Oktrojírka mainstreamovými nálepkami
Tomáš Zdechovský, poslanec Evropského parlamentu za KDU-ČSL, na to reagoval na FB stručným vyjádřením s titulkem „To nemůže myslet ČTK vážně!“: „Hnutí Hamás provede největší teroristický útok v dějinách demokratického státu Izrael, kde znásilní a brutálně zavraždí ženy, děti a muže a řadu lidí unesou, a nejsou to teroristé? Jsou! Tato falešná korektnost je opravdu cesta do pekel. Příště budete, ČTK, Rusko označovat za demokratické, protože tam proběhly volby?“
Podle § 2 odst. 1 zákona č. 517/1992 Sb., o České tiskové kanceláři, je jejím posláním poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů, a to ČTK činí šířením slovního a obrazového zpravodajství z České republiky a ze zahraničí; v tom spočívá služba České tiskové kanceláře veřejnosti. Všimněte si sousloví v zákoně znějící pro svobodné vytváření názorů. Tedy nikoliv vnucovaných názorů.
ČTK má poskytovat informace, nikoliv sugerovat hodnocení, interpretaci faktů; to, jestli je/není Hamás teroristickým hnutím je na rozhodnutí občana, příjemce informace (příjemce třeba informace, že Hamás uskutečnil útok…, Hamás se bránil…, Hamás pozabíjel…); ovšem občan si může svůj názor tvořit na základě dalších, souvisejících informací (kupř. Izrael uskutečnil proti/útok…, Izrael se bránil…, Izrael pozabíjel). A záleží případně i na osobní zainteresovanosti občana v těch událostech.
Veřejná služba ČTK nespočívá v oktrojování aktuálně mainstreamových názorů občanům, ČTK nemá Hamás/Izrael/Rusko… označovat hodnotícími soudy, spíše mainstreamovými nálepkami (Hamás je/není teroristické hnutí, Izrael je/není teroristický stát, Rusko je/není demokratické…) – ČTK má přinést kupř. k volbách v Rusku informaci, že tam volby proběhly, zúčastnilo se jich…voličů, měly takový oficiální výsledek, ten je tím a tím zpochybňován… dohled relevantních mezinárodních organizací tam nebyl…; oktrojírka však není namístě. Cílem by měly být objektivní a všestranné informace. Na jejich základě si občan svobodně vytvoří svůj svobodný názor; vždyť záleží kupř. i na osobním chápání občana co je demokracie (a mnoha otázkách, např. může být v Rusku demokracie západního typu?…).
Poskytování objektivních a všestranných informací pro svobodné vytváření názorů bez oktrojírky, není falešnou korektností; je seriózní veřejnou službou podle zákona.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1064x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.