Cichanouská kritizuje učebnici o genocidě běloruského národa nacisty

Sviatlana Tsikhanouskaya
15.11.2023 12:53
Hlavní aktivistka běloruské opozice v zahraničí Svjatlana Cichanouská se kriticky vyjádřila o nové běloruské školní učebnici o genocidě běloruského lidu během Velké vlastenecké války, kterou v úterý 14. listopadu představilo ministerstvo školství a běloruská generální prokuratura.

Podle jejího názoru „genocida nyní pokračuje“, protože běloruské orgány činné v trestním řízení se údajně staly „skutečnými represivními silami“ a „ideologové režimu se stali těmi, kteří nemilosrdně ničí národní identitu“.

„V učebnicích psaných pod diktátem propagandistů a bezpečnostních složek režim neřekne našim dětem pravdu... Neřeknou nám, jak režim několikrát přepsal naši historii, zakázal jakékoli zmínky o našich hrdinech,“ řekla také. Věří prý také,  že „i přes roky propagandy my – Bělorusové – známe pravdu, známe svou historii a pamatujeme si své hrdiny a naším úkolem je nyní zabránit propagandě, aby pronikla do hlav našich dětí“.

Připomeňme, že během druhé světové války a v průběhu německé okupace zahynulo v Bělorusku 2,2 až 2,7 milionu lidí.  O život přišlo  také 90 procent židovské populace, vyvražděno bylo 800 tisíc Židů.   Běloruská SSR byla nejhůře zasaženým státem ve druhé světové válce. Bylo zničeno 209 z 290 měst, 85 % průmyslu a více než milion budov.    Populace Běloruska se vrátila na předválečnou úroveň až v roce 1971.

Nemalá část současné běloruské opozice považuje některé osoby z toho období za národní hrdiny, přestože kolaborovali s německými okupanty. Jedná se zejména o tzv. Běloruskou ústřední radu, založenou v rámci okupace a civilní správy Říšského komisariátu Ostland. Opozice také používá bílo-červeno-bílou vlajku, která byla symbolem krátce po roce 1918, ale je také spojena s kolaborací s nacisty za druhé světové války. Vrátila se ještě v roce 1991, ale o čtyři roky později byla po širší kritice odmítnuta lidovým referendem.

 

 

 

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

když tu byla tato kreatura z

když tu byla tato kreatura z Bělouska naposledy v Praze, tak jsem ji tu náležitě přivítal: https://www.parlamentnilisty.cz/galerie/foto/Spolecne-za-Belorusko-12870#2