Oskar Krejčí: Olympiáda a hysterie

obrazek
2.1.2014 11:06
Ono se zas tak moc v roce 2014 nezmění: jakmile se společnost dostane do stavu entropie, každá změna směřuje k horšímu. Pak je nutné počkat na vnější impulz, který dodá novou energii. A Česku ani Evropské unii se moc nedaří. Po řadu let mají oficiózní media, především Česká televize, na tuto chorobu lék. Má podobu nejrůznějších variant propagandistické teze: „Možná to u nás občas za moc nestojí, ale jedinou alternativou je to hrozné putinovské Rusko!“ A tak se, občane, zklidni, važ si našich domácích nešvarů – mohlo by být hůř.

Hůře by samozřejmě mohlo být, ale ne na ruský způsob. Rusko, ta rozporuplná, krásná a nepochopená země, která je plná obrovských problémů, se prostě do Česka nechystá. Má svých domácích starostí dost. Navíc snaha vytvořit Euroasijský svaz, jakousi místní obdobu Evropské unie, mu v příštím desetiletí sebere jakoukoliv nadbytečnou zahraničněpolitickou činorodost. 

Jenže ono hrozné Rusko chystá olympiádu. A tak je třeba rusofobii roztočit do nových, rychlejších obrátek. Všechno je tam špatné – dokonce horší než v Číně před olympiádou v Pekingu. Zveličování nedostatků a zamlčování úspěchů dosahuje na veřejnoprávní obrazovce až směšných rozměrů. Všechno se hodí: ekonomické problémy Ukrajiny i pomoc z Moskvy, prezidentská amnestie pro oligarchu či punkerky, útok Greenpeace na ropnou těžební věž či „povstalci na Kavkaze“ vraždící civilisty (což je v případě útoků v jiných zemích i pro slovutné televizní redaktory definice  terorismu). Rusko se ve zprávách a komentářích mění na temnou asijskou sílu.

Copak si však lze představit Evropu bez Puškina, Čajkovského, Rjepina, Šolochova, Gagarina – či Žukova? Rusko je jiné než Česko. Právě tak jako je jiné Španělsko, Řecko nebo Německo. Rusko je ovšem navíc velké, moc velké. I proto všechny pokusy udělat z něho loutkový stát selhávají. To by ale neměl být důvod k předolympijské hysterii, ale jeden z podnětů k hledání cest k jeho pochopení. A ke spolupráci s ním. Třeba jen proto, že podle analytiků společnosti Goldman Sachs by Rusko mělo být kolem roku 2020 ekonomicky nejsilnějším státem Evropy.

oskar-krejci
Český politolog, univerzitní profesor a autor přibližně dvaceti pěti knih a více než tisícovky nejrůznějších studií a článků. Byl jedním z autorů programového prohlášení přechodné federální vlády národního porozumění a hlavním redaktorem programového prohlášení federální vlády Mariána Čalfy vzešlé z voleb roku 1990.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.