Andrzej Duda nepravdivě o historii Polska

těšínsko 1938
28.3.2022 11:48
Polský prezident Andrzej Duda v reakci na vyjádření místopředsedy ruské Dumy Vladimira Šamanova mimo jiné uvedl, že „Polsko je národ, který zejména v posledním století nikoho nenapadl“. Proti takovému výroku je třeba se ohradit. Češi a také Slováci mají z roku 1938 s tehdejším „Beckovo“ Polskem jiné zkušenosti.

V koordinaci s Hitlerovým Německem postavili 30. září 1938 Poláci před Československo jasné ultimátum na odstoupení Těšínska, kterému vláda v Praze 1. října ustoupila. Poláci o několik dnů později začali vojensky obsazovat Těšínsko. Začaly se zavírat české školy, likvidovat české spolky a došlo i k zákazu českých bohoslužeb. K Polsku připojené Těšínsko muselo opustit asi třicet pět tisíc Čechů, kteří na vystěhování měli čtyřiadvacet hodin. V listopadu si potom Poláci ve Varšavě uspořádali s účastí německých hostů vojenskou přehlídku k oslavě státního svátku, kterou věnovali obsazení československého území. Nakonec na Těšínsku Poláci vládli jen do září 1939, kdy se území s počátkem 2. světové války stalo součástí Německa. V roce 1945 bylo území obsazeno sovětskou armádou navzdory polským snahám se vrátilo do hranic Československa. 

Za hanebný čin Varšavy z roku 1938 se svého času jako první polský představitel omluvil i Dudův předchůdce Lech Kaczyński. Andrzej Duda by se měl za historickou falzifikaci a nepravdivé hodnocení minulosti Polska stydět.

 

Ilustrační foto: Po nacistickém Německu se na Československo v roce 1938 vrhlo i Polsko


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.