Přemysl Votava: Karolína žalobníček

obrazek
19.3.2013 12:48
My, ještě jako kluci, jsme žalobníčky ve škole neměli nikdy moc rádi. Posmívali jsme se jim. Víme, že za nacistické okupace, ale i později za komunistů, byl udavač lidmi odepsán, morálně odsouzen. Zářným příkladem udavače byl i spisovatel Karel Sabina, věhlasná osobnost v obrozenecké době. Ten za své udavačství byl společností odvržen. Musel utéci z Prahy do ciziny. Udavači stáli spíše na okraji společnosti. Jejich tragické příběhy, jsou smutným čtením.

Před několika dny přibyl žalobníček nový. Tím se stala vicepremiérka české vlády Karolína Peake. Neunesla svůj prosincový raketový vyhazov z ministerstva obrany. Tehdy jejím prvním a zároveň posledním krokem na ministerstvu obrany bylo odvolání prvního náměstka na ministerstvu, Vlastimila Picka. Odborníka, nad kterým se vždy vzácně shodla jak pravice, tak i levice. Měl, či má podporu prezidentů, jak Václava Klause, tak i Miloše Zemana.

Generál Vlastimil Picek leží paní vicepremiérce Peake již dlouho „v žaludku“. Poslední návrh Petra Nečase o obsazení uvolněného ministerského křesla na obraně právě Vlastimilem Pickem, se Karolíny Peake evidentně velmi dotkl. Stal se tou rozbuškou, která z ní udělala žalobníčka. Kdesi v hromadě špíny hrabala, hrabala, až nalezla to veřejné tajemství, že Vlastimil Picek byl od roku 1977 v KSČ. Ve svých dvaceti letech vstoupil do komunistické strany. Nesoudím, nehledám, ale asi pokud chtěl získat vyšší odborné vojenské vzdělání, neměl na velký výběr. Jistě mohl dělat v jiné, třeba v dělnické profesi. Mohl být dobrým soustružníkem, elektrikářem, ale on chtěl být vojákem, chtěl jít za svým cílem. Ta legitimace ho jistě i dnes tíží. Stal z něj časem vysoce uznávaný vojenský odborník. Obstál i v polistopadové době. A to je dobře pro českou armádu.

Vypadá to, že Karolina Peake, tato nevinná víla od Kampy na Vltavě, přiletěla mezi nás hříšníky v čisté neposkvrněné košilce. Přesto my, normální kluci od Vltavy, o ní budeme mluvit, jako o žalobníčkovi. Někteří dokonce, jako o udavači. A Vlastimil Picek naopak u nás získal body. Tedy od nás normálních kluků od Vltavy...


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

novotny

Plně s Vámi souhlasím pane Schlimbach.
Věřím, že pan Picek bude konečně po dlouhé době odborným přínosem pro resort obrany.

schlimbach

S pozastavením členství máte určitě pravdu. Problém ale je, že každý člověk je "nějaký", má nějaké priority, smýšlení atd. Když pozastaví členství ve straně, nezmění se on sám vnitřně, ty priority, smýšlení si nese s sebou nadále. proto se domnívám, že je celkem nesmyslné vyžadovat po někom, aby se svého smýšlení "vzdal", protože s tím skutečným smýšlením nemá stranický průkaz nic společného.

Jak v reálu dnešní doby zjistit, kdo je čestnější, straník na nějakém místě nebo nestraník. Cožpak nestraník nemá své priority, své smýšlení? U straníka alespoň víte, jaké ty priority skutečně jsou (mělo by to být zřejmé).

Domnívám se, že ve všech případech by na odborných funkcích měla rozhodovat odbornost a životní zkušenost.

Druhá věc je, jmenujete-li do jakékoliv funkce blbce, je zcela jedno, zda má nějaký průkaz nebo ne.

 

novotny

Já osobně nic nemám proti komunistům, ostatně dostali se k nim jen pečlivě vybraní lidé, většinou kteří dosáhli nějakých úspěchů.
Jde mi spíš o to jak se dodržují po převratu domluvená pravidla - ministr obrany nevoják a nestraník. Tady to trochu habruje u pana Picka... Buď měl ve straně zůstat a nebo z ní vystoupit. Pozastavení členství je čistá spekulace, řekl bych nečestné a nesportovní jednání. Tak to tehdy pro jistotu udělala většina vojáků.

schlimbach

No, pro mě je to nezajímavý fakt, protože je to pouze jeho věc. Pokud chceme být demokraty, měli bychom respektovat víru i politické názory druhých občanů, pokud nejsou v rozporu se zákonem. Jestliže nejsme schopni toto respektovat, nejsme demokraty a bolševik v nás má "navrch". Zmínil jsem to již mnohokrát - duše bolševika nepřežívá nutně v těle komunisty, může být v tělech lidí, kteří se hlásí k jiným politickým proudům - "po ovoci poznáte je". Stačí se dívat okolo sebe. Mít otevřené oči i srdce - nic více není potřeba. Antikomunismus dnešních dní je něco nepoředstavitelně stupidního, co rozežírá mezilidské vztahy a de facto upevňuje pozice bolševiků z jiných partají v této společnosti.

Tato společnost se totálně morálně rozpadá, občané jsou totálně ekonomicky zotročeni, KSČM byla v 1989 odstavena od vládní zodpovědnosti a ještě se najdou lidé, kteří místo toho, aby hledali příčiny tohoto rozvratu, aby odhalovali ty tupouny, kteří se na tom  rozvratu přímo podílí, se věnují stupidnímu antikomunismu -(

Ještě k panu Pickovi - neznám ho, důležité však je, zda je odborník nebo není. To nedokážu posoudit, ale poté, co absolvoval za různé funkce v armádě, by jím měl být. Rozhodně by měl být výraznějším odborníkem než Peake :)

Na druhé straně, nechat se navrhnout Nečasem do nějaké funkce ..??? Nevím, zda toto není více dehonestující fakt, než to, že by měl být v KSČM.

novotny

Skvělá diskuse se tady rozjela, jen mě mrzí, že jsem nedostal žádnou reakci na moje upozornění níže, že pan Picek je vlastně ještě stále jednou nohou v KSČ... nebo je to snad nezajímavý fakt?

libuse-zavoralova

Pane Štingl, do roku 1990 byli předsedové Místních národních výborů skutečně pouze politické figurky v režii Okresních národních výborů a Okresních sekretariátů Komunistické strany Českoslovenka. Mohl jste zhaznamenat, že od roku 199O jsou obce samostatné, hospodaří s vlastním rozpočtem vycházejícím z podílu  státních daňových výnosů, který je jim přidělován s ohledem na počet obyvatel té které obce. Také jste možná zaznamenal, že naprostá většina starostů obcí jsou nezávislí kandidáti. Jinak mé odpovědi jsou stručné především proto, že je zřejmé, že diskutovat s určitými lidmi je škoda času a slov. Je to totéž, jako mluvit se slepým o barvách.

libuse-zavoralova

Dobrý den, pane Štingl, děláte, prosím, během dne ještě něco jiného, kromě "šílení" na serveru Vaše věc? Že by to byl  důsledek vaší  "práce ve funkcích" minulého režimu, jak jste v jednom z komentářů psal? Přečtěte si pečlivě ještě jednou celou diskuzi a možná pochopíte o čem byla od začátku řeč. Jinak opravdu nemám ani chuť ani čas dále odpovídat na vaše demagogické tirády.

schlimbach

Dobrý den pane Štingle - napsal jste to velmi dobře :)

schlimbach

Žijte sladce paní Zavoralová a pokud někdy budete mít trochu času, podívejte se na v minulém příspěvku uvedenou webovou stránku, ať konečně pochopíte, jaký já jsem podle Vás komunista :)

libuse-zavoralova

Je to skutečně marné, pane Schlimbachu.Přesvědčil jste mě, že s komunistou nelze najít společnou řeč ani po 23 letech. A jak jsem uvedla v minulém komentáři, byla to právě vaše strana, která vynikala v kádrování lidí, takže na toto téma bych na vašem místě raději pomlčela....

schlimbach

Paní Zavoralová, je to marné, je to marné je to marné -(

Těžko diskutovat s někým, kdo má klapky na očích jako vy a není schopen vidět obraz v celkovém kontextu dobových reálií. Jedno je však jisté - www.ekonomickareforma.cz nabízí řešení změny uspořádání vztahů ve společnosti, kde je možné respektovat jak víru a vyznání tak i politické názory občanů společnosti, aniž by docházelo k negativním "třenicím". Dokonce je možné respektovat i názory těch, kteří neustále musí někoho kádrovat a podsouvat mu minulé viny někoho jiného ...

Chcete kádrovat? Prosím, dejte se do toho paní Zavoralová - stačí si jen určit nějaké datum - je libo únor 1948? Co 15.3.1938? Co třeba Bílá hora 1620 a Bílá hora 2013? Tak můžete pokračovat dále do minulosti, třeba Vás to uspokojí, nešťastná duše.

libuse-zavoralova

Ráda bych zde na závěr včerejší debaty poděkovala p. Štinglovi a p. Schlimbachovi za živé připomenutí chování komunistů v době totality. Na normálního občana neustále dopadají asociální reformy této vlády pod vedením P.Nečase, údajného  funkcionáře Socialistického svazu svazu mládeže do roku 89 někde v Rožnově p/R, takže má tendenci na to, co zde bylo před 23 lety pozapomínat. Doufám také, že se jednou dozvíme, kolik rozkradeného národního majetku skončilo po roce 1989 právě v rukou bývalých komunistů. Ještě jednou velmi děkuji za oživení vzpomínek.

schlimbach

Díky za odpověď ke Lvovi paní Zavoralová. Souhlasím, že na to nemusí být člověk komunista. Ovšem, nevylučuje se to :)

schlimbach

Dobrý den ane Štingle, omlouvám se, zapomněl jsem Vás pozdravit :)

libuse-zavoralova

Ještě k vaší poslední poznámce o rozkradení obecního majetku, který byl vybudován v akci Z. Neznám ze svého okolí jediný případ!! Zdůvodnila jsem v předešlém komentáři.

libuse-zavoralova

Věci jsou samozřejmě, pane Štingl, složitější.  Návrat k této formě kapitalismu před 23 lety byl v podstatě krok zpět. Má-li být zachován v civilizovaném světě mír,neobejde se bez prosazení civilizovanější a kulturnější formy řízení státu s důrazem na sociální politiku. Prostě Evropa se už nenachází v 19 století, takže není možné zde ani uplatňovat tehdejší model chování státu k občanovi, jak se mylně domnívají dnešní pravicové strany.

libuse-zavoralova

Ptáte se,pane Schlimbach, co očekávám od Lva? Očekávám prosazování programu, jehož prioritou bude sociální solidarita ve společnosti! A aby na to bylo, budou muset ti bohatí odevzdávat podstatně vyšší daně. Nebo si snad myslíte, že mě baví se dívat na lidi, kteří nemají kde bydlet, žijou z ruky do úst, nemají na studia pro své děti?! Ale na to nemusí být člověk komunista. Těch jsem si užila za 40 let dost a poznala je velmi dobře.

schlimbach

Paní Zavoralová, jestli ona ta nevědomost není spíše na Vaší straně. Nemohu hovořit za všechny vesnice, ale v těch, co znám a kde jsem byl nebyl vůbec žádný problém s mnajetkem postaveným v akci "Z", že by nebyl využitý. Nemám nic proti tomu, že některé stavby byly zbytečně megalomanské, ale společenský život na vesnicích byl za totáče podstatně živější než dnes, lidé k sobě měli blíže, dovedli se bavit - dnes je to většinou o individualismu, unavených a mnohdy zlomených lidech. Mládež tráví čas ve virtuálních diskusích na internetu, hrají se hry, TV stanice zásobují dostatkem škváru další jedince, pro které gauč a pivo jsou nádherným výdobytkem kapitalismu...

Co je a co není ekonomické? Toto je velmi zajímavá otázka - chcete říci, že co není ekonomické, nemá se dělat? To je ale obrovský omyl a stupidita na (n+1). Ekonomické zákony nejsou objektivními zákony, vymyslel je člověk, člověk, který je chtěl využít pro sebe. To, co se učí ve škole, jako ekonomika je obyčejný magorismus, podle kterého veškerá morálka a budoucnost společnosti letí pod protěžováním "zlatého telete" do komína. Nedá se vše spočítat, život člověka, pokud má být plnohodnotný se nevejde do účetní rovnice, kterou stejně nevymyslel žádný bůh.

Vše jde jaksi šejdrem, je to postavené na hlavu. Místo aby středobodem všeho byl člověk a jeho duchovní růst, prvotním se jeví ekonomika a zotročený občan, který musí zdechnout, aby se ekonomické ukazatele podařilo nastavit do polohy, která se tupouny přijímá jako ta správná a optimální. Dokonce Vám vysvětlí, že nezaměstnanost musí být kolem 5%, aby si lidé moc nevyskakovali anechtěli odpovídající mzdu za svoji práci.

Snažím se přijít na to, co vlastně očekáváte od Lva?

Jistě, můžeme být "in" a hltat vše, co se nám nabízí ze strany "vedení" a "elit" a zařídit se podle toho. nemůžeme se ale divit, že budeme jen za blbce a někdo (bude jich čím dále tím méně) se budou smát. Asi Vám to vyhovuje - tak hodně štěstí :)

Ještě k těm megalomanským stavbám, že chátrají - od konce totáče uplynulo 23 let, téměř všechny ty stavby. jak píše pan Moskalík, byly zprivatizovány, rozprodány, zašmeleny, co se snimi děje dnes, není vina totáče...

 

libuse-zavoralova

Je vidět, pane Moskalík, že českými vesnicemi jenom projíždíte. Některé komunistické megalomanské stavby z akce Z, jako kulturní domy a domy služeb (nás to naštěstí nepostihlo) dnes stojí v obcích jako zoufalá opuštěná torza komunistické pitomosti.  Nikdo to totiž nechce!!! Protože si tato zařízení ve vesnicích na sebe prostě nemohou vydělat. Je to jednoduché.  Matiční škola u nás byla zavřena pro nedostatek dětí již v roce 1980. Tu se mi podařilo opět zprovoznit neobvyklým způsobem: na Okresním školském úřadu jsem řekla, že neodejdu dříve, dokud nedostanu povolení k její obnově a jsem připravena tam být i několik dnů. Díky tomu byla její činnost opět povolena, později k ní přistavěna nová tělocvična a dnes, kdy se počet obyvatel obce zvýšil o 60% oproti stavu z roku 1989, již téměř nestačí pro všechny děti. Aby nebyla Jednotou uzavřena jediná prodejna potravin, postavená v akci Z, z důvodu nerentability provozu, musela jsem sama nalézt šikovnou vedoucí a poprosit předsedu Jednoty o další zkušební období. Podařilo se. Vaše nevědomost, pánové, se snahou kritizovat vše, co se po roce 89 obzvlášť na venkově udělalo, mě přestává bavit.

libuse-zavoralova

A ještě poznámku ke vzdělán dětí. Ctili jsme zkušenost chytřejšího, než jsme my. T.G.Masaryk totiž říkal, že vzdělání bez morálky je k ničemu. Ta nejstarší dcera si nakonec to vysokoškolské vzdělání (PřF UK, obor genetika) dodělává dnes.

libuse-zavoralova

Není co dodat - žili jsme ve stejné době, ale s různými zkušenostmi, podle toho, na jakém stupni společenského žebříčku jsme se v tom minulém komunistickém režimu nacházeli. My jsme byli jako evangelíci občané druhé kategorie. Jinak k vaší poznámce, pane Štingl, "že jsem za vodou", bych chtěla upřesnit, že po 14 letech starostování jsem skončila zcela vyhořelá. Celé roky jsem se chovala tak, že : ještě tohle se musí postavit, ještě tohle se musí udělat, ještě tohle se musí  opravit, ještě tohle musím stihnout...To je můj zisk z funkce. A to je zkušenost 95% mých kolegů, vesnických starostů po roce 1989.

schlimbach

Nenávist plivete kolem sebe Vy paní Zavoralová. Že ve Vaší obci byli lidé líní něco pro sebe udělat, je jejich věc. Byl bych rád, kdybyste nepaušalizovala, protože v této zemi za totáče byly postaveny miliony bytů (podle Havla králíkáren) které dodnes slouží a jsou vysoce ceněny díky "trhu", lidé jsou rádi, že je mají. Vesnice za totáče byly zcela změněny, byly postaveny statisíce dvougeneračních domů, lidé nakupovali chaty a žili - nedělejte z totáče něco, co nikdy nebyl. Bylo vystavěno spuosta nových a moderních fabrik, nemocnic a celé Slovensko se stalo průmyslovým státem, jímž nikdy dříve nebylo - sejměte ideologické šupiny z očí a prosím, moc, prosím, myslete.

Totáč dokázal v mnoha oborech lidské činnosti rozvinout tuto činnost na vysokou technickou a technologickou úroveň - jinak by neměli tupouni po plyšáku ani co rozkrást - kde je vzdělanost, kde jsou zlaté české ruce? Tupci, karieristi a tupouni stačili za 23 let prošustrovat téměř vše, co naši otcové a dědové dokázali v nelehkých podmínkách vybudovat.

Hodně bych ocenil, kdybyste neargumentovala tím, že dnes nestojíme frontu na banány, děkuji :)

Pokud mě chcete říkat soudruhu - klidně, mě to nevadí - to slovo má svůj krásný historický význam, jen hlupáci a frustrovaní a ideologií zaslepení lidé ho neznají ani necítí. Je mi jiich líto, protože stejně jako tehdy, budou dnes i zítra jen užitečnými idioty a budou udržovat při životě něco, co mohlo být změněno :)

 

 

libuse-zavoralova

Tak za prvé, pánové: Jasně jsem řekla, že kdybych souhlasila s tím, co se zde děje za poslední roky pravicových vlád, neangažovala bych se ve straně LEV 21. Za druhé: po přečtení kroniky naší obce od roku 1948 do roku 1989 mohu říci, že byly v této mnohá léta, kdy se v akcích Z na vesnici za rok tak maximálně opravila brána a komín u mateřské školy. Ne nadarmo se ve vedlejším městečku natáčel film z konce druhé svět. války, tak totiž toto město po celá léta komunistické éry vyhlíželo, a jak vypadá dnes, se může každý přesvědčit. Stejnou změnu může každý nezaujatý a nenávistí nezaslepený člověk pozorovat v naprosté většině měst a obcí této země. Tuto vláda a zloděje v ní zde nikdo neobhajoval. A kopat do prezidentské mrtvoly, pane Štingl, opravdu považuji za nechutné, pokud tito lidé neměli odvahu se ozvat dříve. Za třetí: Svým dvěma mladším dcerám říkám - buďte rády, že jsme se dožili konce komunismu, protože jinak by jste nevystudovaly, tak jako nemohla studovat nejstarší dcera. My bychom se totiž kvůli vám před komunisty nepos.ali, tak jako jsme se nepos.ali kvůli ní. Mějte se krásně, vážení pánové ,nebo snad soudruzi? (Je zajímavé, jak teprve emoce dokáží zvednout poklici z hrnce plného nenávisti....)

schlimbach

Paní Zavoralová, pořád srovnáváte to, co bylo, dnešníma očima. Jinak ale, po 89, kromě chodníků se do budoucnosti občanů této společnosti zaťala pořádná sekera dluhů... na nic nejsou peníze a celá podstata totálně upadá, protože se podařilo vytvořit silný pocit nesounáležitosti státu a občana. Možná Vám to vyhovuje - uvidíme za pár let, hlavně, až to dojde mladé generaci a zjistí skutečnou pravdu o tom, kdo jim "prožral" budoucnost -(

Obrázek bude pěkně barevný na rozdíl od dnešního černo-bílého.

libuse-zavoralova

Víte, po roce 89 jsem ve vesnici pár let starostovala a cest a chodníků se opravilo dost, krom jiného. Ale nevidím dále důvod v této diskuzi pokračovat. Mějte se hezky.

schlimbach

Všiml jsem si toho dobře paní Zavoralová, že jste psala, že je to povinností státu ... bohužel se míjíme v základním chápání pojmu stát a zcela evidentně i v chápání pocitu sounáležitosti se státem, v národní hrdosti atd.  Rozhodně jsme nechodili na akce "Z" ze zoufalství, ale z toho důvodu, že jsme si byli vědomi, že pokud to chceme, můžeme to mít klidně hned - když si to sami uděláme ... někde to nechtěli hned a čekali, až jim to udělá stát - nevadilo jim, že se v dešti brodí blátem - jejich věc :)

mějte se fajn

libuse-zavoralova

Pokud byl nějaký režim světovým mistrem v kádrování lidí, tak to byl bohužel právě ten komunistický a nedivte se, že řeči o demokracii z úst těchto lidí zní většině, která odolala pokušení svézt se s nimi na jejich vlně, podezřele. Jinak znova opakuji: opravit cesty je povinností civilizovaného státu, kam lidé odvádějí daně, nikoliv občanů o sobotách a nedělích, když už se nechtějí ze zoufalství brodit blátem!

schlimbach

K těm akcím "Z" - z vesnice nás chodilo 2x týdně cca 30 lidí z 350 obyvatel - dělali jsme to pro sebe. Nikdy nás nenapadlo, že je to povinnost státu, protože ten stát, jsme byli i my a stát neměl a nemá jiné peníze, než které mu dají občané, pokud se nenajde idiot, který ho začne zadlužovat a musí potom platit výpalné cizímu kapitálu a musí se potom nechat od něj zotročovat, protože již nenajde cestu zpět -(

V akcích "Z" jsme si lidé stavěli mnoho dalších statků, které jim sloužily k zlepšení životní úrovně - nebylo vše jen o penězích - zlaté tele nebylo takovou modlou jako dnes. Byla taková doba, byly takové mezinárodní podmínky, nebylo dost finančního kapitálu a pokud jsme se chztěli mít lépe, museli jsme proto něco udělat. Bylo nás málo, většina se vezla a myslela si, že je povinností státu se o to postarat -(

Jistěže do KSČ vstupovali lidí i z prospěchu, dnes to není v jiných partajích jiné. Vždycky se najdou prospěcháři, kteří každou dobrou myšlenku dříve nebo později zadusí a zprofanují.

schlimbach

Víte, problém je v tom, že těch černo-bílých "bystrookých" má každý režim více než dost. proto se snažím prosadit systém, který respektuje to, jaké kdo má vyznání i víru, jakou kdo preferuje partaj atd. Podstatné je, aby ten systém dokázal navodit takové vazby ve společnosti, kdy všichni tito různí lidé budou schopni a ochotni vzájemně spolupracovat a respektovat se - to je jediná možnost, jak se posunout vpřed a mít vůbec jako společnost, národ nějakou pozitivní budoucnost.

Všeliké kádrování, jedno z jaké strany je vždy jen dalším kamínkem do roztříštěnosti, nenávisti a hlouposti, což vždy ale vyhovuje zájmům někoho, kdo je má zcela jiné, než je zájem právě celé společnosti, národa.

Jestliže má být 23 let po sametu důležité, kdo byl v KSČ za minulého režimu, bez ohledu na reálnou situaci, která je tu dnes, potom je to skutečně "na hlavu" Komunisté nejsou nebezpečí, nebezpečí je v bolševismu a ten není synonymem pro komunisty ale pro parchanty, kteří manipulují občany, oblbují je, lžou jim, vedou je do slepé uličky, k chudobě a zotročení. Bolševik může být rudý, stejně jako hnědý, zelený, oranžový, modrý nebo duhový nebo jaký.

Pokud chceme něco vyřešit a změnit k lepšímu dnes, není důležité, zda byl pan Picek v KSČ, ale je důležité, zda je odborník ve své profesi, a jaký je to člověk. Pokud byl v KSČ v minulosti neznamená to vůbec, že by dnes musel být nečestný, falešný nebo, že by to jmusel být zákonitě zločinec. Neznám ho, nezastávám se ho, jen se snažím poukázat na nesmyslné a tupé argumenty, které právě paradoxně pomáhají udržet stávající zrůdný a nedemokratický systém při životě, pomáhají udržet tupouny, kteří nás zavlékají do propasti déle u koryt -(

libuse-zavoralova

Já jsem ročník 1949 a také jsem žila na vesnici. A když jsem viděla mé spolužáky řídící vesnici, kteří inteligencí opravdu nikdy nijak nevynikali, ale byli pouze schopni říkat, že černá je bílá a maximálně opravit nějaký ten chodník nebo cestu (což je v civilizovaných zemích povinnost státu a nikoliv občanů o nedělích v Akci Z), lidi, kteří do KSČ vstoupili pouze z prospěchu, vždycky jsem si říkala: Bože, vždyť s takovými lidmi se přeci žádná bitva nedá vyhrát!

schlimbach

Neberu Vám Vaše zkušenosti paní Zavoralová, jsem ročník 1962 a opakuji znovu - jsem si vědom nedostatků minulého režimu i toho stávajícího, poroto se angažuji v občanském sdružení Reforma společnosti a snažím se o nápravu. Mám reálnou zkušenost z minulého režimu, že když jsme s kamarády chtěli něco udělat na vesnici, udělali jsme to, neměli jsme žádné překážky - stačilo chtít na rozdíl od mnoha jiných, kteří nechtěli, ale rádi toho, co jsme my s jinými udělali, využívali a je jedno, zda to byly asfaltové cesty nebo chodníky a další. Dělali jsme to proto, že sjme se chtěli mít lépe, chtěli jsme žít lépe. Nechtěli jsme třeba chodit v dešti v bahně - proto ty chodníky. nemělo to nic společného s KSČ. Již tehdy ale bylo zřejmé, že někteří jsou komunisté, ale většina je u komunistů. Ti, co byli u komunistů se po 1989 rozlezli do šech možných partají a výsledky jejich činnosti vidíme dnes a denně v přímém přenosu. Jistě byl rozdíl mezi tím, co dělali lidé na vesnici a co ve městech.

Žil jsem jak jsem žil, nestydím se za to a nebudu v žádném případě zatracovat své rodiče a předky jenom proto, že si to nějaký idiot, který si tehdy válel šunky nebo tehdy ani nebyl na světě a dnes oblbuje jiné, přeje -(

 

libuse-zavoralova

Pane Schlimbachu. Mrzí mě, že jsem se zřejmě dotkla citlivého místa Vašeho života. Jste snad také bývalý člen KSČ? V minulém režimu jsem žila o několik let déle než Vy, takže mi nemusíte nic vysvětlovat. Vstup do KSČ po roce 68 již nebyl o žádných ideálech, jak tomu bylo často před tím, ale pouze o prospěchářství a amorálnosti. Prostě šlo o to, říci, že černé je bílé a naopak, že okupace je bratrská pomoc, a měl jste to dobré. Kdo měl na to žaludek, mohl se přidat.  Mnoho vzdělaných a schopných lidí při stranických prověrkách nechtělo lhát, byli vyhozeni z práce, takže kariéristé měli dost volných míst. Toto je jednoduchá a jasná výseč našich dějin, která se nedá ničím ožvanit. To, co je zde po roce 89 a zejména v posledních deseti letech, je věc jiná. Kdybych s tím souhlasila, neangažovala bych se tady.

novotny

Jenom bych to lehce upřesnil pane Votavo, znal jsem spoustu vojáků z povolání, kteří vystudovali v dobách normalizace vojenské inženýry a nemuseli vstoupit do strany, přece jen KSČ si vybírala jen ty nejlepší kádry, stačilo být lehce něčím poskvrněn a nikdo vás nenavrhl jako kandidáta a bylo vystaráno často na dlouhá léta. Jinak není pravda, že pan Picek po revoluci ze strany vystoupil, pouze si nechal pozastavit členství, to je trochu rozdíl, tak to udělala tehdy spousta vojáků (co kdyby se to zase někdy náhodou vrátilo zpět, naskočili by do strany znovu).

schlimbach

Paní Zavoralová, pokud se vstup do KSČ pana Picka hodnotí dnešní optikou, je to o něčem zcela jiném, jak se to mohlo jevit jemu ve 20 letech. Tím spíše, že lidé v té době žili a tvořili, toužili po budoucnosti a snažili se zlepšit své životy. Z vlastní zkušenosti vím, že kdo chtěl něco udělat i pro jiné, měl tu možnost, kdo nechtěl, nedělal.  Kecy těch, kteří utelki a snaží se z nás, co jsme tu zůstali a žili udělat kolaboranty s režimem, jsou sice časté, nicméně pokrytecké a stupidní. Nebylo vše v minulém režimu špatné a v mnoha ohledech nebyl ten režim ani zdaleka tak zrůdný, jako ten dnešní, který zcela bezcitně ekonomicky likviduje občany, zotročuje je a fyzicky ničí. Dnes se kecá o demokracii, která však neexistuje. Dnes společnost tupouni ženou do totálního ekonomického krachu a morálního marasmu. Takzvaní demokraté s duší a srdcem kobvaných bolševiků stojí u vesla a přímo ovlivňují naší budoucnost.

Vždycky se  hodnocení minulého režimu svede k 50. létům, jako by neexistovala léta 60., 70. nebo 80. Když se k 50. létům řekne a) nikdy se již neříká to b), kdo skutečně vyvolal ty represe, kdo stál u zrodu, kdo je naplánoval, kdo proto zneužil archívy z odboje z 2. sv. války. Moc se o tom nemluví a pokud nehledáte, nenajdete, těžko by se totiž vysvětlovalo, proč jsme byli tak hluboko zasunuti do euroatlanticského řitního otvoru, těžko by se argumentovalo, proč je Rusko nepřítel a všichni ti, kdeří nás v minulosti mnohokrát zradili, zaprodali až k totální likvidaci, jsou naši "věrní přátelé" -(

K normalizaci - stojí za to si znovu najít a přečíst projev Husáka z té doby. Uvědomit si mezinárodní souvislosti. Uvědomit si, jak to vypadalo v SSSR, Bulharsku a Rumunsku třeba nebo i v Polsku a jak to vypadalo u nás, přes všechny ty obtíže, byla naše životní úroveň nejvyšší s NDR ze všech států bývalého východního bloku, nikdy jsme z výchovu neakceptovali nic, co by nás ekonomicky ruinovalo a když už to jinak nešlo, vždycky jsme tomu dokázali dát svůj vlastní český punc - stojí za to to srovnat a popřemýšlet o tom. Mohlo být uděláno až tak o mnoho víc ve světle všech těch informací a skutečností?

Osobně bych všechny ty, kteří neustále hrají antikomunistickou strunu, zatímco ruinují naši společřnost i budoucnost vypráskal bičem od koryt. Po minulém režimu zde zůstalo tolik majetku, že ho nestihli ještě všechen po 23 letech rozkrást. Co zůstane po tomto "demokratickém" paskvilu?

Ano, jsem alergický na to, když kde kdo plive na to, v čem jsme žili, že jsme žili a že jsme něco dělali, abychom se měli lépe a naše děti aby se také měly lépe.

Uvědomuji si velice dobře negativa minulého režimu, ale zároveň vidím ta obrovská negativa toho stávajícího.

Blbci zajatí v minulosti nás nikdy k ničemu pozitivnímu a dokonalejšímu nepřivedou. Vůbec mě nepřekvapuje, že se Peake ukázala takovou, jakou skutečně je -(

libuse-zavoralova

Jistě se s Vámi, pane Votavo, shodne většina lidí, že Karolína Peake nemá ve vládě co dělat. Ale ospravedlňovat něčí vstup do KSČ v době nejtvrdší normalizace za účelem získání vyššího vojenského vzdělání mě opravdu hodně, hodně, děsí!