David Rath: Pražská špína

25.10.2010 14:59
Držím Jiřímu Dienstbierovi ml. palce, aby se mu podařilo udržet pražskou sociální demokracii mimo koalici s ODS. Je to zásadní věc jak pro věrohodnost celé ČSSD, tak pro pokus trochu rehabilitovat pověst komunální politiky. Politika v Praze pod vedením ODS totiž přestala být politikou demokratického a svobodného prostoru, ale stala se reinkarnací Národní fronty s cílem jednotlivců vydělat co nejvíce peněz za každou cenu. Vedení magistrátu vlastně neznalo opozici. V klidu organizovalo a páchalo neuvěřitelné věci a až do okamžiku Opencard to skoro nikoho nezajímalo.

Devastace Karlova mostu

Tak s minimální pozorností běžela devastace Karlova mostu nazývaná rekonstrukcí. Před nevidomýma očima celého národa bylo rozbouráno celkem solidní kamenné zábradlí mostu z historických kvádrů a nahrazeno bělostnými replikami. Středověké kameny se samozřejmě někam poztrácely. Také se vybourala železobetonová deska pod vozovkou a byla nahrazena  deskou podobnou. Vídal jsem to na vlastní oči, když jsem několikrát týdně most přecházel ze Sněmovny do své poslanecké kanceláře.
 
Opravujme právě opravené
 
Stejně tak jsem nechápal další komplexní rekonstrukci tramvajové tratě za miliardu do Motola, která byla celkem nedávno komplexně rekonstruována. Veřejnost ani nemukla, když si z ní dělali konšelé z ODS srandu a utratili stovky milionů za studii, zda je možné v Praze uspořádat Olympiádu. Za peníze, za které by stála nová škola, jsme se dozvěděli, že to možné je, ale asi to není vhodné. Takových příběhů bychom našli asi další desítky. Spojují je buď zcela zbytečně utracené peníze, nebo  vyhozené peníze ještě způsobily další škodu. Nemá to jiné logické vysvětlení než to, že to bylo pro klíčové osoby z vedení města osobně výhodné. Roky se nic nedělo až do chvíle, kdy se Pavel Bém dostal do křížku s Topolánkem, nebo se do křížku dostal Dalík s Janouškem? Nebo všichni čtyři se do sebe pustili najednou?
 
Média objevila Ameriku
 
Překvapivě média po mnoha letech procitla a najedou byl tunel Opencard označen za tunel! To bylo ale překvapení. Pražská ODS vůbec nechápala, co je jí vyčítáno. Roky dělá stále totéž a nic, ale najednou to náhle vadí. Roky investovala pražská ODS miliony do ostatních politiků z jiných stran sedících v zastupitelstvu, aby si je ochočila, a to se jí také dokonale dařilo. Najednou přišel nečekaný úder z vlastních řad, respektive z horních pater vlastní partaje. Ti, co měli být opozicí, však najednou spíš působili jako věrní kamarádi, kteří své soudruhy z magistrátu nenechají přece na holičkách.
 
Vražedné objetí
 
Poté co voliči řekli ODS v Praze jasné ne, to však vypadá, jakoby se skoro nic nestalo. Síla široké koalice peněz chce zase zvítězit. Stačí jen odstranit pár najivků, co posloužili jako volavky na voliče a skrytá národní fronta prebend se stane viditelnou. Pokud by k tomu došlo, pak to může hodně poškodit především ČSSD v očích voličů. Nepochopí, proč padáme dobrovolně do náručí „politické špíny“. Moc bych se divil, kdyby nám to v budoucnu nespočítali. Jiří Dienstbier ml. chce respektovat touhu voličů po změně. Je naší povinností mu v tom pomoci a poslat ODS do karantény opozičních lavic. Ti, co chtějí v Praze vládnout s ODS, jednoznačně dávají přednost své „kapse“ před zájmem sociální demokracie a jejích voličů.
david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek
Nedá mi to, abych panu Rathovi sdělil svůj pocit z jeho brífinku dnes, tj. 9.února 2011 ve věci případného použití armády po 1. březnu.
Plno vtipů na to, jak se bude každý den stěhovat polní nemocnice z města do města. A po každém takovém dobrém vtipu pohled na zastupujícího předsedu přítele B. Sobotku, který se však kupodivu nesmál.
Nabyl jsem dojem, že zajištění zdraví pro občany Středočeského kraje je úkolem kohosi jiného než pana Velkého Hejtmana. A že jde opravu o velkou legraci. Mohu mít někdy i pochopení pro jeho provokační vystoupení v PS PČR. Tam opravdu nejde o nic. Ale "Tohle" bylo hodně přes čáru.
antoninsebek
Pan Rath doufám promine, když připomenu, že zastoupení na pražské radnici, a to v koalici MÁ A TAKÉ MĚLA SOCIÁLNÍ DEMOKRACIE. Tečka.

Jinak mě potěšilo, že kromě znalostí vskutku renesančních má pan David znalosti i v oboru kamenickém a restaurátorském. Přesto bych ho chtěl opravit v několika věcech:
Karlův most byl od doby svého postavení mnohokrát opravován a běžně docházelo k výměně kamenů. Prostě proto, že pískovec ve vlhkém prostředí toho moc nevydrží. Tak bych neplakal nad tím, že tam už nejsou kameny, které tam pomocí vajíček (což je další z legend) lepil Karel IV.
I přední sochaři dnes používají k práci elektrické nářadí, pan David by chtěl, aby tam bušili do šutrů pomocí dlát a dřevěné palice. A na rozdíl od něj vím, že i barevné odstíny se dolaďují (zcela lege artis, prosím)po dokončení opravy. Věřím na různé pověsti. Ale, že by tam vyměňovali desku (poslední opravy byly právem kritizovány) za STEJNOU, to nevěřím ani náhodou. A to jsem se po mostě neprocházel jako trojjediný pan poslanec, hejtman a MUDr. Doufám, pane cenzoure, že to je faktický, nikoliv provokativní komentář. Škoda, že nemáte stejná práva v Poslanecké sněmovně PČR :-)
P.S. Tento komentář si zkopíruji pro všechny případy, abych mohl dokázat Vaši bdělost.
ondarza
Vaše věc: Uživatelům Petr Kralevic a Jana Kocourková byla odebrána autorizace, a to z důvodu jejich provokativních komentářů. Stojíme pouze o slušné blogery a debatéry.\r\n\r\nTakto vypadá demokracie v praxi. Nepochybuji, že brzy bude odebrána autorizace i mně. ;-)
oleg-gubin
Pane hejtmane, skvělé! Váš příspěvek považuji za nejvýstižnější za celou dosavadní dobu existence tohoto webu. V poslední větě svého příspěvku pravděpodobně záměrně neuvádíte žádné jméno. Dovolím si dodat: pokud je pravda, že Karel Březina označil projekt Opencard z hlediska dozorčí rady Dopravního podniku za bezproblémový (zaznělo na předvolebním speciálu OVM), potom je problémová jeho pozice vyjednavače za ČSSD. Jiří Dienstbier ml. to pravděpodobně vidí podobně. Zaslouží si plnou podporu slušných sociálních demokratů!