Bohumír Dufek pro Vaši věc: Slibovali zatočit s korupcí

obrazek
26.11.2011 17:42
Dvanáct miliard korun na švýcarských účtech, které české úřady nechtěly vidět, přestože je na to důrazně upozornila švýcarská policie – je to klíč, který hledáme? Je to ono klubko zmijí, které tvoří pozadí velkých privatizací i umělé mlhy, chránící korupčníky? Odboráři ASO navrhují vytvoření komise, která to pomůže vyšetřit tím, že dohlédne na policii a nedovolí další triky s přehazováním odpovědnosti a odklady. Návrh vysvětluje předseda ASO Bohumír Dufek. Rozhovoru byl přítomen také předseda Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša.

Vaše věc: Na demonstraci odborářů z ASO a dalších organizací a iniciativ, která právě proběhla na Palackého náměstí v Praze, byl případ 12 miliard korun na švýcarském účtu vnímán jako klíčový doklad zkorumpovaného systému. Vyzvali jste k vytvoření parlamentní vyšetřovací komise se zástupci veřejnosti. Co když mají poslanci zájem naopak vyšetřování potopit?

Bohumír Dufek: Myslím, že ne. Ta kauza už je tak daleko, že ji prostě není možné zamést pod koberec, protože je ještě podpořená tou finanční částkou ve Švýcarsku a spisem švýcarské policie o pozadí privatizace Mostecké uhelné společnosti. A je tu ještě druhá extrémní kauza, IZIP, protože za tou stojí dva europoslanci vládní strany. Může být, že u ostatních kauz je snaha to nějak zamést, ale my chceme, aby parlamentní komise doplněná o zástupce veřejnosti dokázala pohlídat orgány činné v trestním řízení, jako je policie a státní zastupitelství. Jestli dělají, co mají. Ne, že policista, který kauzu vyšetřuje, udělá první úkon v lednu, pak se k tomu znovu dostane v dubnu, na konci roku odchází ze zdravotních důvodů od policie, přijde nový policista a začíná nanovo. To prostě není možné.

Poslanci by samozřejmě neměli vstupovat do těch kauz. Nemělo by to být jako v minulosti, kdy Poslanecká komise něco vyšetřovala, ale spíš šlo o peníze, protože všichni za to byli placeni, a nakonec nic nevyšetřila. Na vyšetřování jsou tu jiné státní orgány, ale komise by je měla dozorovat z vyššího postu, jakým způsobem konají. Zda to nezametají pod koberec.

Vaše věc: O velkou částku se jednalo taky v případě pádu banky IPB. Parlamentní vyšetřovací komisi vedl Miroslav Kalousek a některé argumenty, které tam používal, byly pak použity v mezinárodních arbitrážích proti České republice.

Bohumír Dufek: A to my právě nechceme. My chceme, aby ta parlamentní komise zjistila, jestli úkony řízení mají řádný časový sled, jestli jsou správně vyhodnocovány, a jestli se kauza dostává ke státním zástupcům a k soudu. To jsou tři roviny, které dříve pracovaly spíše tak, že se vzájemně doplňovaly, aby se to zametlo. Když to neodložila policie, tak to udělali státní zástupci. Nebo soud rozhodl, že to bylo tak špatně připravené, že se to soudit nedalo.

Vaše věc: Vládní strany mají ve sněmovně jasnou většinu. Vznikne další Kubiceho zpráva, která se bude zabývat jen opozicí.

Bohumír Dufek: S tím bych nesouhlasil. Ano, ta komise může udělat jakoukoliv zprávu, ale my si myslíme, že i sami členové této komise mohou dát určitá vyjádření a mohou občanům České republiky říci svůj vlastní názor. Když zpráva bude taková a názor člena makový, občané si vyhodnotí, co je správné a co je zfalšované.

Vaše věc: Problém bude dostat se k těm dokumentům. Mluví se o 34 šanonech v různých jazycích. Bez toho je názor nemožný.

Bohumír Dufek: Jestliže si komise nechá předložit doklady, jak se v té kauze postupovalo, jednoznačně to občanům ukáže, jestli byla řešena opravdu tak, jak měla. Ale obsah té kauzy nás nezajímá a myslíme, že to bylo chybou bývalých komisí v Poslanecké sněmovně. Druhou chybou pak bylo, že do těchto komisí nebyli jmenováni zástupci veřejnosti. Řeklo se pak, že si to poslanci upletli sami. Ale když tam bude ještě občanská veřejnost, bude kontrola i v rámci té komise - kontrola někým zvenčí.

Vaše věc: Stačí tedy kontrola samotného procesu?

Bohumír Dufek: Jestliže se u jedné věci rychle vystřídá pět policajtů, tak i prostého občana napadne, že je něco špatně. Nebo když se něčím policista zabývá tři čtvrtě roku, a pak se spis ztratí.

Vaše věc: Máte nějaké tipy, kdo by v té komisi měl být?

Bohumír Dufek: Tuhle otázku jsem dostal i v České televizi. Ne, my v žádném případě do toho vstupovat nechceme. Ať si parlament rozhodne, jak by se měla tato komise obsadit a kdo by tam měl být jmenován z veřejnosti. Protože pokud dáme jakýkoliv návrh, budeme podezíráni z politických zájmů, a to nechceme. Sázíme na to, že když bude tato komise správně pracovat, občan si sám vyhodnotí, jak to funguje.

Vaše věc: Jaký ohlas očekáváte? Co jste vycítil z toho, jak byl váš návrh přijat?

Bohumír Dufek: My jsme přesvědčeni, že na těchto kauzách musí mít v první řadě zájem opozice. A pak tady máme jednu stranu vládní koalice, která ve svém programu slibovala voličům, že půjde proti dinosaurům a zatočí s korupcí. Měla by tedy být první, kdo se připojí a bude souhlasit s ustavením této komise. Když to neudělají, myslím, že se v očích veřejnosti jednoznačně zdiskreditují.

Vaše věc: Kdy by se o tom mohlo začít jednat?

Bohumír Dufek: Termín vyplynul z dnešního předání našeho prohlášení u místopředsedy sněmovny Lubomíra Zaorálka, který sám řekl, že předloží návrh na zřízení této komise na příští sněmovní schůzi. Myslím, že opozice má dostatek hlasů, aby to dokázala dostat na pořad jednání – když se k ní připojí ta jedna strana, která nám to slibovala všem ve volbách. Je tam také ještě další procedurální možnost. Ke zřízení této komise stačí nadpoloviční většina přítomných poslanců. Hlasovací poměry by se tedy změnily, i kdyby některé strana v tu chvíli opustila jednací sál. Ale nechme to na poslancích.

Vaše věc: Kolik tedy na to máte času?

Bohumír Dufek: Jak už jsem řekl, my jsme se domluvili, takže ten čas je velice krátký. Nejbližší zasedání bude někdy 7. nebo 8. prosince.

Jaroslav Pejša: Zaorálek nám řekl, že se to pokusí zařadit do programu. V tu chvíli vznikne diskuse. Buď to zamítnou a nepustí do programu, na to máme reakci, nebo nezamítnou a vypukne diskuse ve sněmovně.

Bohumír Dufek: Hned v pondělí ráno napíšeme dopisy předsedům stran, ve kterém jim naše požadavky vysvětlíme. Vyjednám také schůzku s předsedou VV Radkem Johnem a s Vítem Bártou, abych to mohl vyložit osobně. Bereme to vážně. Budeme pak dávat pravidelně informace, jak to pokračuje. Lidé chtějí komisi, tak pro to musím udělat všechno.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: odbory, reformy, rozhovory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

pudlikmaxik

je vidět, že český občan toho snese od této arogantní a asociální vlády dost.

Hlavní "úspěchy" této vlády:

- občané se bojí daleko více než za komančů - obavy o práci, obavy z dalších vládních represí, obavy z fotografování fízlokraty tajnými i uniformovanými,

- ještě více zanižuje mzdy (umělé zanížené již od dob komančismu),

- vláda poštvala a rozeštvala obyvatelstvo proti zaměstnancům veřejných a státních složek,

- vláda poštvala obyvatelstvo proti slabým, důchodcům apod.,

- vláda postupně likviduje část střední třídy. 

- servilita médií nezná mezí,

- odbory a další iniciativy či opozice je v médiích zesměšňována.......................