Praha: chaos v dopravě, komedie plná omylů jinde

doprava praha ct screen
26.5.2023 13:45
V pondělí jsem měl příležitost jet autem od své kanceláře v centru města do Dolních Měcholup. Byla to velmi dobrodružná, skoro 50 minut trvající cesta. Nebylo snad ulice, ve které by nebyla alespoň nějaká malá jáma, kolem které bylo ohrazení. V jiných ulicích „kuželky“ zužovaly vozovky, protože se na nich něco rekonstruovalo.

 Rozkopaným chodníkem počínaje a výměnou dlažby konče. Největším hlavolamem pro mě byla křižovatka na konci Prokopovy ulice pod Olšanskými hřbitovy, kdy podle GPS jsem se měl vydat doleva. Nevím, kdo provizorní řešení průjezdu touto křižovatkou dělal, ale dopravní odborník to nebyl. Nebo alespoň ne velký.

Cestu zpět jsem kvůli zácpám, které se zrodily v oblasti Malešic v důsledku zužování vozovek, volil do centra přes Vršovice. Úplně stejný průběh jízdy, tedy velmi obtížný. Kdybych věděl, jaké spojení MHD do Dolních Měcholup existuje, rád bych se tam MHD vydal. Byl by to ale výlet na půl dne, s ohledem na prodloužení intervalů zejména autobusů, ale i tramvajové dopravy ve městě v průběhu dne, tedy mimo špičku.

Praha zažívá opravdu nebývalý dopravní chaos, který se ještě stupňuje. Za to je odpovědné především bývalé vedení hl. m. Prahy a také jakýsi dědic „konkursní podstaty“ tohoto bývalého vedení, náměstek primátora pro dopravu, bývalý primátor Hřib. Možná, že by si pan náměstek měl udělat cestu do Vídně anebo do Mnichova, aby viděl, jak se doprava v dobře fungujícím městě řeší.

Dnes ráno, jako každý rok jsem navštívil, a to kvůli prodejní výstavě pelargonií, Botanickou zahradu v Troji. Musím říct, že mě šokovala přestavba v dolní části zahrady, kde dřívější skromný, zcela dostačující vstup s pokladnou je nahrazen dvěma novými velkými budovami, které ovšem ještě nejsou v provozu. Odhadl bych, že tato stavba stojí hl. m. Prahu asi tolik, že by se za ně dala postavit půlka nějaké středně velké školy v okrajové části Prahy, kde chybí místa pro žáky ve škole.

Co mě ale šokovalo a z čeho jsem se nemohl vzpamatovat při vstupu do Botanické zahrady bylo to, že jako důchodce nad 70 let jsem zaplatil vstupné 1 korunu. Tak jsem si říkal, jací že to přátelé lidu byli v té bývalé radě pražského zastupitelstva vedené primátorem Hřibem, že takto skvěle rozhodli.

Musím říci, že Botanická zahrada je vskutku krásná. Město sice není schopné stavět velké dopravní stavby, ani městský okruh, ani trasu D metra, ani mosty přes Vltavu, ale menší desetimilionové investice zvládá. Botanická zahrada v Praze vypadá jako nejkrásnější botanické zahrady v kontinentální Evropě.

Při výjezdu ze zahrady mě ovšem čekalo malé překvapení. Byl jsem v zahradě několik desítek minut, nakoupil jsem pelargonie a další květiny a šel jsem zaplatit parkovné. Jaké mě čekalo překvapení při placení parkovacího lístku. Je skutečně šokující, když za zhruba půlhodinový pobyt v Botanické zahradě zaplatíte parkovné 200 korun. To je myslím nejdražší parkování v Praze na jednotku času. Alespoň pokud já vím.

Když jsem vyjížděl, snažil jsem se zjistit, jaké jsou tam možnosti autobusového spojení, a už chápu, proč důchodci ve věku nad 70 let mají tu úžasnou slevu. Prostě do Botanické zahrady se hromadnou dopravou, pokud má důchodce, a to i relativně zdravý důchodce nějaký drobný zdravotní problém např. s chůzí, prostě nedostane.

 

Ilustrační foto: Doprava v Praze, ČT screen

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.