Zvedněme prapor národního socialismu!

9.1.2011 11:39
Dr. Edvard Beneš i Dr. Milada Horáková byli národní socialisté. V poslední době je často urážen či zneužíván pojem národní socialismus. Národním socialismem se dnes ohání, jak pravicový, tak i levicový extremismus. Všemocná media jej velice často a záměrně hází do jednoho „pytle“ s německým či italským sociálním hnutím, z prvé poloviny minulého století, které bylo totalitní a fašistické. Tato hnutí byla jak programově, tak i fakticky vždy v přímém rozporu jak s českým národním socialismem, tak i s významem tohoto slovního spojení.

Pro neznalé je nutno připomenout, že český národní socialismus se zrodil na konci 19. století, jako hnutí českých dělníků. Toto hnutí, později jako Česká strana národně socialistická (ČSNS), ovlivnilo český, později československý politický vývoj. ČSNS stála u zrodu novodobého státu Čechů a Slováků v roce 1918. Dr. Edvard Beneš pozdější prezident, byl místopředsedou České strany národně socialistické v meziválečném období. Česká strana národně socialistická, tak postupně vyrostla z malého hnutí v druhou nejsilnější politickou stranu po druhé světové válce. Národní socialisté hájily vždy zájmy národní a sociální, vystupovali důrazně proti všem projevům totalitní moci a diktatury. Tím se český národní socialismus odlišoval od stran, které ač měly v názvu pojem sociální či národní, byly ale  programově totalitní.

Čeští národní socialisté umírali za svou vlast na bojištích první a zejména druhé světové války. Po roce 1948 byl národní socialismus umlčen, jeho představitelé v lepším případě byli vyhnáni ze země, desetitisíce dalších v skončili ve věznicích a v pracovních táborech. Desítky z nich na popravištích. Symbolem protikomunistického odboje se stala nepokořená, statečná Dr. Milada Horáková, národní socialistka. Dr. Milada Horáková, která prošla nacistickým koncentrákem, byla v červnu 1950 popravena komunistickou totalitou. V červnu 2010 jsme si připomenuli 60.výročí její oběti.

Před 113 lety v roce 1897 se zrodil národní socialismus. Byl mnohými umlčován, znevažován, urážen, zakazován. Jeho hlasatelé, příznivci, či členové strany prošli věznicemi, pracovními tábory, popravišti. Byli vyhazováni z práce, ze studií, jejich rodiny byly diskriminovány. Mnozí z nich skončili daleko v exilu od domova.

Dnešní jakékoliv znevažování myšlenek českého národního socialismu je zradou na novodobé historii našeho národa. Tyto snahy Česká strana národně socialistická důrazně odmítá.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

vladajsoucna
Na tom, jestli ekonomika je plánovaná nebo ne, vůbec nezáleží. Jde o výsledky ekonomického růstu a životní úrovně. Pravda je, že tehdejší ukazatel národního důchodu byl daleko správnější než dnešní HDP. V případě národního důchodu se skutečně vyrábělo, byť někdy to vůbec nešlo na odbyt, v případě HDP se mezi "růst" řadí i takové nesmysly jako jsou spekulace.
racek
Véíte, pane Tupáček, za totáče (blbej výraz, já vím) byl i ten zisk plánovaný. Ceny se schvalovaly centrálně. Dokonce i odvětví měla ten zisk plánovaný. Statistiky z této doby jsou opravdu do značné míry neporovnatelné. Srovnatelná jsou jen ta kila,tuny, kilowatty, spotřeba na hlavu atd. A i to se značnými výhradami. Ovšem, abych Vám dal trochu za pravdu, dlohodobě stejně nakonec vítězí ty tuny. prorto ten vzesrtup Asie, ta teď dělá ty tuny a my ty finanční spekulace. Asi proto diskutujem na čínském počítači.
vladajsoucna
To nejsou zdroje Věrteláře, ale obecné statistiky.
racek
Víte, pane Tupáčku, já Vám nechci vaše názory nijak vyvracet, jste přemýšlivý kluk a jistě na to přijdete sám, ale mohu Vás ubezpečit, že takové názory neměl za totality ani pan Věrtelář, šéfredaktor Halo novin. Radši zkuste i jiné zdroje. Nicméně s tím desátým místem na světě za první republiky, to je tradovaná fáma pocházející od Jiřího Hanzelky, skutečné postavení bylo tak na začátku dvacítky, asi dvacet dva nebo tak. Nesmí se zapomenout, že kromě rozvinutých částí měla 1. republika i spoustu oblastí velmi zaostalých, i když tam mohutně investovala.
rezjir10
Ad Vlk a Vlá´da
Nebudu zde už komantova exkursy do minulosti naší krásné ekonomiky, to není tématém článku Votavy. Napište na to téma nějaký blog, nebo až k tomu dostanu, napíši ho já. Vaše případné blogy na téma vývoj čs. ekonomiky vám klidně okomentuji.
vladajsoucna
Jistě, Vlku, první republika byla úžasná, byli jsme na 10. místě ve světě, koruna byla pevná, všichni si žili strašně skvěle, blablabla, běž si tyhle už tisíckrát vyvrácené lži plkat mezi své ODSoudruhy, mně to opravdu nezajímá. Zkus si laskavě ověřit skutečná statistická data, pak zjistíš, že Československo bylo po válce jednou z nejvíce rostoucích zemí na světě, že růst životní úrovně v tehdejší době nemá v naší historii konkurenci, že ještě v roce 1989 mělo československé hospodářství celkově zisk vyšší než 100 miliard Kčs, atd., atd. Si primitiv, víš to? Já ti poradím, podívej se do zrcadla a dokola opakuj - Jsem primitiv, jsem primitiv, jsem primitiv.
rezjir10
Je silným zjednodušením myslet si, že měnovou refomu způsobila nějaká výroba tanků. To by tu měnovou reformu nemohl předvídat už jako novopečený předseda vlády Antonín Zápotocký v r. 1948 při své řeči v parlamentu. Stejně tak v tehdejší době učinily tutéž předpověď sociálně ekonomické analýzy, které dokonce šly tak daleko, že už v r. 1949 konstatovaly, že ti bolševici tu měnovou reformu udělají v roce 1953. Skvělé co. Ten odklad vlastně nahrál těm znárodněným živnostníkům, protože ti mezitím utratili ty peníze získané vyprodejem zboží z ulitého materiálu z těch živností před tím znárodněním.
Pozn. pro diskutující: Mně nekamenujte, zde reprodukuji zprávy třetího národně sociálistického odboje posíláné na Západ. Ale čirou náhodou o jednom taovém případu vím.
vafor
Vážený exbratře Votavo, je čas to zabalit a nikoli vstávat z popela. Tvůj článek je dobrý, ale chybí tam drobnost - národní socialisté vznikli jako odpověď na nechuť sociálních demokratů za Rakouska řešit národní zájem českých dělníků (soc dem byli internacionalisté). Dnes je tento důvod pasé a tedy není žádný důvod pracovat na "české verzi socialismu".
Slušné by bylo zrušit všechny 2 - 4 nástupnické strany (ČSS, ČSNS, LSN atd.) a přejít do stran členům blízkých (většina asi k soc dem., VV atp.).
vladajsoucna
Ano, máš pravdu Vlku, si bezskrupulózní lhář. Je nezpochybnitelné, že impulsem k měnové krizi 50. let byla dlouhodobá KAPITALISTICKÁ ekonomika první republiky. Nikoliv výroba tanků za Národní fronty, ve které seděli i tví miláčkové z ČSNS.
vladajsoucna
Ale může, hnědý stalinisto, víš kolik bývalých protektorátních kolaborantů se stalo zatvrzelými stalinisty? Hehe, s tou měnou opět blábolíš mýtus rozšiřovaný tvými pravicovými miláčky z Aktuálně.cz (Rumcajs, Hoven), aniž bys pro objektivitu dodal, že Zápotocký pouze řešil problémy zděděnými z minulosti. Si k smíchu. Typický zamindrákovaný kecálek, co furt kecá o tom, jak kdy hrozně trpěl. Tím dojmeš leda sebe, prdíku. :D
rezjir10
Ad Vlk, zda-li to byl Zápotocký, nebo Novotný, tak o to se teď nebudu přít. Já jenom, že jsem o tom či onom si přečetl ve zprávách odboje ná Západ. Ale dle samotné Wikipedie platí, že Malé pevnosti v době druhé světové války zde sídlila neblaze proslulá věznice pražského gestapa. A paní Horáková tam čekala na soud. Sama Horáková hovořila o tom, že tam byla ve vyšetřovací vazbě. (viz přesněji Dvořáková "To byla Milada Horáková" )
vladajsoucna
Pozor, co takhle sem přizvat nějaké stoupence Sudeťáků typu Doležala, Šustrové, Placáka a Justa, kteří by zde Vlkovi předvedli svou obehranou písničku o "zločinnosti Benešových dekretů" a on by z toho dostal psotník! :D A ani by mu nedošlo, že jde o stejná hovada jako je on sám.
vladajsoucna
Na hnědou kreaturu Vlka netřeba reagovat, ostatně jeho zdejší výplody mohou sloužit pouze k pobavení a to je tak vše. :D Každopádně Horákova v koncentráku BYLA a není důvod věřit jistým Izraelitům, zabývajícím se pečlivě nacistickými zvěrstvy. Horáková nebyla židovka, tudíž tuto funkci mohla v pohodě zastávat. Stejně tak Zápotocký. Horákovou oplakávat nebudu. Ne proto, že by mi nevadila její poprava, ostatně s ní byl popraven i marxista Záviš Kalandra, který by dle Vlkova exkrementálního mozečku měl být i dnes nejlépe popraven, protože to byla "rudá svině". Nejsem pokrytec, který by se věnoval případům starým přes 50 let a na ty dnešní nebral zřetel. Oplakávám všechny oběti dnešního režimu, kteří ze sociálních důvodů dávají před dalším utrpením přednost (jen zdánlivě) dobrovolné smrti. Jo a s tím Heydrichem je to blbost, to byla jen korupce těch dělníků, kteří byli loajální s režimem. Jídelny a zotavovny byly už za první republiky a nikomu to moc nepomohlo.
racek
Jinak, pane Tupáčku, když už ty exkurse do bývalých práv pracujících, tak podle těhle měřítek udělal pro české dělníky nejvíc jistý Heydrich. Zavedl záv. jídelny, zotavovny, zvýšené přídely jídla a pod. Nechme toho, je to blbé téma. Socialistů národních (můj děda jim říkal "brkouni") je mi líto, ale šanci moc neměli. V těch letech devadesátých, kdy strany znovu vznikaly, neměli čím voliče oslovit. Témata si rozebrali ČSSD a komunisti a lidi volili OF. No a pak, pak už bylo pozdě. Chybělo to hlavní, výrazná osobnost, jako byl Miloš Zeman. Kdyby šel k nim, možná by to dens vypadalo jinak. Ono mu to bylo tenkrát v podstatě jedno, hlavně být v opozici proti Klausovi.
racek
No i Novotný to přiznával, četl jsem nějaké úryvky z jeho pamětí.. On ten Kápo byl takový starší bloku, což mohl být slušný člověk, nebo naopak pěkná sv..ně. Těch druhých bylo víc, jak znám z vyprávění příbuzného, který tam byl. Ono těžko soudit chování lidí v těch nelidských podmínkách. On každý není hrdina. To je asi tak jeden s desetitisíc postižených. Ostatní chtějí jen žít. Paní Horáková byla odsouzena za špionáž a přípravu převratu, k čemuž se hrdě přiznala. Justiční vražda to byla, neb její provinění bylo poměrně nepatrné i podle tehdejších bolševických zákonů, pro mě osobně bude navždy hrdinka, hrdá a neporažená.
rezjir10
S tou paní Horákovou to kolega poněkud popletl. Za prvé nikdy v koncentráku nebyla. Za druhé údajně měla mít konpromitující materiály na Zápotockého, že dělal kapa v koncentráku, a proto také byla odsouzena k trestu smrti. Ale ani to není pravděpodobné, protože ten drb tehdy šířil kde kdo.
vladajsoucna
Horákovou bych věčně nehájil. Podle jistých izraelských zdrojů dělala dokonce kápa v koncentráku. Za první republiky nedělala NIC proti útlaku pracujících a po válce zbytečně hrotila nacionalistické vášně (což nic nemění na oprávněnosti odsunu Sudeťáků).
vladajsoucna
Tak tohle opravdu ne. Nemám rád ani ty národní socialisty z první republiky, ani ty druhé z NSDAP.