Proč armáda nevěnovala přebytky bezdomovcům?

bezdomovec
3.1.2015 00:02
Ministerstvo obrany České republiky na svém webu uvedlo, že darovalo Ukrajině přes 10 tisíc kusů výstroje, které již česká armáda nepotřebuje. Jedná se především o zimní výstroj. Materiální pomoc zahrnuje mj. 2000 kabátů vzor 97 s vložkou, 800 bot vzor 95 či 3000 plyšových ušanek. Sdělovací prostředky přinesly vyjádření ředitele Sekce obranné politiky a strategie J. Jireše, že tato výstroj byla prohlášena za trvale nepotřebný majetek. Ministr obrany M. Stropnický už v září uvedl, že česká strana je připravena na Ukrajinu dodat zdravotnický i jiný materiál.

Darovací smlouvu s ukrajinským ministerstvem obrany Jireš podepsal v 30. prosince 2014. Klimatické podmínky v těchto dnech jistě nejsou extrémně zimní, ale kdo ví, co přijde v následujících týdnech. V ulicích našich měst je potom podle odhadů okolo deseti tisíc lidí bez domova, kteří začnou pociťovat útrapy chladu. Naskýtá se tedy otázka, zda vojáci neměli své nepotřebné zásoby zimního ošacení poskytnout domácím humanitárním organizacím pro potřeby bezdomovectvím postižených občanů této země. Oni by konečně teplý oděv možná přivítali i lidé „jen“ sociálně slabší. Taková možnost nikoho na ministerstvu nenapadla?

Rezort Martina Stropnického však vše vyřešil po svém, ale možná i v duchu logiky úkolů dnešní armády. Její zaměření je totiž jen vzdáleně určeno k obraně této země, spíše budujeme armádu intervenční, jak svého času jako jeden z mála českých politiků odvážně kriticky pronesl Václav Klaus. Takže ani nevyužitelné zásoby nezůstanou doma, ale pošleme je do zahraničí. Bylo by i dobré vědět, kde kabáty, boty či ušanky skončí, zda u regulérní ukrajinské armády, Národní gardy nebo paramilitárních band ukrajinských oligarchů. Na tuto možnost si vzpomeňme, až se objeví zpráva o prvním umrzlém českém bezdomovci.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Václav Semerád

Co jsme si zvolili, to máme...

Jen si říkám, že totéž by udělala vláda pana Nečase. Kalousek by se rozhovořil o tom, že oblékat mrznoucí ukrajinské žoldnéře je naše svatá povinnost a pan Schlafenberg by asi tvrdil: "Hanba tomu, kdo je proti!"

Řekl bych: Jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet. My vůbec takové zboží (např. zabavené "padělky" u Vietnamců) raději pálíme, ničíme a znehodnocujeme, aby se nedostalo potřebným. Přitom by stačilo na každý kus nastříkat emblém charity, aby bylo jasné, že nejde o originál Adidas. Bezdomovcům by to jistě nevadilo.

novotny

Jedná se o poměrně drahou speciální výstroj a je třeba spíše vyšetřit, proč armáda měla takové nadměrné zásoby a kdo výstroj nechal takto zbytečně objednat. Jedná se o hodnoty v desetimilionech Kč. Takže darováním zdarma na Ukrajinu se to jednoduše odepíše ze zásob a zamete pod koberec... opět humus. Proč tato výstroj nebyla odprodána v ČR?

schlimbach

Dodal bych ještě, že česká vláda prostřednictvím MO podporuje rejdy fašistické bandy, která převzala moc nad Ukrajinou převratem, bandy, která pomocí armády decimuje vlastní občany -(

Jak hluboký musí být mravní rozvrat člověka, aby se k něčemu takovému propůljčil?