Karel Horák: Vyvodí i Karolína Peake svou politickou odpovědnost?

obrazek
22.11.2012 12:36
„Jakkoliv je nepříjemné, že jednotlivé ministry této vlády stíhají různé skandály, tak si myslím, že je velký posun, že je vyvozována politická odpovědnost.“ To jsou slova vicepremiérky pro boj s korupcí, toho času šéfky Legislativní rady vlády Karolíny Peake, kterými reagovala na rezignaci někdejšího ministra kultury Jiřího Bessera. Ten zatajil nákup bytu na Floridě a pod tlakem se nakonec vzdal ministerského křesla.

Vicepremiérka Nečasovy vlády a předsedkyně strany LIDEM Karolína Peake má téměř stejný problém. V současné době čelí neméně závažnému podezření z neprůhledných finančních transakcí. Okolnosti nákupu, rekonstrukce a následného odprodeje vily v pražské Tróji tak, jak o tom informovala média v posledních týdnech, o tom ostatně svědčí.

Od představitelky vlády, která sama sebe nazývá vládou boje proti korupci, bychom očekávali okamžitá a vyčerpávající vysvětlení a rozptýlení spekulací, které rozhodně pro paní Peake nejsou příjemné ani osobně.

Není běžné zadlužit se formou hypotéky na astronomických 27 milionů korun. Slovy ministra financí Kalouska bych to možná označil dokonce za rozpočtově neodpovědné. Není lehké spočítat si, kolik činily měsíční splátky hypotéky manželů Peakových. Okolnosti jejich splácení, zdroje těchto peněz, okolnosti prodeje nemovitosti či zisku na tomto prodeji do dnešního dne Karolína Peake vysvětlila dosti povrchně a zejména neuspokojivě.

V zájmu zvýšení politické kultury v této zemi ji k tomu vyzývám.

Vyzývám ji také k tomu, aby potvrdila či vyvrátila informaci, že dům byl původně ve vlastnictví jednoho nebo obou rodičů manželky MUDr. Luboše Říhy, který, jak vyplývá z jeho veřejných prohlášení, figuruje ve věci opětovného prodeje domu z vlastnictví manželů Peakových do vlastnictví společnosti Nice View. Mohlo by se v takovém případě jednat o legalizaci finančních prostředků pochybného původu.

Minimálně z morálního hlediska by se však Karolína Peake měla vrátit v čase o rok zpět, a v myšlenkách na vyvozování politické odpovědnosti by měla odstoupit ze své funkce ve vládě. Podezření jsou až příliš vážná. Vzhledem ke všem korupčním aférám, které Nečasovu vládu doprovází, je tam stejně spíše pro legraci.

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.