Výročí Arménie bez premiéra Pašinjana

sardapat
28.5.2024 10:25
Vůdce protestního hnutí Tavuš za vlast představený diecéze Tavuš Arménské apoštolské církve arcibiskup Bagrat Galstanyan dnes řekl, že mír, který premiér Pašinjan vyjednal s Ázerbájdžánem, není mírem, ale almužnou. Když mluvil o cílech hnutí, které vede, poznamenal, že existuje fakt - „nezákonného vymezení hranice, které je v rozporu s naší ústavou“. „Žádný mír nemá větší cenu než důstojnost lidí,“ řekl Galstanyan v rozhovoru s novináři v arménském Sardarapatu.

Připomeňme, že u Sardapatu v těchto dnech roku 1918 probíhala bitva, která zastavila osmanský postup do zbytku Arménie a zabránila úplnému zničení arménského národa. Podle historiků, kdyby Arméni tuto bitvu prohráli, „je naprosto možné, že slovo Arménie by od nynějška označovalo pouze antický zeměpisný termín“. Vítězství v bitvě připravilo cestu pro zřízení První Arménské republiky [1] a Batumské smlouvy o uznání Arménie Osmanskou říší.

Hnutí Tavuš za vlast nedávno oznámilo na 28. května na území pamětního komplexu Sardarapat „velmi důležité shromáždění“, které mělo zabránit premiérovi Nikol Pašinjanovi v účasti na slavnostních akcích u příležitosti Dne republiky. Arménský premiér se ovšem rozhodl akcí se nezúčastnit.

Připomeňme, že během manifestace  na náměstí Republiky v Jerevanu dne 26. května bylo oznámeno, že Bagrat Galstanyan je nominován na kandidáta na arménského premiéra a současně zazněla výzva k akcím neposlušnosti po celé zemi, „aby úřady musely počítat s vůlí lidí“.

Protestní hnutí vzniklo v Arménii poté, co 19. dubna po výsledcích osmého zasedání státních komisí Arménie a Ázerbájdžánu vyšlo najevo, že dosáhly dohody o zahájení vymezení hranice v oblasti Tavuš. Během národního shromáždění 9. května v Jerevanu, kterým vyvrcholil několik dnů trvající pochod do hlavního města, oznámil vůdce protestů Bagrat Galstanyan dva požadavky: pozastavení „jednostranné delimitace a ústupků“ v procesu arménsko-ázerbájdžánského urovnání a rezignaci premiéra Nikola Pašinjana.

 

 

Ilustrační foto: Část komplexu v Sardapatu

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.