Martin Fassmann pro Vaši věc: Je tam záměr...

obrazek
11.6.2011 15:28
Martin Fassmann, makroekonom ČMKOS, v exkluzívním rozhovoru pro Vaši věc varuje, že zvýšenou DPH zaplatíme dvakrát. A také, že deficit veřejných rozpočtů míří k dalším dvěma stům miliard a že reformy přebírají model z časů Divokého východu, jak jsme se to vyučili na začátku 90. let.

S Martinem Fassmannem jsem mluvil na schodech před budovou ČMKOS, krátce poté, co zde byla vyhlášena pondělní stávka dopraváků a dalších odborových svazů proti vládním reformám. Potvrdil mi, že opravdu je důvod k rozhodnému protestu, protože to, co se chystá, je katastrofa, kterou si málokdo dokáže představit. To je vlastně klíčová otázka této chvíle – Co se stane, pokud chystané reformy opravdu spustí?

Napřed jsme navázali na rozhovor, který jsme vedli na podzim a ve kterém upozorňoval, že se vládním předpovědím nedá věřit (http://www.vasevec.cz/vip-blogy/martin-fassmann-pro-vasi-vec-jde-dolu-je-deflace). Čerstvá čísla to potvrzují. Státní rozpočet počítal s růstem daňových příjmů o 4,6 procenta, ale místo toho zaznamenal pokles o 5,0 procenta, jak ukázala zpráva o pokladním plnění státního rozpočtu za 1. čtvrtletí 2011, která byla právě ve sněmovně (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/PPSR-CR_2011-Q1_cast-2_pdf.pdf). Největší podíl na propadu mělo nižší inkaso DPH. Předtím byl sněmovně předložen také pětiletý fiskální výhled, na kterém je nejzajímavější snížení předpovědi nominálního HDP (skutečné peníze v běžných cenách) o sto miliard korun oproti představám z loňského října. Nyní ministerstvo financí očekává, že roční přírůstek HDP v běžných cenách má činit pouhých 48 miliard korun, ale současně počítá s přírůstkem daňových příjmů o 51 miliard korun. To bude napínavé. (http://www.mfcr.cz/cps/rde/xbcr/mfcr/FiskalniVyhled_2011-05_pdf.pdf)

Vaše věc: Prohlášení, kterým odbory vyhlašují stávku, varuje také před dalším zadlužováním státu, protože jsou podtrženy daňové příjmy. Co se děje?

Martin Fassmann: Viděl jste informaci ve sněmovně. Teď se trochu začal výběr DPH lepšit, ale nicméně prakticky všechny druhy daní jsou vybírány níže než roku 2010, a co je podstatnější, níže než to stanovil schválený rozpočet na letošní rok. Máme sice reálný hospodářský růst o 2,8 procenta, ale pro veřejné finance je rozhodující nominální růst, v běžných cenách, ve skutečných tržbách. A ten stoupl jen o 1,9 procenta, zatímco rozpočet počítal se 3,4 procenta. To je důvod, proč nelze vybrat daně.

Vaše věc: Co hrozí?

Martin Fassmann: Rozpočtový schodek už je o 25 miliard korun větší, než měl být v této části roku. To znamená, že Kalousek bude muset v příštím pololetí tvrdě šlápnout na brzdu. Ořeže všechny výdaje, aby se vešel do schváleného schodku – jestli se mu to vůbec povede. Ale tím ještě dál podřízne hospodářský růst. Stačí se podívat na poslední vývoj v průmyslu, stavebnictví nebo dopravě a vidíme riziko, že ekonomika se zadrhne i bez takovýchto zásahů.

Takže, co vlastně dělá nejlepší ministr financí na celém světě? Neplní základní úkol, není schopen nastavit příjmovou stranu rozpočtu. To je ve skutečnosti na odvolání. Místo toho jsou všichni nadšeni, jak budou vesele škrtat. Ale k prosperitě se nedá proškrtat. A k růstu už vůbec ne. Ale s kým o tom debatovat? S VV?

Vaše věc: Máte odhad, jak to letos dopadne?

Martin Fassmann: Deficit státního rozpočtu míří ke dvěma stům miliard. Ale to není to nejhorší. Všimněte si, co finance dělají – nejprve spotřebovaly veškeré rozpočtové rezervy po sociálních demokratech. Teď spotřebovaly i rezervy, které jim sociální demokraté nechali ve zdravotních pojišťovnách. O tom se moc nemluví, nechápu proč. Minimálně VZP už nemá nic. Podařilo se stabilizovat sektor, ale pojišťovny jsou na dně. Nejnověji se problém chybějících peněz začíná přenášet na místní rozpočty, takže o rezervy budou připraveny také rozpočty krajů a obcí. Do toho bude zavedena zvýšená DPH, čímž všechny ty rozpočty ještě víc vysaje. Jen z nemocnic to vysaje pět miliard korun. To jen prostě neuvěřitelná věc, co se tady děje - a v koalici jsou všichni happy…

Vaše věc: K tomu bychom mohli přičíst, že je zablokován příliv evropských peněz.

Martin Fassmann: To už jsou dodatečné věci, které přidali tomu, že se jim podařilo ekonomiku téměř položit. Vždyť se na to podívejte, máme relativně slušný růst o 2,8 procenta, ale schodek veřejných financí narůstá. Daňová soustava je prostě špatně nastavená. Je špatně nastavená absolutně - máme příliš nízkou daňovou kvótu, a je nastavena špatně strukturálně.

Vaše věc: Je to proto, že to neumějí, nebo že jsou tak zaslepení a nechtějí to vidět?

Martin Fassmann: Je tam záměr. Záměr, který není neznámý. Celý fór je v tom, že přesně tohle se u nás dělo v podnikatelském sektoru na začátku 90. let. Když máte fungující fabriku, tak ji nekoupíte za hubičku. Musíte zaplatit slušnou cenu. Ovšem, když je ta fabrika na dně, řeknou - vezmi si ji zadarmo. Takhle se zprivatizoval podnikatelský sektor, a teď se bude privatizovat veřejný sektor. Nejdřív je to třeba zničit, a pak říkat – to je neštěstí, to zdravotnictví, to je neštěstí, ty důchody … a vymačkat z toho prachy.

Vaše věc: Kde je zlatá žíla?

Martin Fassmann: Při privatizaci veřejného sektoru není to hlavní v tom, že zprivatizuji nemocnici, která stojí. Jde o něco úplně jiného, o privatizaci pojištění. Třeba ve zdravotnictví se to dá udělat tak, že standard nastavím nízko - a když chceš dostat stejnou službu, jakou dostáváš dneska, tak si připlať. Já tě rád připojistím.

To, na co se míří, jsou jen a jen prachy, nejčistší prachy, které tady budou. Nemusíte se zabývat nemocnicí, doktory, přístroji nebo dodavateli léků. A v důchodech je ten samý jack-pot, i tam jde jen o čisté peníze. Jednou jsou to peníze postavené na strachu ze stáří, jindy na strachu z nemoci a smrti. To je celý vtip.

Vaše věc: Mít nemocnici taky není špatné.

Martin Fassmann: Samozřejmě, budou i další příležitosti, jako je vytváření zdravotních sítí, řízená péče a tak dále, jak to známe ze Spojených států. Tam jde o privatizaci pojistných plateb. Čím víc stlačím standard, tím víc nafouknu to ostatní. Chceš třeba laparoskopickou operaci žlučníku a půjdeš do práce za týden? Ušetříš peníze, protože nemocenská se rovná finanční katastrofě. Tak tedy zaplať, třeba dvacet nebo třicet tisíc. Každý je rád zaplatí, pokud je má. A pokud je nemá? Zůstane holt s rozpáraným břichem dva měsíce doma.

Vaše věc: Standard zatím stanoven nebyl.

Martin Fassmann: Líbil se mi ministr zdravotnictví Leoš Heger, když říkal, že zkoumat, co bude standard, teď budou páni profesoři. Moc pěkné. Ale to, jak bude ten nadstandard velký, to nám řeknou ekonomové. Řekne to bilance pojišťoven, která je v současnosti v záporných číslech a pronikne ještě hlouběji pod nulu díky vyšší DPH a daňové reformě.

Hlavní poselství, které tu prošlo – ale nikdo si toho skoro nevšiml - je o tom, že koalice se dohodla zvýšit spoluúčast o pět procent. Nikdo si pod tím vcelku nic nepředstaví. Jenže už dnes je spoluúčast na úhradě zdravotní péče asi 17 procent, takže dalších pět procent to zvedne na 22 procent. Celkové výdaje jsou 300 miliard, jedno procento jsou 3 miliardy. Ale to je dnes, a mluvíme o roce 2014, bude to víc. Může tedy jít o celkové zvýšení spoluúčasti v rozsahu 15 až 18 miliard korun. A to je přesně ten deficit, který v současnosti ve zdravotnictví máme.

Nečasova koalice se tedy dohodla, že deficit, který do značné míry uměle vytvořila zvýšením DPH, lidé zaplatí znovu. Jen si to vezměte – zvedne se DPH, lidé zaplatí vyšší ceny, a pak ještě jednou zaplatí to, co musí zaplatit navíc také nepodnikatelský sektor. Vyšší DPH tedy zaplatíte dvakrát. Takové geniální myšlenky jsou v pozadí slavných reforem.

Vaše věc: Nejde o selhání, je to podvod…

Martin Fassmann: Samozřejmě, že nejde o žádné selhání. V pozadí je tento byznys a k tomu se to sune. Když si to pak vezmete prakticky, tak ta správná otázka zní – co bude, až se ty reformy všechny spustí? To je věc, kterou se teď zabývám. Přes všechny ty žvásty, jestli někdo odejde nebo neodejde z vlády, vidím jasný signál jinde. Vidím ho v tom, že ve sněmovně ty reformy procházejí jako nůž máslem. Zvýšení DPH - už prošlo prvním čtením. Důchody – už prošly prvním čtením. Sociální reforma – ta už je také v parlamentu, žádný problém tam nikdo nemá. Trošku je zádrhel se zdravotní reformou, ale daňová reforma je už v paragrafovaném znění, v připomínkovém řízení, a nemá žádné problémy. Hlasovací mašinérie funguje, hoši se plácají po ramenou.

Ale ta správná otázka zní – co bude, až se to všechno spustí? Až to všechno nastane? Zjistíme, že všechny rezervy jsou vymleté, a přijde tragédie. Najednou ty problémy, které se dají odhadnout už dnes, vyhřeznou na povrch. Jenže v tu chvíli už nebude kam sáhnout, nikde není nic.

Vaše věc: Jen v komoře vidle …

Martin Fassmann: Leda.  

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika, odbory, reformy, rozhovory

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

skodovka_1

Velmi dobře řečeno a ještě lépe vysvětleno.        Martin -  píši 1*    Zbyněk jenom 1-

Otázka, proč to Kalousek s Nečasem, tlačí až se div neposer...? Jsou dvě možnosti: První Kalousek si plete rozpočet se Semtexem a druhá, že všem pánům za rychlost a správné splnění zadání deforem někdo slíbil lukrativní trafiky v zahraničí, protože tady z nich bude brzo lovná zvěř. Jak já to vidím zatáhnout za brzdu a honem okouknout ISLAND a převzít skušenosti a nebo vstoupit do federace s touto zemí. Jsme stále více přesvědčen, že někde v rozpočtu je černý fond ze kterého se platí pisálkům, aby psali jenom to, co se naší 118 hodí do krámu a starý mocnář je schopen psát zápisky z cest a tomuto dění evidentně prognostik nerozumí a není schopen ani diskuze. Protože vždy odpovídal na otázky na kterého někdo připravil a nebo si je sám navrhl. 

Dnes jsem jen tak zběžně mrkl na blogy na iDnes, ale naše společnost si stále pleta jablka s hruškami a horem pádem odsuzují stávku. Ano Ti občané, kteří jsou spokojeni jak jim dinsauři šlapou po zádech a kálí na ně.

Mám takový pocit, že Kalousek by brambory sázel už v prosinci a v lednu sklízel. Chudák kráva, která by se mu dostala do rukou, ta by hlady chcípla, protože on by ji dojil každou hodinu.