Sněm Ficova SMERu zacílil na nezaměstnanost, mzdy a daňové úniky

obrazek
11.12.2013 14:17
V sobotu 7. prosince se v Divadle Andreje Bagara v Nitře uskutečnil slavnostní sněm slovenské vládní strany SMER. Téměř čtyři sta přítomných delegátů nejvyššího orgánu strany na něm odsouhlasilo poselství, kterým má být do budoucna rozšíření sociálního standardu obyvatel Slovenska. Předseda a premiér Róbert Fico ve svém projevu navzdory očekáváním nepotvrdil svou kandidaturu do prezidentských voleb, čímž udržuje média i veřejnost v napětí, kdo bude reprezentovat nejsilnější slovenský politický subjekt v jarním prezidentském klání.

Ani případný neúspěch v souboji o hlavu státu však podle slov předsedy nesmí ohrozit ambice strany být úspěšnou v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu, místní samosprávy a také v příštích parlamentních volbách, které na Slovensku proběhnou v roce 2016.

Odpovědi na přímý dotaz novinářů, zda bude na prezidenta kandidovat, se Róbert Fico vyhnul a prozradil pouze to, že výběr kandidáta bude kolektivním rozhodnutím předsednictva strany. Přitom průzkumy veřejného mínění již přes rok mapují podporu obyvatel, kterou by premiér coby prezidentský kandidát získal. Není překvapením, že své protikandidáty ve všech těchto dosud zveřejněných průzkumech významně překonával, tedy alespoň pokud jde o první kolo. Aktuálně má Fico, podle renomované agentury Focus, před prvním kolem podporu 37% voličů, zatímco jeho nejvážnější protikandidáti dosahují podpory 15-18%. 

Agentura Focus však jako vůbec první ve své listopadové zprávě zveřejnila i rozdělení podpory možným dvojicím kandidátů ve druhém kole, z čehož vyplynulo zajímavé zjištění, a totiž, že by Fica mohl porazit jak filantrop Andrej Kiska, tak křesťansko-demokratický matador Pavol Hrušovský. Ve svém prohlášení k delegátům tak Fico nejenže neoznámil kandidaturu, ale připustil i možnost prohry stranického kandidáta v prezidentských volbách. Své obavy podtrhl výrokem, že všichni (prezidentští kandidáti) jdou do voleb s tím, že chtějí porazit kandidáta SMERu. Delegátům připomněl, že společenské klima je napjaté a „nepřátelé budou naše chyby proti nám plně využívat“.

Právě takovou chybou byl podle předsedy Fica přímo hrůzostrašný návrh zákona z dílny ministra zemědělství Ľ. Jahnátka, který by omezil na Slovensku velmi populární houbaření. Další výtka směřovala k chování některých poslanců strany SMER v průběhu zářijového nočního zasedání parlamentu, kdy se opozice snažila neúspěšně odvolat vládu. Hned několik poslanců vládní strany bylo totiž v inkriminovanou noc ve sněmovně opilých, přičemž došlo i na teatrální výstupy a pošťuchování s představiteli opozice. Předmětem byla shodou okolností papírová figurína předsedy Fica. 

Dalším premiérem zmíněným přešlapem byla cesta čtyř poslankyň SMERu do Ruska vládním speciálem, která nebyla vhodně komunikovaná před médii a veřejností. Jen připomínáme, že poslankyně nebyly schopny na otázky novinářů říci, s kým z ruských partnerů se v průběhu pracovní cesty sešly.

Zmiňované prohřešky jsou však podle kritických ohlasů v médiích jen slabým odvarem toho, co občanům na SMERu opravdu vadí. Jen v souvislosti s novou vládou této nejsilnější slovenské strany se dle komentátorů objevují daleko závažnější průšvihy. Především doposud nevyšetřená kauza Gorila a role nejvyšších představitelů SMERu v ní. Společností rezonuje i opětovné odkoupení ztrátového energetického gigantu SPP státem, nebo i to, že ministr hospodářství pronajímá svůj dům právě šéfovi Penty za nezanedbatelných 4000 eur. V poslední době zvedlo vlnu společenské nevole i přebujelé zaměstnávaní rodinných příslušníků ministra Jahnátka v jeho rezortu. Kritici dále zmiňují i prohranou arbitráž s pojišťovnou Union, klientelismus v zadávání veřejných zakázek na regionální úrovni a další, mnohem závažnější problémy, než ty, o kterých mluvil v sobotu předseda Fico.

Sporně je vnímáno i to, za co Fico své spolustraníky chválil. Pochvala mezi prvními šla směrem k jeho souputníkovi Pavlu Paškovi, předsedovi parlamentu, na jehož práci ve sněmovně Fico vyzdvihuje zejména to, jak se vyrovnává s ataky, urážkami a ponižováním ze strany opozice. Přitom právě na hlavu předsedy parlamentu se vznesla vlna kritiky občanů za to, že nechal ze sněmovny odstranit kameru, která snímala kromě prezenční knihy také to, jak zastupitelé hlasují, čímž občanům významně omezil kontrolovat práci poslanců v přímém přenosu.

Chválu předsedy sklidil také ministr financí Peter Kažímír, a to za tzv. „bločkovou loterii“, do které však ministr podle kritiků mnoho invence nevložil, jelikož toto opatření bylo okopírované podle taiwanského vzoru a navíc je jeho přínosnost zatím vnímána sporně.

Předseda Fico vyzdvihl kolektivního ducha vedení strany v boji proti krizi, zároveň však varoval před zdáním, že úspěch přichází sám od sebe. Toto varování je opodstatněné zejména ve světle posledních průzkumů, podle kterých podpora SMERu nyní představuje 35,5% voličů, tedy o téměř devět procentních bodů méně, než byl zisk této strany v posledních volbách. 

V nadcházejících dvou letech vládnutí se proto bude SMER soustředit na problémy, které nejvíce sužují občany Slovenska. Jde v prvé řadě o snižování nezaměstnanosti s osobitým důrazem na nezaměstnanost mladých lidí. Další prioritou je růst mezd a také boj proti daňovým únikům a podvodům.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.