmem musí být spravedlivý proces.Ukazuje se bohužel, jak nejednoznačně máme napsány zákony. Jinak by údajně erudovaný právník nemohl nevidět, že zbavit mandátu lze pouze odsouzeného zákonodárce. Místo toho z mého pohledu nepochopitelně volá, aby ho NEODSOUZENÝ Rath nesměl vykonávat. To se spravedlností nemá moc společného.To není vina lidí co trvají na dodržování zákona, ale lidí, kteří v nějakém osobním zájmu rezignovali na jeho striktní dodržování a místo toho vnucují veřejnosti , byť logický, ale nezákonný, výklad, který ovlivněn osobním pohledem  smysl zákona záměrně nevnímá.Zkrátka a dobře.
Není nutné dělat z Ratha apriori mučedníka, neboť jeho hlavu nepochybně zdobí máslo. Nutné je trvat, aby vše co se s ním děje probíhalo přesně podle zákona.A to se podle mého názoru neděje. " Přínosem" jeho kauzy je, jak u údajných právních autorit dokázala odhalit schopnost tvrdit, že jedna plus jedna se nerovná dvěma. A z toho jde doslova hrůza. Mám z toho pocit, že by dokázali zdůvodnit doživotí zloději rohlíku, když by se jednalo o nepohodlnou osobu, či o vyšší politické zájmy.
Na podobném politicky motivovaném otáčení práva byla postavena doba po jednom únorovém měsíci.Mám pocit, jako kdyby se náš politický systém v kauze Rath slavným únorem inspiroval. Jeho součástí bylo ukázat lidem, že tehdy strana(dnes by to byly strany) dokáže trestat i lidi ze svých řad.Že to bylo za cenu porušování zákona , či jeho pokřiveném výkladu., nebylo politicky důležité. Důležitější bylo v lidech vyvolat dojem, že se všem měří stejným metrem.Možná se z mé strany jedná o příliš drsné srovnání, ale pak to není má chyba, ale chyba těch, jejichž postoj ke kauze Rath ve mne tyto nepříjemné asociace vyvolává. Mám prostě pocit, že si aktuálně mocní myslí, že díky procesu s Rathem pocit jednoho právního metru dostanou do velkého množství voličských hlav.V tuhle chvíli totiž vědí, že kdyby se čistě teoreticky jednalo o fingovanou blamáž, že by je to politicky zahubilo. Samozřejmě i ty členy ČSSD, kteří si o Ratha netrpělivě čistí boty. To mne vede k myšlence, že v kauze Rath mají vládní strany s vedením ČSSD společný zájem.Očista Ratha, i kdyby jen spočívala vtom, že něco probíhalo v rozporu se zákonem, musí být jejich noční můra.

Martin Konečný

Dovolím si ještě doplnit. Je zcela možné, že ke stíhání pana Ratha někdo dopomohl, ale já jsem přesvědčen, že pan Rath nějakou tu lumpárničku na hejtmanství provedl. Moc by mně zajímal postoj některých lidí, kdyby se třeba zítra čistě hypoteticky a k mé velké radosti, stala podobná věc v kraji Ústeckém. 

Martin Konečný

Můžete mi pane Votava vysvětlit co jiného by se asi mělo stát v mysli lidí, je-li vzat do vazby hejtman kraje pro podezření z braní úplatků. Myslím, že pocházíte ze středočeského kraje a měl jste možnost počínání pana Ratha sledovat, stejně jako máte možnost sledovat úspěchy další hejtmanky paní Vaňhové a pana Haška. Já za sebe v tomto ohledu policii fandím, pokud se rozhodla zatočit s chápáním některých hejtmanů a hejtmanek, že kraj je jejich prosperující firma. A pokud si myslíte, že lidi čerpají jen z novin a to co si přečtou tomu veří, tak myslím, že lidi málo znáte. Lidi mají mozek a pan Rath myslím dostatek financí na dobrého právníka a možnost obhajoby. Doposud jeho právník veřejně pokud vím nevystoupil a asi ví proč. 

adamicek

Léčka to nejspíš byla. Raht asi peníze vzal, pak se bránil tím že o nich neví. Ale kdo by nevzal na jeho místě 7 mil. at si sáhne do svědomí. Těch 30 mil. mu ale těžko prokáží. Obojí mohlo být zfalšovaný.

Otázka spíš zní proč se nevyšetřili kauzy PromoPro, Pandury, předražené dálnice, IZIP a další kauzy, které jdou do miliard a místo toho se tady zabýváme opravdu "drobnými" 7 mil. Kč.

prvnirytir

Rád bych se autora zastal. Snaží se přemýšlet a být obyčejně lidský. Na mediální lynč v případu dr. Ratha si ostatně a naštěstí nestěžuje sám. Hlasitě se ozval například i pan Okamura. Určitě jsou i mnozí další. Soudit a zostuzovat bez soudu nejde. Ani měřit dvojím metrem, stejně jako mediálně lhát a na lžích fabulovat. Navíc v případu je spousta otazníků a nenormálností. Za normální třeba nepovažuji, že policisté, kteří "dostali" Ratha, měli být okamžitě odměněni a přisíbena jim měla být i lepší technika. Normální není ani to, že dozorující státní zástupkyně je prezentována jako VIP mediální hvězda atd. atd.

antoninsebek

Už si tady na to zveřejňování někdo stěžoval a tak jsem mu to snad vysvětlil. Jeden ten příspěvek se také jmenoval hodně tragicky: "Mučedník Rath".  Nebudu se opakovat.

Tady jen dodám: Navrhněte, co s tím! To Vám ve Vašich rozhořčených příspěvcích chybí. Ale musíte to propracovat, ve smyslu, co se ještě říkat a psát může a co je už přes čáru. A kdo to bude vyměřovat a kontrolovat. A trestat.  Chtělo by to služební cestu do Severní Koreje. Věřím, že když je někdo veřejně známý, potom si musí dát pozor si někde i upšouknout. Vycinkali jsme si kapitalismus a tady jej máme. Takže s nápady sem. A abych pořád netlachal, tak mám také jeden dobrý nápad.

Já bych se totiž vrátil k osvědčené firmě: HSTD.

Pokud nevíte vo co go, tak tady to je: "Hlavní správa tiskového dozoru". Prostě stará dobrá cenzura. Měl jsem tu čest se s nimi setkat. Potom už jenom k tomu zavést znova trest smrti. Pak si lidi dají pozor.

rku

Podle vašeho názoru by měl mít podezřelý zlodějský politik (nevím co myslíte tím "politik jeho formátu")  lepší celu než podezřelý obyčejný zloděj?