Obludný politický proces na Ukrajině

vlajka ukrajiny
3.8.2014 10:58
To, že vládu na Ukrajině za asistence vysokých představitelů EU a USA uchopily do svých rukou fašistické a krajně nacionalistické síly, je dnes již zcela zjevné. Stejně jako to, kolik financí na to padlo a kdo vše platil. Jestliže si západ přál vybudovat na hranicích s Ruskem fašistický stát, pak nelze než konstatovat dle dění na Ukrajině, že se mu to opravdu daří. Nový loutkový režim v Kyjevě se cítí čím dál více silnější. Jedním z důkazů je probíhající proces proti Komunistické straně Ukrajiny.

 

Ukrajinští komunisté patří v současné době mezi málo ještě poměrně dobře organizovaných politických sil v zemi, zejména ve východních regionech, navíc se stabilní voličskou základnou. Frontální útok nového režimu proti komunistům se dal očekávat. Ostatně byl již delší dobu avizován. Není to tedy nic překvapivého. Vždyť komunisté se od začátku krvavých událostí v Kyjevě začátkem letošního roku stali terčem pronásledování ze strany různých fašistických bojůvek. Tyto podnikaly trestné výpravy proti místním a regionálním sídlům strany, vypalovaly a rabovaly její kanceláře, ničily majetek, vyhrožovaly členům strany a na některé z nich pořádali veřejný hon. Stejně jako například v Německu ve 30. letech se stali tamní komunisté prvním terčem represe ze strany hitlerovců, podobná situace dnes panuje na Ukrajině. Ostatně ještě dnes na Ukrajině žijí pamětníci, kteří zažili řádění tamních fašistů v období 2. světové války.  Netřeba asi připomínat, že komunisté na Ukrajině za války patřili k nejaktivnějším protifašistickým bojovníkům.

Je třeba také důrazně odmítnout oficiální pozvání prezidenta Ukrajiny Porošenka na oslavy 70. výročí Slovenského národního povstání. Na ty jej pozval osobně přímo prezident SR Andrej Kiska. Prezident Kiska tímto svým krokem jednoznačně ukázal, do jakého hnízda patří a brzy po svém zvolení se tak dokonale vybarvil. Ovšem co si naši sousedé zvolili, to mají.  Zvát prezidenta Ukrajiny na tuto akci je ale opravdu síla a hlavně plivnutí na památku všech protifašistických bojovníků. O tom nemůže být žádných pochyb! Více informací na http://vzdor.org/?p=641

Komunistická strana Ukrajiny byla založena po předchozím zákazu v roce 1993. Až do roku 2002 byla nejsilnější politickou silou v zemi. V následujícím období však ztrácela své postavení a v parlamentních volbách v roce 2006 získala již jen necelá čtyři procenta hlasů. Zdálo se, že strana postupně ztratí parlamentní zastoupení a možná úplně zanikne. V dalším období však začala opět sílit a ve volbách v roce 2012 získala téměř 13,2% hlasů. Komunisté na Ukrajině tak i v těchto volbách znovu potvrdili svoje postavení tradiční a zavedené politické síly v zemi, která dokáže voliče oslovit. Nový loutkový režim v Kyjevě samozřejmě nemohl komunistům zapomenout, že byli spojenci Strany Regionů před převratem v letošním roce. Bylo tedy jen otázkou času, kdy se režim pokusí postavit komunisty mimo zákon a zatlačit je do ilegality. Tomuto procesu jistě tleskají i naši představitelé krajní pravice tedy různí Štětinové a Polčákové (nyní oba poslanci EP), kteří se zatím naposled v roce 2011 pokusili vytvořit tlak i na pozastavení činnosti naší KSČM. Jejich chabý a značně neobratný pokus o zákaz KSČM však skončil naprostým debaklem. Bylo však v tomto případě zcela zřejmé, že jde jen o předvolební zviditelnění některých profláknutých figur naší politické scény a odvedení pozornosti od problémů, které občany naší země především trápí. Ale to všechno je dlouhodobě dobře známo. Na Ukrajině mají snahy o zákaz komunistů mnohem větší šanci na úspěch. Ukrajinskou justici v současné době by jen opravdový snílek a nenapravitelný idealista mohl považovat za skutečně nezávislý orgán rozhodující bez politické objednávky současného režimu. Nejde však v tomto případě jen o komunisty. Západem dosazení současní vládci Ukrajiny budou stejným způsobem postupovat proti každému, kdo bude s odvahou a veřejně odhalovat jejich obludný systém a jejich skutečný ideový základ, který s demokracií nemá vůbec nic společného. Na soudním procesu s Komunistickou stranou Ukrajiny může být pro nás zajímavé i to, že jedním z obhájců při tomto zjevně předem zmanipulovaném soudním procesu je i český občan, advokát JUDr. Čestmír Kubát. Současný Ukrajinský režim udělá bezpochyby vše pro to, aby se zbavil dobře organizované opozice. O tom nemůže být žádných pochyb. A proto by měl celý svět sledovat tento proces, který se až nápadně podobá podobným procesům právě z Německa 30. let 20. století. Kam až nakonec vedly všechny ty ústupky fašistům, dobře víme. Situace na Ukrajině se nás i proto týká možná více, než si právě nyní uvědomujeme. 

Celou situaci popisují níže uvedené texty s odkazy na zdroje. Ze všech tří na sobě nezávislých zdrojů je dobře viditelné, jaký proces dnes na Ukrajině probíhá, a to na pozadí dalších mediálně mnohem více zviditelňovaných mezinárodních událostí. Tento politický proces by rozhodně neměl zapadnout v zapomnění, ať už na něj má kdo jakýkoliv názor.

 

 

"Proces" s Komunistickou stranou Ukrajiny: provokace, násilí proti advokátům i překážky kladené sdělovacím prostředkům

Soudní proces ve věci zákazu Komunistické strany Ukrajiny bezpochyby vejde do historie.

Takový "proces" Ukrajina ještě nezažila. V pravé řadě proto, že vše je až příliš neprofesionální - počínaje "soudní síní" a konče politickým tlakem na samotný proces. Vezměme to ale popořádku.

Jak se kalila ocel

Na tuto, nebojím se říci, pověstnou kauzu, se novináři začali dostavovat již od 08:00. Doslova za půl hodinu poté již bylo v malé vstupní hale tak těsno, že většina novinářů stála na jedné noze. Přesně 10 minut před začátkem soudního procesu začali vpouštět účastníky jednání. Jako první vešli do soudní síně představitelé Ministerstva spravedlnosti, pak představitelé prokuratury a jejich nohsledi. A tu se začala, a to nejenom z mého pohledu, odporná podívaná. Ve chvíli, kdy byli do soudní síně předvoláni představitelé Komunistické strany Ukrajiny, se rozpoutala pravá šaškárna a rvačka. 

Nejenom že poslanec ukrajinského parlamentu Oleg Ljaško [za stranu "Radikální strana Olega Ljaška" pozn. překl.] začal skákat po stole (a to dokonce za přítomnosti europoslance), ale navíc jeho pomocníci začali hlasitě urážet advokáty Komunistické strany Ukrajiny a fyzicky je napadat. 

Poznamenávám závažnou skutečnost - zaměstnanci justiční stráže (speciální oddíl "Grifon") prakticky nepodnikli nic pro to, aby zastavili tyto projevy chuligánství a pokusy o znemožnění výkonu obhajoby, kterých se dopouštěli tito "radikálové".

To, co se dělo dál nelze nazvat jinak než bordel. Na samotné soudní přelíčení se podařilo dostat ne více jak desítce novinářů, kteří se prvních 10 minut nedostali dále než do chodbičky, kde nyní - již zcela jako utržení ze řetězu - představitelé "Radikální strany Olega Ljaška" vyvolali, s úsměvy na tváři,  další bitku. Za řevu urážek se dva mladíci (z nichž jeden je kyjevským zastupitelem) za opětovného použití síly pokoušeli zabránit advokátům Komunistické strany Ukrajiny v přístupu do soudní síně (kamže to směřujeme, do Evropy?).  

Až po zásahu policie se advokátům podařilo dostat do soudní síně a mladí "radikálové" s úsměvy opustili chodbičku (zřejmě dosáhli svého).

Povstaňte, soud přichází!

Ohromuje jednání představitelů státní moci - vzhledem ke společenské závažnosti tohoto soudního procesu je potřeba konstatovat, že místnost, která byla pro soudní přelíčení vybrána, byla naprosto nevyhovující. Možná je to jenom můj pocit, ale zřejmě někdo chtěl ponížit zástupce odpůrce (Komunistické strany Ukrajiny), protože prakticky všichni advokáti po dobu 2,5 hodiny stáli. Navíc ani neměli kam položit své dokumenty.  

Ke cti soudkyně dodávám, že přislíbila pro příště pomoci při hledání jiné místnosti, kam by se vešli všichni zájemci o soudní přelíčení. Co nebylo právě sympatické - po každé, když vystoupil někdo z advokátů Komunistické strany Ukrajiny, se zástupci žalující strany stále smáli a někteří dokonce posílali SMS.

Je potřeba říci, že pouze 7 novinářům se podařilo dostat do soudní síně (3 kameramani, 2 zapisovatelé a 2 fotografové). Ostatní představitelé sdělovacích prostředků museli doslova na špičkách lovit a ručně zapisovat, o čem se hovořilo a co se dělo v jednací síni - slyšitelnost byla mizerná! 

Po tom, co jsem shlédl, mohu říci jedno: o jakých evropských hodnotách můžeme hovořit, když se dnes na Ukrajině ignorují občanská práva a násilí zůstává nepotrestáno - a co je nejděsivější - toto všechno se děje za podpory státní moci. Je nesporné, že "proslulým" se tento proces stane už jenom díky porušování norem zákona. 


Dmitrij Kropivnickij

Zdroj: http://www.kpu.ua/ru/77989/sudylysche_nad_kpu_provokatsyy_napadenyja_na_advokata_y_ogranychenyja_dlja_smy   

 

 

 

Na Ukrajině se rozpadla vláda, premiér rezignoval.

Ukrajinský parlament byl od únorového převratu terčem časté kritiky za to, že část jeho zastupitelů v minulosti aktivně podporovala Janukovyčův režim. Ten je dnes označován za zločinný. Strana Vlast, hlavní část vládní koalice, navrhovala prosadit v jednokomorové sněmovně ještě do voleb řadu reformních zákonů nezbytných pro řešení úkolů přechodného období.

"Nechápu, proč nemohli počkat ještě čtyři či pět hodin, než parlament tyto zákony schválí," řekl předseda sněmovny Oleksandr Turčynov, který je předákem strany Vlast.

Ještě před ukončením koaliční spolupráce byli ze sněmovny vyloučeni komunističtí poslanci, podezíraní z kolaborace s Moskvou a z podpory proruských separatistů. "Doufám, že už nikdy více komunisté v parlamentu nebudou," prohlásil Turčynov, zatímco další poslanci tleskali a volali "Sláva Ukrajině!".

 http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/343187-na-ukrajine-se-rozpadla-vlada-premier-rezignoval.html  

 

 

Ukrajinští fašisté vyhánějí komunisty

Z ukrajinského parlamentu ve středu při bouřlivých debatách a fyzických potyčkách fašističtí poslanci vyháněli komunisty.

Atmosféra ve sněmovně houstne s přibližujícím se datem rozpuštění poslaneckého klubu komunistů. Příslušný dekret, schválený fašistickou částí poslanců v úterý, ve středu urychleně podepsal prezident Petro Porošenko. Vstoupit v platnost má ve čtvrtek.

Ohrožena je i samotná existence ukrajinské komunistické strany. Část poslanců ji chce zákonem zakázat. Nevoli fašistů v ukrajinském parlamentu včera vyvolala informace o tom, že šéf komunistů Petro Symonenko údajně poskytl ruským médiím rozhovor, v němž »urazil« příslušníky ukrajinské armády. Tvrdil prý, že na východě země zabíjejí civilisty, aby mohli prodávat jejich orgány k transplantacím.

Poslanci nacionalistické a fašizující strany Svoboda včera žádali, aby Symonenko jednací sál opustil. Šéf sněmovny Oleksandr Turčynov se odebral k poradě s vedením sněmovny, ale poslanci Svobody na nic nečekali a Symonenka se pokoušeli silou ze sálu vypudit. Členové komunistické frakce se svého šéfa zastali, zakrátko demonstrativně všichni odešli, fašisté měli zjevnou převahu.

Po chvíli fašisté násilím vyhnali i poslance Strany regionů Mykolu Levčenka, který na úterním jednání obvinil ukrajinskou armádu, že na východě země »střílí do Ukrajinců«. Předsedající schůze vypnul Levčenkovi mikrofon a poslanci pak odhlasovali usnesení, jímž mu zakázali přístup do sněmovny na dobu tří schůzí. Levčenko ale včera do sněmovny přišel, což v lavicích fašizujících stran vyvolalo hněv. Poslanec se stal dalším terčem útoků a sál musel spěšně opustit.

(jo, čtk)

Prohlášení GUE/NGL

V Bruselu ve středu vydala levicová frakce Evropského parlamentu GUE/NGL prohlášení k pokusům zakázat Komunistickou stranu Ukrajiny.

Na základě dopisu poslanců KSČM ve frakci GUE/NGL v Evropském parlamentu, který požadoval vyjádření solidarity s Komunistickou stranou Ukrajiny, bylo včera vydáno prohlášení všech členů frakce, v němž bylo jasně vyjádřeno znepokojení týkající se pokusu zakázat komunistickou stranu a všechny její symboly. Zároveň GUE/NGL vyzvala ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, aby takovýto zákon nepodepisoval.

Skupina vyjádřila svou solidaritu s KS Ukrajiny a odsoudila vydírání, útoky, zastrašování a ničení majetku, kterému byli zástupci KS Ukrajiny vystaveni v posledních měsících, včetně fašistických útoků na místní sekretariáty strany a pokusů o žhářství proti sekretariátům i obydlím komunistů. Prohlášení rovněž konstatuje, že všechny strany a organizace, které kritizují vládu, musí mít možnost jednat bez omezení a zastrašování. GUE/NGL zasílá prohlášení předsedovi Evropského parlamentu a předsedovi Evropské rady a požaduje jejich zásah v této vážné situaci, kdy jsou porušována základní politická práva.

(za) 

 http://www.halonoviny.cz/articles/view/26354959

 

miroslav-porizek
Bydlím na malém městě uprostřed Hané, pracuji ve státní správě v sociální oblasti, publikuji asi 20 let - zejména různá témata z politiky, kultury a historie. Jsem stoupencem společenské solidarity, veřejné dopravy a přímé demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Ano, je to bohužel proces nacionalizace politické moci, směřující přímo k fašizaci. Ukrajina je dlouhodobě velmi chudá země a těmto borcům stačí slibovat světlé zítřky. S cílem upevnit svoji moc. Moc, absolutní politická síla a peníze.

To je, oč tam běží.