V Jerevanu zatýkali odpůrce Pašinjana

Bagrat Galstanyan
27.5.2024 16:21
Arménská policie do druhé hodiny odpolední zadržela 284 účastníků protestů organizovaných hnutím Tavuš za vlast v Jerevanu. Informaci zveřejnila tiskové služby arménských policejních sil. Policie dodala, že 273 z nich už bylo propuštěno. Občané byli zadrženi pro porušení čl. 182 správního řádu, což znamená nevyhovění zákonné žádosti policisty.

V pondělí ráno zahájili příznivci hnutí Tavuš  za vlast  v čele s arcibiskupem Bagratem Galstanyanem akce občanské neposlušnosti v hlavním městě a regionech Arménie a blokovali mezistátní dálnice, meziregionální silnice a ulice v Jerevanu. Po nějaké době začala policie demonstranty zadržovat.

Připomeňme, že protesty v Arménii začaly poté, co vešla ve známost   dohoda uzavřená 19. dubna mezi Jerevanem a Baku o zahájení vymezování hranice mezi Arménií  a  Ázerbájdžánem. Arcibiskup Bagrat Galstanyan, který 9. května dovedl pochod  z Tavuše do Jerevanu vyzval premiéra Nikolu Pašinjana k rezignaci.

Arménská společnost je většinově nespokojena se ztrátou Náhorního Karabachu, na kterou Pašinjan přistoupil. V důsledku toho musely tisíce Arménů opustit svou zem a zanechat zde  jejich majetek. Někteří představitelé Náhorního Karabachu jsou navíc stále zadržováni ázerbájdžánskými orgány. Podle řady kritiků se Pašinjan nechal vlákat do západní pasti a vede křesťanskou Arménii k přechodu do turkického světa  a jejímu zániku.

 

Ilustrační foto: Arcibiskup Bagrat Galstanyan (uprostřed).Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.