Obezita a vstup Finska do NATO

obrazek
17.9.2023 14:43
Kolem roku 1970 hlásali pánové Šimek a Grossmann, dodnes často vzpomínaní, jak bojovat proti obezitě. Tlustý – obézní člověk má hodně jíst, aby organismus byl silný a mohl s obezitou bojovat. Pozor, byla to dvojice oblíbených divadelních komiků, takže doporučený postup sloužil jen k rozveselení.

Takový boj proti obezitě je něčím velmi podobný situaci Finska. Po napadení Ukrajiny Ruskem se členové NATO pochopitelně nemuseli obdobného  napadení Moskvou obávat. V konvenčních zbraních má NATO převahu nad Ruskem, jaderné zbraně budou asi na stejně rovině a jedině v mimořádných vlastnostech útočných raket měla Ruská federace převahu nad výzbrojí NATO.

Zemím NATO a světu se jistě vyplatí, pro udržení světového míru, když jejich vojáci nebudou na území Ukrajiny, natož se snad zapojovat do bojů. Mír je výhodný i pro Rusko. Jenže jsou mladí Češi, kteří se domnívají, že chtít mír je prý špatně.

Blíž k souvislosti s Finskem. Proč byla Ukrajina Ruskem napadena? V průběhu roku 2021 nezkušený mladý prezident, původem herec, se chlubil, že Ukrajina si pořídí jaderné zbraně. To nebylo chytré, vždyť i blízkovýchodní malý stát má jaderné zbraně, a je všeobecně známo, že to nikdy nepřiznal.

V listopadu 2021 se v Kremlu dozvěděli, že na Ukrajinu přiletěli američtí specialisté – znalí konstrukce jaderné bomby. Mimořádně náročná situace.

Řešení – v prosinci 2021 prezident Putin energicky vyzval nejsilnější členy NATO, aby zaručili, že Ukrajina nikdy nevstoupí do NATO. Představitelé zemí se pousmáli a představitel NATO Jens Stoltenberg se vyjádřil, že Ukrajina vstoupí do NATO!

Takže Rusko začalo chystat řešení nebezpečné budoucnosti. Mnozí začátkem roku 2022 nevěřili, že by Rusové zaútočili. Jiní chápali, že Moskva je od Ukrajiny vzdálená asi o polovic blíž (800 km), než byly kdysi obávané jaderné zbraně v Turecku. Stihla by ruská obrana vše nachystat na start útočné jaderné rakety z Ukrajiny, aby její antirakety včas vystartovaly?

Rusko zaútočilo na Ukrajinu. Různé souvislosti zůstávají skryté – vtrhnout na Ukrajinu s nevelkým počtem vojska? Rusko svůj útok zřejmě nadále považuje za ochranu před zlou činorodostí. Co třeba - nikoho se neptat a začít útočně propojovat Aljašku se Sibiří, bez jakéhokoliv pozvání?

Odešlý socialismus považoval za to hlavní, člověka. Ovládat jeho chování, myšlení, hledat předepsané dobro pro něj a pro národ. Gorbačov pomohl, jenže strnulost s osudovým čekáním na Něco, co nepřišlo, vše ukončilo.

Občané Československa očekávali svobodu – pokračování roku 1968. Na to i někteří lidé, politologové apod., dnes už zapomínají. Většina občanů v listopadu 1989 pročištěný socialismus neodmítala, ale chod státu určují ti, kteří se dostanou do vedení. Možnost prosperity?

Mimořádně úspěšné JZD Agrokombinát Slušovice nutno zničit! Podobně nutno rozbourat celý brněnský zimní stadion, i kamennou podezdívku – vždyť tam měla své úspěchy Rudá hvězda Brno. A také tam měl roku 1956 proslov tehdejší vládce SSSR – Chruščov, jsem se doslechl.

Současný i dřívější kapitalismus nadále má za hlavní – kapitál. Peníze. Takže hospodářské výsledky bývají lepší než v původním socialismu. Popisovat nedostatky tohoto přístupu by bylo již hodně jiným tématem, než je Finsko. Nakonec – úpadek sledujeme sami, stále víc.

*

Ukrajina byla napadena pro své chystání vstoupit do NATO. Finsko, beze snahy o vstup do NATO, bylo zřejmě v bezpečí. Asi jako když tlustý člověk dodržuje dietu v jídle. 

Ale když dá na radu Š+G, pak se dostane do nebezpečí. Vždyť pokud by se silný, útočný člen NATO, chystal napadnout Rusko, zřejmě by nesoustřeďoval své zbraně ve Španělsku, ale raději v největší blízkosti Ruska. A co na to protivník?

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.