Macron to s vysláním vojáků na Ukrajinu myslí vážně

macron napoleon
10.3.2024 10:53
Francouzi byli v Africe byly vytlačeni Rusy ze subsaharské Afriky a pro Macrona to znamenalo mimořádnou mezinárodní potupu. Navíc zůstalo otázkou, co s oněmi skvěle vycvičenými zabijáky? Jak je využít? Také čísla před volbami do Evropského parlamentu zůstávají žalostně nízká oproti nárůstu podpory strany Marine le Pen, která by, kdyby byly dnes volby na prezidenta a Macron mohl ještě kandidovat s přehledem vyhrála. A tak zůstává jediná možnost: Vzhůru do boje !

 

Evropský portál Politico přinesl detailní informaci o výcviku francouzské cizinecké legie speciálních to francouzských jednotek připravovaných na boj s nepřítelem, jako je Rusko.

Francouzští vojáci trénují na vražedná pole Evropy

"Svět odhalil svou pravou povahu: nestabilní, nebezpečný a ne každý je přítel," řekl vysoký francouzský plukovník.

LAURA KAYALI

Francouzské jednotky se připravují na konflikt vysoké intenzity proti nepříteli, který se jim může vyrovnat palebnou silou – což je velká změna pro armádu, která strávila poslední desetiletí bojem proti povstaleckým kampaním v místech, jako je Mali a Afghánistán.

Nepřátelské akce na Ukrajině, které trvají již třetím rokem, přinesly na kontinent totální válku, řekl plukovník Axel Denis, který vede bojové výcvikové středisko (CENTAC) v Mailly-le-Camp ve východní Francii.

"Svět odhalil svou pravou podstatu: nestabilní, nebezpečný a ne každý je přítel. Připravujeme se na kulturu ostražitosti, abychom byli připraveni v krátké době," řekl serveru Politico během návštěvy tábora. "CENTAC je jediné místo [ve Francii], kde můžete vidět, jak vypadá válka."

Podmínky pro vojáky cvičící v CENTAC jsou co nejblíže skutečnému bojišti. Zvuk, teplo a světlo dělostřelecké palby jsou reprodukovány, zatímco falešné miny jsou roztroušeny všude a rádiová komunikace může být přerušena bez předchozího upozornění.

Kemp o rozloze 120 kilometrů čtverečních je ve Francii jedinečný. Vzhledem k tomu, že má rozlohu větší než Paříž, je to jediné místo, kde mohou různé jednotky francouzské armády – pěchota, obrněná technika, dělostřelectvo a ženisté – které jsou obvykle roztroušeny po celé zemi, cvičit společně. Je to také jediné místo, kde jsou po celý rok v akci dvě desítky tanků Leclerc.

Důstojníci nejmenují potenciální nepřátele, ale výcvik je zaměřen na přípravu vojáků na boj s nepřítelem, jako je Rusko.

Francouzští vojáci se učí používat mapy a operovat bez elektronických zařízení | Laura Kayali pro POLITICO

Po desetiletích vojenských operací v Africe se Francie stále více zaměřuje na východní křídlo Evropy – a její ozbrojené síly musí být důvěryhodné, řekl v lednu šéf armády generál Pierre Schill. Do roku 2027 chce být francouzská armáda schopna nasadit jednu divizi o síle asi 25 000 vojáků za 30 dní.

"Nejsme ve stejné situaci jako Ukrajina, ale jsme součástí koalice, a to přichází se závazky," řekl. "Pojem důvěryhodnosti v kolektivní obraně, zejména v NATO, je zásadní."

Vševojsková válka

Ve scénáři navrženém pro francouzské cvičence je jejich cílem zpomalit své nepřátele, které hrají ostřílení vojáci trvale umístění v CENTACu. Není to snadný úkol.

Hlavním poučením z Ukrajiny je podle důstojníků CENTAC vyhnout se čelním útokům, které vedou k obrovským ztrátám na životech a nedaří se jim zatlačit nepřítele zpět.

Místo toho musí pěchota, obrněná technika, ženisté a dělostřelectvo, integrované s novými technologiemi, jako jsou drony, které přenášejí informace zpět k jednotkám a poskytují smrtící sílu na bojišti, hladce spolupracovat.

"Válka na Ukrajině posílila význam vševojskového boje. Je to jediný způsob, jak bojovat," řekl podplukovník Vincent, šéf koordinační a řídící kanceláře tábora. Jeho příjmení nemůže být z bezpečnostních důvodů zveřejněno.

Armády, které nejsou schopny kombinovat tanky, dělostřelectvo a pěchotu, jsou vystaveny obrovskému riziku, což na Ukrajině prokázaly obě strany.

Ukrajinští vojáci, kteří procházejí výcvikem po celém Západě, se nyní učí tak komplexním dovednostem.

"Tvrdý výcvik, snadná válka"

S tím, jak se školení rozbíhá, je nálada v sídle CENTAC pochmurná.

Během aktualizace stavu důstojníci oznamují, že se nepříteli podařilo zničit obrněná vozidla – takže účastníci výcviku musí bojovat s menším vybavením.

Závěrečné cvičení trvá 96 hodin. Vojáci spí v průměru čtyři hodiny denně, obvykle v nepohodlných vojenských vozidlech. Musí se pohybovat každých pět minut, jinak budou čelit (falešným) výbuchům.

"Pokud je jejich reakce nepřiměřená, je za to potrestán," řekl plukovník Axel Denis. "Je to fyzická konfrontace, ale především je to o touze vydržet, bojovat, dominovat."

Účastníci výcviku se zapojují do elektronického boje, vypořádávají se s logistickými a chemickými hrozbami a musí činit důležitá rozhodnutí, zatímco jsou nevyspalí.

Vojáci se také učí pracovat s mapami místo počítačů a telefonů – v takzvaném "downgraded módu" – aby byli připraveni na situace na bojišti, kdy jsou sítě rušeny jejich protivníky.

Tréninkový kemp CENTAC ve Francii má větší plochu než Paříž | Laura Kayali pro POLITICO

V době, kdy jsou všichni neustále hyperpropojeni, instruktoři CENTAC chtějí, aby si vojáci byli vědomi rizik spojených s tím, že jsou online.

"Chytré telefony a sociální sítě jsou pro vojáky skutečnou hrozbou," řekl podplukovník Vincent. Nepřátelské síly mají nástroje k detekci signálů a dělostřelecké palbě na odhalených místech; Jeden kapitán přišel o celý svůj tým kvůli chytrému telefonu.

Po skončení výcviku dostanou vojáci hodnocení výkonu a známku na stupnici od jedné do pěti.

"Nikdy jsme nedali pětku," řekl podplukovník Vincent. Jak říká motto francouzské cizinecké legie: "Tvrdý výcvik, snadná válka," dodal.

J.V.Je nutné si přestat dělat iluze, že jen Jo Biden je jestřáb. Dnes vidíme militaristické touhy zaútočit na Rusko jak v celém Pobaltí od Švédska, přes Finsko k Estonsku či Litvě a ze svého úhlu pohledu pro militaristicky cítící politiky se Macronovi podařilo podchytit zájem a viděli jsme to na našem Alexandrovi Vondrovi, který k Macronovi náhle zahořel obdivem a láskou. Válka proti Rusku může být pro euroatlanticky cítící politické strany lákavým volebním tématem. Dnes je zatím představa, že posílí pro volby do EP protimainstreamové strany, ale mohou také před červnovými volbami posílit strany kteří to chtějí nandat Rusku. Čekají nás ještě měsíce napjatého čekání. A Vondra to vycítil bohužel pro své voliče přesně.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

JiB

Dobrý den pane Vyvadile,

myslím, že to zda to myslí Makron s vysláním vojáků na Ukrajinu vážně, uvidíme příští týden. To už bude po prezidentských volbách v Rusku a teprve pak se ukáže, zda se jednalo o vážně míněný nápad a nebo zda šlo jen o pokrovou hru byť na ostří hrany 3. ww. Nakonec i páteční výzva americké ambasády v Rusku a jejich vazalských satelitů před hrozbou atentátů během nadcházejících 48h se také nenaplnila. Přestože zněla velmi podobně té z konce roku 2021, před pokusem o státní převrat v Kazachstánu.

 

Nicméně co mě velice zajímá, je to, zda nemáte někdo ponětí o tom, jak dopadlo ruské ultimátum Německu ohledně odpovědi na uniklé nahrávky Německých generálů plánujících útok na Krymský most? Nějak nemohu k tomuto nic najít.  Hledám špatně a nebo k tomu ještě nejsou žádné informace?

Osobně se totiž domnívám, že tato informace by mohla mnohé napovědět o budoucím vývoji.