Zbyněk Fiala: Stávka obyčejných lidí

8.12.2010 17:28
Zdanit šedou ekonomiku, odstranit korupci, zavést progresívní zdanění, to jsou zdroje, na které by se měla vláda zaměřit, nikoliv snižovat platy veřejným zaměstnancům. To bylo hlavní sdělení z emotivního a improvizovaného vystoupení předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila před účastníky protestní demonstrace na Palackého náměstí v Praze.

Demonstrace byla součástí celodenní stávky lidí ze škol, nemocnic, galerií, úřadů, krátce zaměstnanců státní a veřejné sféry. Podle odborů byla přímá účast na stávce 148 000 zaměstnanců. Z toho bylo zhruba 60 000 zdravotníků, na 25 000 pracovníků ve školství a 21 000 zaměstnanců státní správy. Pasivně pak stávku podle odborů podpořilo na 190 000 lidí. Lidé protestovali i v dalších městech, nikam se nesjížděli přes celou republiku. Proto byly demonstrace menší než mohutný protest z 21. září, který přivedl na Palachovo náměstí 40 tisíc lidí.

Byl jsem se podívat na demonstraci v Praze. Procházel jsem tentokrát volnějším davem v parčíku pod sochou „otce národa“ a povinnost novináře mi uložila hledání odpovědi na otázku, kdože to přišel. Co je to za lidi? Je to reprezentativní shromáždění? Podobnou otázku jsem si kladl i při dávné demonstraci z 15. prosince 1988 na maličkém Škroupově náměstí na pražském Žižkově, první povolené, byť ostře sledované. Byla první z prudce eskalující série, která skončila pádem režimu. A teď jsem viděl něco podobného, přišli občané překvapení tím, že už se mají ozvat oni sami. Že už to nemohou nechat jen na skupinkách, které dlouhá léta podstupují rizika za ostatní.
 
Teď ve středu 8. prosince 2010 jsem to četl ze tváří zamlklých hudebníků, kteří se řadili na zasněženém Palackého náměstí pod cedulemi s názvy svých symfonických orchestrů. Trochu se lišili od školských pracovníků a zdravotníků, kteří už mají pár protestů za sebou. Přišli lidé, kteří mají právo na respekt, měli to za samozřejmost, a zjistili, že to tak není. Pochopili, že si respekt musí se vší důrazností vynutit. Pochopili, že obrana musí nastoupit v době, kdy je možná, aby se nestalo, že se jednoho dne probudí a zjistí, že je nemožná.
 
Shromáždění bylo pochopitelně mnohem pestřejší. Odboráře přišli podpořit i zástupci různých levicových skupin jako je ProAlt, Alternativa Zdola nebo Ne základnám, ale také osobnosti sociální demokracie (viděl jsem Sobotku, Paroubka, Pecinu, Dienstbiera mladšího, Tejce). Nejspíš tam bylo i mnoho dalších a z dalších partají. Po skončení ještě tradičně řečnil radikální Zdeněk Ponnert ze střechy svého auta.
 
Nejsilnější reakce byly na myšlenky z úvodu – šetřit ano, ale tam, kde se plýtvá, nikoliv bezhlavě škrtit. Nelze brát těm, kdo nemají z čeho dávat. Chytil se Richard Falbr, když volal: Kdy jindy by měli odboráři stávkovat, než když se jim sáhne na mzdy? K tomu Zavadil: Vlády si nemohou dělat, co chtějí!
 
Hlasy byly občas vzrušené, ale shromáždění bylo vcelku vlídné a nakonec se i v klidu rozešlo. Byla by však chyba, kdyby to někdo vnímal jako slabost. Nebo že stávka skončila a máme to z krku. Mezi lidmi se mluvilo tom, že premiér Petr Nečas se zmýlil, když zkoušel stávku označit za pokus o „zviditelnění“, protože odborářům utíká členstvo. To bylo. Od loňského roku v odborech přibylo 12 tisíc nových členů. Karta se obrátila. Utíkají jiní a jiným směrem, například voliči od ODS. 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Já myslím, že už to začíná lidi unavovat. Každé volby, a vy předpovídáte Petře i ty příští, jsou o nějakém přežití. Vypadá to, jako bychom stále bojovali o přežití, to není příliš optimistická vize.
zdobinsky
Doporučuji skvělou divadelní hru ve Vinohradském divadle, Jistě, pane ministře. Je i o tom, jak je prakticky nemožné snižovat státní administrativu. A navíc se skvělým Viktorem Praisem.\r\nObávám se, že ani liberály opěvované vládě se v konečném účtování podaří pravý opak, tedy nárůst. Ale jako volební trik se její proklamace hodily.
miluna
Kdyby to neničilo tolik lidských životů bylo by zajímavé tyhle zvláštní ne zcela zřejmé psychologické aspekty sledovat …pozorovat jak lidské, nikdy plně ukojitelné pudy projektované skrz ty, kteří se na základě většinou svých negativních vlastností dostaly na vrchol politické pyramidy automaticky vytváří systém výhodný hlavně pro ně a pro ty jejichž moc, média a peníze rozhodují o tom jestli i nadále budou vládnout … Jak ta jejich obří ega přirozeně rostou tím víc, čím víc zmenšují ega druhých jejich ponižováním, strachem atd, jak se od feudální společnosti lidé mající moc mentálně moc nezměnili ….jak se ten nerovnovážný systém výhodný pro čím dál tím míň lidí zákonitě hroutí ….jak ani ti, kteří na něm nejvíc profitovali nejsou šťastní, ale plní strachu, chtíče, agrese, pohrdání, jak lžou a přetvářejí se, aby to nebylo vidět…. Jak tohle všechno je laboratoř a my to můžeme pozorovat a bavit se tou trapností, hloupostí, neukojitelností ….. ale pro spoustu lidí tohle hra není a mají právo se nebavit ujetostí, které civilizace v některých fázích svého vývoje dosahují, ale mají právo důstojně žít a nenechat si líbit všechno od těch, kteří žijí z jejich práce. Vymýšlením cinknutých zakázek a tlacháním prázdných politických řečí totiž ještě nikdy žádná hodnota nevznikla….
miluna
Jak to že vláda nemá psychologa? Jak to že jí někdo neřekne : Můžete je zesměšňovat, dělat z nich ty co nechápou nutnost šetření právě na nich, můžete jim vymývat mozky neoliberální propagandou ve smyslu že nejdřív musíme bohaté nechat pořádně zbohatnout a oni se pak s vámi rozdělí ... a třeba vám dají vám práci za kus chleba když budete hodní, můžete s novináři taktně mlčet o tom že když vám hradní idiot vypráví o nutnosti šetřit tisícovky, je to ten samý idiot co stojí za tisíci prošustrovaných miliard, které skončili všude jinde než někde, kde by byly prospěšné všem a tak i proto jsme dnes tam kde jsme… můžete tohle všechno dělat, ale jednou ta nahromaděná frustrace půjde ven a bude to po té, co žádná z těch vašich pohádek nedojde naplnění a pak lidi nebudou ubohá lůza co se bojí ozvat, aby nepřišla o to co jste jí ještě nechali, ale bude to dav co vás bude věšet na kandelábry … Jestli tohle chcete tak takto pokračujte, nuťte je šetřit stovky, aby jste dál mohly krást miliardy, ale přijde den, kdy za to zaplatíte … Pokud tohle neví je dost velká šance že to zažijí .... hranice růstu prosperity byla dosažena, jediná šance je udělat systém více funkční, tedy bez korupce, jiná cesta není, není kde brát, fosilní flám je u konce... ale tahle vláda spolu s dalšími postupně vyrábí otrokářský režim ne pro těch ubohých pár ušetřených miliard, ale proto aby lidi téhle země dostala do podružného postavení, kde budou ještě rádi za čím dál menší pomeje do koryta .... Ale ty jejich prázdná hesla o svobodě a důstojnosti lidé dobře poslouchali a nejde jen tak z hlav najednou odstranit když se nehodí a proto ta frustrace a agrese z ní rostoucí musí zákonitě přijít….
germanicus
Jo a to srovnání s tou prosincovou (1988) demonstrací na Škroupově náměstí na Žižkově je velmi trefné. Byl jsem na ní také a přesně tak to na mě působilo...
germanicus
Na demonstraci jsem také byl a plně potvrzuji Zbyňkova slova. Jenom bych chtěl dodat pár věcí. Za prvé - zdálo se mi, že na demonstraci převažují ženy, tak minimálně 60% účastníků byly ženy (a většina z nich pěkně nažhavená). Pokud to takle půjde dál *Pánbůh buď milostiv Kalouskovi a jeho vládě*... Za druhé by si měli Kalousek s Nečasem uvědomit, že tohle vedení odborů (Zapletal) je zřejmě poslední, které se snaží s vládou vyjednávat a řešit věci relativně smírnou cestou. Sklízejí za to ovšem ze strany Nečase a spol. posměch, že se vlastně nic neděje, že v ulicích nikdo nebyl a že většina nestávkovala. Jak už jsem výše řekl - Bůh jim buď milostiv... Po Zapletalovi přijdou jiní sekáči a ti se nezakecají... Za třetí něco už se začíná rýsovat - http://zpravy.idnes.cz/chysta-se-cesky-wikileaks-pirati-chteji-zverejnit-dokumenty-ministerstev-1ub-/domaci.asp?c=A101206_171400_domaci_jj Piráti napredují a myslím, že nebudou mít problém sehnat zajímavé informace...