Rusko, USA a Čína jsou dnešní světové supervelmoci

vyvadil ilustrace
9.6.2023 12:14
Jsou tupí náčelníci štábů a ti nejtupější z vojensky nejbezvýznamnějších zemí se stávají i prezidenty a pak jsou mezi nimi i náčelníci štábů, kteří sice přirozeně sledují zájmy své země, ale zároveň přemýšlejí, aby nebyli slepými nástroji ideologických politiků.

Nejvýznamějším náčelníkem štábu v rámci zemí NATO je přirozeně ten, kdo řídí armádu nejsilnější zemi NATO, předseda Sboru náčelníků USA a v říjnu odcházející Mark Milley.

Jistě by mu mohl Biden prodloužit jeho misi, ale to v žádném případě nemůže udělat. Čtyřhvězdičkový generál totiž má na rozdíl od Bidena široký nadhled. Nikdy samozřejmě nenegoval politická rozhodnutí, ale svými pohledy je trvale relatizoval a tím i zpochybňoval.

Poctivě přiznávám, že zprávu, ke které přicházím, jsem převzal z ruského portálu Ria Novosti, protože, i když nepochybuji o její pravdivosti, třeskutost informace je v pouhém faktu, že uprostřed nenávistné protiruské propagandy, kterou Západ žije, a pěstuje, by působila velmi rušivě.

WASHINGTON, 8. června – RIA Novosti. Ve vznikajícím multipolárním světě vystupují Spojené státy, Rusko a Čína jako supervelmoci, řekl generál Mark Milley, předseda Sboru náčelníků štábů USA, na slavnostním promoci absolventů Univerzity národní obrany.

"Během studené války existovaly dvě velmoci. Po pádu Berlínské zdi nastalo období <...>, kdy jedinou supervelmocí zůstaly Spojené státy. Dnes je zřejmé, že se nacházíme v multipolárním prostředí s nejméně třemi supervelmocemi : Spojenými státy, Ruskem a Čínou, “- řekl.

Kromě toho, jak poznamenala armáda, mnoho dalších zemí také začíná zaujímat vedoucí pozice v regionu a otevřeně mluví o ambicích na světové vedení.

Je také přesvědčen, že ČLR se snaží „čelit jak Spojeným státům, tak jejich sousedům“. Peking má v úmyslu stát se v příštích deseti letech regionálním hegemonem v asijském regionu a také vybudovat vojenskou sílu, která do poloviny tohoto století přesáhne sílu Spojených států.

Připomínám, že generál Milley byl, právě proto, že vojenské problematice rozuměl jakousi bílou holubicí a nikoliv jestřábem. Na rozdíl od našeho Pavla či Řehky, kteří si mohou při totální vojenské bezvýznamnosti Česka plácat cokoliv, trvale cítil odpovědnost zabránit vojenské konfrontaci mezi USA a Čínou či Ruskem.

Ten chytrý chlápek odejde a má být dle Bidenovských představ o podpoře menšin nahrazen černochem (nevím, zda není náhodou též gayem, což by jeho jmenování ještě více podporovalo, který jistě bude zapálen bojovat na Ukrajině dokud nebude Rusko poraženo.

Ať tak či onak, komu čest, tomu čest. Generál Milley odmítá konfrontaci se supervelmocemi, což mimochodem na hraně velezrady ukázal v tom, že svého času se spojil s náčelníkem čínského vojenského štábu a sdělil mu, že jej bude zavčasu informovat, kdyby svého času prezident Trump náhodou chtěl vyvolat konfrontaci s Čínou, aby před volbami zvýšil své preference.

Není Američan jako Američan, není generál jako generál.

Bohužel v Česku platí, že nám vládne neskutečná hloupá válkychtivá chamraď.

Asi tak…

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.