Lukašenko: Varovali jsme, míč je na jejich straně

5.8.2021 17:54
Alexandr Lukašenko v souvislosti s odesláním nelegálních migrantů zpět do Běloruska litevskými pohraničníky nařídil „pokrytí každého metru hranice“, aby „na území Běloruska nestála ani jedna noha z jihu nebo západu“.

Ve čtvrtek se vůdce Běloruska Alexandr Lukašenko setkal se zástupci orgánů činných v trestním řízení a nařídil jim zintenzivnit úsilí o ochranu státních hranic, aby se zabránilo nelegálním překročením hranice.

„Od nynějška na území Běloruska ze sousední země, ať už z jihu nebo západu, nevstoupí ani noha,“ řekl Lukašenko. „Každý metr hranice musí být chráněný. Vynaložili jsme obrovské prostředky na pohraniční jednotky, na naše mocenské struktury, aby se náš národ mohl cítit v bezpečí, aby věděl, že existují muži, kteří jsou připraveni ho bránit. To jsou základní věci, které bychom měli dělat,“ uvedl běloruský prezident.

„Varovali jsme je a nechali je přemýšlet, “řekl. "Míč je na jejich straně." „Házet polomrtvé na našem území ... No, nacisté a to je vše, dá se o nich tolik říci.“ Lukašenko tak pravděpodobně odkazoval na nedávný incident, kdy běloruské pohraniční stráže měly na hranici s Litvou najít ve vážném stavu „muže neslovanského vzhledu“, který brzy zemřel. Média blízká úřadům tvrdila, že šlo o Iráčana, který byl zavražděn.

V noci z pondělí na úterý začali litevští pohraničníci implementovat nové směrnice svého ministerstva vnitra a začali vytlačovat nelegální přistěhovalce do Běloruska. Imigranti mají podle nových pravidel žádat o azyl na hraničních přechodech do Litvy nebo na jejích diplomatických misích.

Sám Lukašenko tvrdí, že nedávné události na západních hranicích Běloruska, hlavně s Litvou a také s Polskem, jsou přinejmenším alarmující. Je přesvědčený, že se tyto země pokusily v Bělorusku zorganizovat další fázi „barevné revoluce“, ale vyčerpaly své možnosti. "Proto se vrátili ke své dlouhodobě osvědčené taktice – vydírání a nátlaku. Lukašenko dodal, že podle jeho názoru může nastat situace, kdy by Litevci pomocí zbraní mohli nutit stovky nebo tisíce migrantů soustředěných na litevských hranicích k návratu do Běloruska. Takové akce by mohly vést ke konfliktu, protože pohraničníci Běloruska musí bránit hranice.

Od začátku roku bylo Litevci zadrženo celkem 4 110 nelegálních migrantů - více než 50krát více než za celý rok 2020. Většinou se jedná o irácké občany. Přijíždějí legálně do Běloruska a poté nelegálně překračují hranice s Litvou, aby se dostali do Evropské unie. Litevští politici obviňují Bělorusko z pasivního přístupu jeho bezpečnostních služeb nebo dokonce z jejich pomoci migrantům.

Zástupce litevské služby státní ochrany hranic Rokas Pukinskas oznámil, že minulý den bylo do Běloruska vráceno přes 300 migrantů. Jak zdůraznil, z tohoto důvodu nedošlo k žádným incidentům.

 

Zdroj: Belta.by / Wilnoteka.lt

 

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.