Jiří Paroubek: Reakce představitelů ČSSD na můj návrh řešení současné krize považuji za projev naprostého nepochopení

13.4.2011 15:09
Jak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, tak první místopředseda ČSSD, jihomoravský hejtman, šéf Asociace krajů ČR a poslanec JUDr. Michal Hašek, odmítli jeden z mých návrhů na možné řešení současné politické krize, který považuji za možný, nikoliv samozřejmě za jediný a ideální. Jejich rychlé, odmítavé reakce, aniž by znali všechny důvody a aspekty, mne vedou k závěru, že bohužel můj návrh nepochopili.

Připomínám jen, že když jsem vyzval před dvěma týdny k iniciování hlasování o nedůvěře vládě ze strany ČSSD, byl jsem okřiknut za to, že je to „zbrklé“. Dnes se ukazuje, že to bylo naopak prozíravé a pokud by k tomu došlo, již v těchto dnech mohla Poslanecká sněmovna hlasovat a uvolnit tak další cestu k řešení politické krize, ať již by hlasování dopadlo pozitivně či negativně. Místo toho se stále točíme v kruhu.

Několik základních premis mého návrhu:
1.
Krok vyslovení nedůvěry vládě v žádném případě nevylučuje následné ustavení vlády nové, za tolerance ČSSD a jasně stanovených podmínek. Je to právě naopak.
2. Nepřekročitelnou a zásadní podmínkou takové tolerance by byla shoda s ČSSD na podobě připravovaných klíčových reforem, jako je reforma penzí či zdravotní reforma, reforma daní, sociálních výdajů a dalších přesně vymezených oblastí, v nichž současná vládní koalice postupuje jednostranně a v neprospěch nejen voličů ČSSD.
3. Pokud by došlo k porušení takové dohody, a to v jakémkoliv z bodů, vláda by do měsíce padla. Pokud by se samozřejmě pánové z ODS a TOP09 nechtěli vrátit ke spolupráci s ABL.

Nepřekvapuje mne odmítavá reakce Michala Haška, který bohužel není schopen domyslet tyto nuance velké politiky. Myslím, že všichni novináři a veřejnost, kteří sledovali v posledních měsících Michala Haška, který volal po zásadní revizi sociálního státu, prosazoval spolupráci s vládou, do poslední chvíle se objímal s Vítem Bártou a plánoval Věci veřejné jako koaličního partnera ČSSD a ještě v pondělí chválil prezidenta za nepřijetí demisí ministrů VV, aby dnes již o to horečněji pokyvoval hlavou při slovech o překračování Ústavy ze strany Václava Klause, musí vidět, kdo je mistrem názorových veletočů.

Bohužel jsem přesvědčen, že Michal Hašek se od VV distancuje pouze slovně, avšak v zákulisí stále pokračuje ve spolupráci s Vítem Bártou i ABL/VV. K tomu mne vedou nejen postoje Michala Haška v posledních měsících, ale i dnech, ale také to, že nejostřeji odmítl můj návrh, který by okamžitě ukončil jak vládní krizi, tak byznys projekt Víta Bárty, kdy by z ministerstev museli okamžitě odejít agenti Víta Bárty a ABL. Prodlužující se vládní krize totiž jen zvyšuje riziko vlivu ABL na státní správu, což možná Haškovi a jeho blízkým vyhovuje.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

josef_smolik
Pane Matlasi,naposledy. Váš příspěvek jsem si přečetl.. Jen podotýkám a promiňte,ale Vy rozhodně nejste pro mě ani červený hadr či nášlapná mina,nejsem arogantní,jsem empatický,mám rád diskusi s diskutéry s odlišnými názory....Vám přeji mír v duši,gratuluji k prozření od VV,dobré červené víno a vůbec vše co si zasloužíte...S Vámi se neusmmířím,protože jste pro mě virtuální bytost,s kterou nemám vůbec žádný problém.Přeji dobrou noc a krásné nepolitcké sny.
josef_smolik
Pane Matlasi,jste velmi špatný diagnostik a mám pocit,že jen,tak plácáte a nenápadně lidi urážíte,aniž byste je vůbec znal.Takový léčitel po telefonu. A jste velmi ovlivněn českými politiky,protože máte dar se vyhnout odpovědi na otázku,která se Vám nehodí.A Vaše hodnocení,že jsem arogantní apovýšený by Vám neposvětila ani moje bývalá tchýně.
racek
Hmm, pane Duba, právě jsme byli svědky jak se VV posr..ali strachy v přímém přenosu, aby nedejžpámbu nebyly volby a nepřišlyiby o ty místečka a prebendy. Vezmou i ty námestky na ministerstvu pro věci ostatní a zbytečné ...
josef_smolik
Pane Matlasi,nedá mi to,abych se nezeptal,koho by se měla zbavit strana VV,aby s ní mohla hypoteticky ČSSD spolupracovat? Socialistům jste již personálně doporučil s kým se vypořádat,tak mě zajímají ty VV. A také nám prozraďte,jak pracovat s tou zlostí a agresí. Děkuji.
zenka
Pánové nedá mně to a musím ještě jednou vstoupit do Vaší debaty. Nelze se divit, že se mnozí naši občané nechají před volbami zmanipulovat medii, bilboardy…., když i na tomto, pevně věřím, že levicovém webu se vyskytnou lidé, obhajující VV. Možná jsem naivka a dobře do toho nevidím, ale podle mého názoru i když se tato partaj oprostí od vlivu ABL a všech, co s touto agenturou kdy měli co dělat, tak tam zůstanou poslanci, kteří se tím nechválí, že si nechali od pana Bárty platit /za loajalitu, případně “držhubné“ nebo za co? /. A co říci jejich podpoře asociálních škrtů a připravovaným „reformním zákonům“! Copak si někdo může myslet, že by podporovali politiku levice? Dá se snad souhlasit s tím, že jsou nyní skutečně „obětí“ komplotu ODS /nebo její části/ kdoví s kým, protože to začali brát s odhalováním korupce, alespoň v některých případech vážně a začali někomu šlapat na paty, ale to by voliči nemělo stačit k tomu, aby jim dal svůj hlas! Proto mám stejný názor, jako pan Očenášek a pan Smolík.
josef_smolik
Pane Matlasi,v prvním případě můžeme připustit,že se jedná o odlišný názor.Ale ČSSD se s Grossem dávno vyrovnala,tak tady ani kompromis přijmout nemohu. A co se týká pana Duby,tak si dovoluji tvrdit,že jste úplně mimo a jako obhájce Vám doporučuji jiného klienta.Tento pán již dnes někde jinde mě obvinil,že toužím po násilí a i v tomto příspěvku při pozorném čtení objevíte podceňování druhého.Ale i Vy časem poznáte,kdo je p. Duba. Děkuji za informaci z čínské medicíny,ale já bych podal i radu,jak lidé mají s tou potlačenou zlostí a agresí pracovat,což je podle mého pozitivní,ale takto nevím....
josef_smolik
Zdravím Vás příteli,koukám,že u Vás nic nového tzn. nevychovanost,arogance,provokace, no prostě starý dobrý Dub! Marné je volání,abyste na mě nereagoval!!!! Zkuste se polidštit a zkusit jako rentiér zachovat,aspoň zdání slušnosti.Děkuji Vám příteli!!!!!
josef_smolik
Pane Matlasi,Vy si totálně protiřečíte.Darebákům je třeba se postavit a přitom být tolerantní k sektě VV,jak to jde dohromady? Pak se sám stáváte darebákem !!!! A s tím Grossem jste také nějak pomýlen...
racek
Jistě, ale tam už to mocně jede.
K tomu státu, zdá se, že máme velmi malý stát. Stát ve smyslu státní správy. Resp. nejvíc je ho tam, kde bych ho tak nějak postrádal a naopak. M?anévry policie a nasazení desítek provokaterů u příležitosti sešlostí několika desítek hlupáčků s ubohými kecy znamná jen snížení ochrany ostatních občanů a odvedení pozornosti od jiných, tentokrát skutečných zločinů.
Ale to jsme odbočili.
K té taktice. Já jen podotýkám, že reformy jak je koncipuje TOP a ODS jsou udělány tak, aby byly naprosto nezvratné. To se dá zařídit v zákonech. Soudy např. za ztrátu zisku fondů za 30 let činnosti by byly nádherné arbitráže se stamilionovými tisky. Rušit nevolnické pracovní právo, jestli ještě z něj něco zůstane, taky nejde dost dobře. Všude číhají arbitráže. A ty česko nějak rádo prohrává, i tam, kde to jiným prochází.Restituce církve by taky zvrátit nešly.
Jak jsem říkal, těším se na strategické myšlení naší dvojice. Moc leží na ulici. Zvednou ji?
zdobinsky
Pane Racek, teď je na řadě rozkradení skutečně evidentně důchodový a zdravotní systém, ale nemyslím si, že pak tu nebude již nic. Na rozkradení (pardon, privatizaci) tu bude toho ještě hodně. Stále tu ještě existuje nějaký veřejný prostor, jenž je neustále zužován. Půda, komunikace, školství, státní a veřejná správa včetně armády a policie, voda, vzduch...

Stále s ohromením sleduji, že okleštování veřejného prostoru neklade společnost téměř žádný odpor.
zdobinsky
Je to neradostné přemýšlení. Nevíme, co je pravda, jak brilantně napsal Zbyněk Fiala. Jsme jako Alenka v říši divů.
Jsou VV, pane Prokeš, skutečně lepší než státní hierarchie? Možné to je, možná je stát daleko víc prorostlý organizovaným zločinem, než si dokážeme připustit, a pak jsou VV jen jeho dítětem. Vždyť stát měl již dávno zakročit, když před rokem organizovaly tzv. občanské hlídky. Stát ale neudělal nic. A dnes se budeme přít, kdo je čistý. Vždyť je to k smíchu.
A vystupuje-li a jedná-li pan Vít Bárta, jak jsme svědky, není to určitě on, kdo by nás dokázal od současného marasmu očistit, i když nejspíš narazil na státní mafii. Půjde nakonec o válku soukromých a státní mafie? Nejspíš jsme již toho svědky.
Kdo nám tedy pomůže? Neměli bychom se jen stále vizionářsky dívat dopředu na svět globálního vládnutí a multifunkční řád, jak trefně poznamenává Eman Pluhař, ale ohlédnout se zpět a pragmaticky zhodnotit co z minulosti obstálo s výhledem pro budoucnost.
Nikdo nám nepomůže, musíme si pomoci sami. Potřebujeme silnou a respektovanou osobnost s nezpochybnitelným morálním kreditem. Mnoho takových osobností jsme bohužel ve své historii neměli.
josef_smolik
Pane Prokeši,opozice musí útočit na vládní nešvary,vždyť je to její práce a že jí dělá nedostatečně a slabě je také zřejmé.Nevím co dělají poslanci za ČSSD, v této době by měli všichni odstřelovat VV,TOP09,ODS a Tluchoře ze všech pozic 24 hodin denně!!!Kde jsou? O KSČM je škoda mluvit.Ta má těch svých 12 procent jistých,a tak nikdo neví,že na levici je ještě jedna strana.A co bude po volbách? To záleží na voličích,když si zvolí Marťany,tak tady budou vládnou oni.Každý národ má vládu,jakou si zaslouží.
jaromir100
Paní Machová, dobrý rozbor, ale jak docílíte,aby ČSSD sestavila po volbách koalici, dle mého to nemusí dopadnout.Protože VV půjdou raději do pravicové vlády, totéž zelení, u KDUČSL může nastat totéž.Dle mého názoru ČSSD vůbec neměla na VV útočit, měli nechat, aby se dva rvali ODS a VV a mohli se smát, takto to vypadá, že se bojí zprůhlednění politiky, kterou VV symbolizuje. Ještě neexistuje jediný důkaz o opaku, že by ukradli, či se pokoušeli něco ukrást ze státího rozpočtu tak jako ODS v kauze Drobil a možná i PROMOPRO. Tímto postojem odřízli možnou spolupráci s VV, na základě novinových článků a možná diskreditační kampaně.
josef_smolik
Dovolte dámo,abych Vám vysekl poklonu za příspěvek,ke kterému není co dodat! Stále tvrdím,že naší politice chybí více ženského pohledu!!!
zenka
Pánové, dovolte, abych i já přispěla svou „trochou do mlýna“. Zcela souhlasím s názorem pana Kyselého /co chtějí od politiků občané/. Víte, po přečtení diskuze k tomuto článku si domýšlím, jak by ta panem Paroubkem tolerovaná vláda /ODS, TOP09/ mohla dlouho vydržet. Copak si můžeme myslet, že by tato sestava přistoupila na jakýkoliv kompromis – spravedlivějších a hlavně průhlednějších „reforem“ protlačovaných ČSSD? Ani náhodou, vždyť se nedokážou dohodnout ani sami mezi sebou! A navíc, jak tady už někdo podotkl, i taková vláda by si v parlamentě mohla nechat odhlasovat vše, co by chtěla – četla jsem prohlášení véčkařů, že budou i nadále hlasovat v duchu současné koalice. A co by v takovém případě dělala ČSSD?
Myslím, že k takové situaci by ani nemělo dojít /vznik nové vlády ODS TOP09, tolerované ČSSD/, jednoduše proto, že kdyby do toho chtěla takto ČSSD jít, tak by musela dopředu stanovit pro tento stav podmínky a pochybuji, že by tyto dvě strany na ně přistoupily. I když – touha mít moc a být u korýtka – kdo ví.
Můj názor - nové volby, a protože je jasné, že ČSSD by vládu sama neudržela jít do koalice s každou stranou, která se dostane do parlamentu, vyjma extremisty, ODS a TOP09.
racek
No, pane Šebek, Vaše přístupy jsou opravdu spíše osobní jak věcné. Mimochodem, ti Vámi jmenovaní jsou bohužel lidé, kteří by uvedenou problematiku zvládli bez problémů a na úrovni. Sorry.
O taktice a strategii bych mluvil za pár dní, až duo SOHA ukáže jak jsou v těhto věcech kovaní. zatím se zmohli na jakési výkřiky a jinak mlčí. Cápu, nemají dost informací. Pak se ptám, proč si je neopatří. To by šéf taky měl umět.
U pana Haška je vidět naprostá nevyzrálost a určitá naivnost v jeho názorových veletočích. Vše co najednou vadí na VéVé přece bylo už známo z veřejných zdrojů vloni. Nahlas o tom mluvil ve sněmovně p. Rath (velmi dobře a velmi vtipně, skvělý projev), zacož byl právě panem Haškem správně okřiknut, vždyť boural jeho kruhy, že. Tehdy útlocitné poslankyně TOP a VV odcházely ze sněmovny a pan Gazdík bědoval, že je tam neudrží. Dnes tak nějak ... no, někdo pochopil, někdo hledá směr větru. Prosím, ale to je opravdu málo.
Takže, nemyslím že by se měla kritika dělat osobně, což pan Hašek i pan Paroubek předvedli. To je fakt netaktické. Trpělivě vysvětlovat. Ale pozor, SOHA právě zjistili, že když dal bůh funci, dal i rozum a nic nebudou chtít slyšet. Hádat se můžeme my, proč ne, rád se s Vámi pohádám, jde nám přece o věc a názory, ale oni jsou profíci. Těm to nesluší, opravdu ne.
Máte pravdu, moc leží na ulici. Ale, ta příležitost udělat reformy přes ODS jak ČSSD bude pískat, ta tu je a už nikdy nebude. Navíc autor reforem bude značně nepopulární v příštích volbách, že. Bylo by trestuhodné to nevyužít.
O nic víc nejde. Ty reformy budou kruté v každém případě, ale rozhodně by nebyly tak kruté, zlodějské a navíc naprosto pitomé jako to, co nás může čekat a co nám představili. Ono už rozkrást není co. Tedy, je, důchodový a zdravotní systém a o to jde. Tahle promarněná příležitost to trochu spravit snesitelně pro lidi tu už prostě nebude.
zdobinsky
V čem je pro lidi rozdíl, jestli asociální gaunerské reformy prohlasuje v parlamentu tato vláda nebo rekonstruovaná? Mocenské hrátky jsou pro drtivou většinu občanů v praktickém životě nepodstatné. V těch se vyžívá politická a ekonomická olygarchie. Pro řadové občany je důležité, zda za svého aktivního života budou mít jistotu práce, která jim zajistí základní životní potřeby pro výchovu svých dětí a s ubývajícími fyzickými a psychickými silami ve stáří si budou moci užívat zaslouženého klidu a odpočinku.
Jestli snad jde o to, zda nespravedlivé reformy prohlasuje ČSSD s pravicí, nebo je prohlasuje sama, tak za sebe mohu říci, že v tom nevidím žádný rozdíl. Pokud ale má ČSSD plán, jak aktuálnímu odhlasování nespravedlivých sociálních reforem zabránit, budu tento plán všemi silami podporovat.
skodovka_1
Pane Očenášek, děkuji, ale kdo dnešní bordel odnáší a odnesou přeci
naše rodiny, a pokud se podíváte do krátké minulosti, tak na počátku
ČSSD dělala za Zemana pravicovější politiku než ODS. Ono je jedno kdo bude u korýtka tedy u KORYTA, ale politici dnes jsou poplatní bankéřům, lichvářům, exekutorům, kdo je lidství a solidarita. A podotýkám nemíním solidaritu s Hnědočechy. Už mě nebaví pracovat a platit nehorázné daně a reformy. Bohatí, kteří nesbohatli poctivou prací. Vážím si lidí, kteří budovali podnik od píky jako malé dítě.
Bohatá rodina je možná ta, která má byt nebo malý domek a děti se k rodičům vrací ne pro peníze, ale pro radu a pohlazení.
antoninsebek
Abych tady nebyl jenom za kritika,
tak zkusím nějaký návrh typu "Co NYNÍ dělat".

Vzpoměl jsem si na závěr filmu "Pekařův císař", kdy také dezorientovaný Rudolf II. nabízí vládnutí svému dvojníkovi.
A ten mu odpověděl to klíčové, že to nebere, protože:
"Vy se nyní musíte historicky znemožnit".

Rozhodně bych nešel na nějaký tichý komplot.
Je ideální doba podpořit návrhy, ale jenom takového znění,
které budou v souladu s programem ČSSD.
A RYCHLE MAKAT A BÝT PŘIPRAVEN.
Protože už je to přezrálé a ty hrušky brzy spadnou.
Budeme v té chvíli, až ta moc bude ležet na ulici,
vědět jak na to jít a s kým?
Budeme umět srozumitelně lidem říci, jak to konkrétně udělat,
abychom nenásledovali např. Portugalsko?
Kontrolní otázka:
Máme už alespoň 3 potencionální kandidáty
na ministra financí a na prezidenta? Obávám se, že nikoliv.

Věděl bych, koho NE na některou z těchto funkcí:
dle abecedy - Paroubek, Sobotka, Švejnar, Zeman.
zdobinsky
Jen ještě otázka. Jak by vypadaly technické detaily dohody ČSSD s ODS a TOP 09. Měla by při dojednávání reformních zákonů s těmito stranami ČSSD právo veta? Pokud ne, jak by se zabránilo pravici prohlasovat antisociální reformy v parlamentu?
josef_smolik
Věřil jsem,že p.Paroubek nepůjde cestou Mstislava Zemana,který,jak píše pan Šebek se probudil a zcela dezorientován prohlásil,že bude kandidovat na prezidenta....Dnešní prohlášení p.Paroubka mou víru relativizuje...
antoninsebek
Nadpis toho článku mě znejistil.
"Jiří Paroubek: Reakce představitelů ČSSD na můj návrh řešení současné krize považuji za projev naprostého nepochopení"

Kdo koho - případně co nepochopil? Napíšu to upřímně:

Jsem přesvědčen, že nepochopil hlavně přítel Jiří Paroubek:
že už není čelným představitelem ČSSD,
který by "do placu" měl dávat návrhy v tak zásadních věcech.
A to bez konzultace s NOVÝM vedením.

Nepochopil naprosto také prostou věc:
Loni skončilo období, kdy mu řada jeho kolegů okolo něj
kývala na všechny nápady, které vyslovil.
Bez ohledu na jejich bonitu.

Zimu zřejmě neprospal pouze starý jezevec z Vysočiny....
zdobinsky
Máte pravdu, vládnutí by přesunul na Hrad a pro jednotlivé kapitoly by si vybral k sobě úředníky. Měl by je po ruce a neztráceli by čas neustálým ježděním (chozením) do kopce. Strakovka a parlamenty by se uvolnily k podnikatelským účelům. Možná tomu tak je již dnes, ale bylo by to naprosto legální a žádný šotouš by do toho nešťoural.
adamicek
Ani bych se nedivil kdyby Klaus převzal skrz ABL moc v tomto státě. Je to asi šílený scénář, ale v tomto marasmu je možné všechno. Stal by se např. premiérem a prezidentem by byl Bárta.
adamicek
NATO ne NATO, žádný rozumný partner s námi jednat nebude, protože si budem myslet, že jsme totální blbci a loutky v chapadlech mafie. Smlouva bude jen cár papíru jako naše Ústava v rukou pana prezidenta.
josef_smolik
Pane Adamíčku,tak založíme znovu Varšavskou smlouvu,vždyť přeci humanitární bombarďák mluvil o odzbrojování a zrušení Vašeho NATA a nějak se dostalo pragmaticky,strategicky jen NATU varšavskou smlouvičku...
adamicek
Tady už nejde o nějaké reformy ale o bezpečnost státu a zachování demokracie aspoň v nějkém Italském stylu, když už nebude Německý. Reformy se dají vždycky zrušit ale chapadla zakořeněné mafie budem horko těžko ořezávat.
zdobinsky
V případě dalších voleb v blízkém horizontu se mi dělá nevolno. Toho bilbordového smogu mám v současnosti až po krk. Další volby by nejspíš nepřinesly nic nového, nemyslím, že by se veřejné mínění výrazně přiklonilo k levici. A o nových férových politicích je to jako s tím chlupem na dlani. Je to dobrý návrh, jak se za současné situace dostat do hry. Je to ale i velká výzva pro silnou osobnost v ČSSD. Ve Vašem případě bych se toho, pane Paroubku, nebál, ale v sočasném vedení takového člověka nevidím. Obávám se, že jím není ani Dienstbier ml.
adamicek
Nejsem naivní, ale pokud to půjde takto dál, tak nás vyhodí z NATO, protože naše vláda nebude mít bezpečnostní prověrku. Gratuluji.
josef_smolik
Pane Meduno,to nebyla zrada,ale naivita a hloupost voličů.A Vaše strategie a Adamíčkova naivita je cestou do pekla nás všech,a kdyby byl předseda p.Paroubek,tak i ČSSD. Já stále věřím,že není hlad po pragmatismu ,ale po spravedlnosti,etice,mezilidských vztazích,fungování policie,soudů,atd.,ale hlavně naději,tak jako Amerika volila Obamu...A nechápu ani p.Paroubka,který má,tak rád průzkumy,vždyť ty hovoří zcela jasně.Chtějí politiku a ne politikaření a už vůbec ne tento mafiánský systém a jeho protagonisty,které stratég p.Paroubek chce podpořit.Ale jestli p.Paroubek chce definitivně zmizet z politiky,tak,ať to prosazuje!!!
adamicek
Proč ještě nenaběhlo do ABL ozbrojené komando policie jako do České televize a nezabavilo jim tam všechny počítače? Nečas to může okamžitě udělat nekoná. Klaus musíte jednat...
adamicek
Proč ještě nenaběhlo do ABL ozbrojené komando policie jako do České televize a nezabavilo jim tam všechny počítače? Nečas to může okamžitě udělat nekoná. Klaus musíte jednat...
adamicek
Proč ještě nenaběhlo do ABL ozbrojené komando policie jako do České televize a nezabavilo jim tam všechny počítače? Nečas to může okamžitě udělat nekoná. Klaus musíte jednat...
jaromir100
Souhlasím s panem Medunou. Pan Paroubek je pořád člověk, který mimo neustálé kritiky trojkoalice viz Sobotka s Haškem dokáže taky vymýšlet určité strategie. Je škoda, že tak rychle odsoudil Bártu a VV, aniž má jediný důkaz o infiltraci ABL do státní správy,ale budiž. Každopádně také si myslím, že předčasné volby nemusí být pro ČSSD výtězství v podobě levicové koalice.Volby vyhraje, ale koalici nevytvoří a Česko příjde zytečně o 50 milionů za volby.
karel-nizbor
Obecně s návrhem souhlasím, co se týče strategie, byl by to velmi dobrý krok. ČSSD by se ukázala jako státotvorná strana a jestli si tady někdo myslí, že by ODS a TOP 09 mohla vládnout v menšině další tři roky, je naiva. Předčasné volby by dříve nebo později stejně přišly - za půl roku nebo za rok. Předčasné volby teď? A co mezi tím? Rozhádaná vláda v demisi, která si v pohodlné většině 118 nebo 115 prohlasuje vše, co ještě nestihla? Nebo vláda úředníků a zrušené volby, jako minule? Řešení Jiřího Paroubka by vyřešilo současnou krizi a posunulo shození vlády na později. Ale proboha, už nechci každý den poslouchat o skandálech současné koalice a koukat na ČSSD, jak říká, že "za týden to probereme na ÚVV" atd...jednat se musí hned a ne až za týden. Den za dnem je to horší a horší.
adamicek
ABL se staví do role soudce, soudí na základě svých špionážních informací všechny lidi, kolegy ve straně, konkureční strany a firmy které se zajímají o státní zakázky, to přece má dělat do prčic BIS? Zajímalo by mě kolik tam mají bývalých důstojníků z BIS podle mě ji bude dost, jinak by si některé věci ani netroufli dělat a jejich kontakty na BIS a policii jim zaručuje beztrestnost, protože je kryjí. Kryje je i pan prezident Klaus, bůhví co na něj ví, to bude asi ten hlavní důvod, proč je neodvolal.
adamicek
Já si myslím, že je to dobrý návrh. Okamžitě vyřeší vládní a ústavní krizi, všichni si oddechnou od ABL a šílených zákonů a budou se dělat sociální reformy s kompromisem na všech stranách aby byly platné 50 let. Copak 50 let bude vládnout jen jedna strana to už tady bylo ne?
petr-meduna
Pane Smolíku, zrada na obyčejném člověku se stala v době, kdy se sestavila současná trojkoalice. Já Paroubka chápu, jak to myslí. Koukněte sám - Věci veřejné svou "kauzu" velmi umně obrací proti všem ostatním a jsou nyní v roli chudáčků, stejně tak jejich majitel Vít Bárta! Umíte si představit, co to může udělat při předčasných volbách? ODS sice ztratí, TOP 09 však posílí, Věci veřejné se do sněmovny mohou dostat také. A co zelení a lidovci? Na ty také nesmíme zapomínat. Myslíte si, že by sociální demokracie po volbách sestavila hravě vládu? To jsme si mysleli i v květnu. Z hlediska strategie si myslím, že pokud budou dále vládnout a prosazovat své reformy (a ČSSD je bude buď regulovat nebo vládu kvůli nim rovnou položí a využije toho ve svůj prospěch), tak bude občanům jasné, co jsou zač. Mám pocit, že si prohlášení Jiřího Paroubka lidé zaměňují za trojkoalici ODS-TOP09-ČSSD, ale on hovoří jen o TOLERANCI vlády, která by mohla kdykoliv skončit. Nejedná se o spolupráci s pravicí, pane Očenášku, jen regulace její práce. Pravice by mohla zapomenout na důchodovou reformu v podobě, kterou navrhla, stejně tak na daňové změny u DPH. Musela by brát ČSSD vážně a jednat. Pokud by koalice nejednala, znamenalo by to konec tolerance.
1rytir
Pane Paroubku, díky za upřesnění vašeho stanoviska. Nepopírám, že má logiku. Nicméně nálady ve společnosti, zvláště pak publikované záměry autorů důchodové, zdravotní a ostatně i daňové reformy, jasně naznačují, že každý, kdo bude podporovat pány Drábka, Kalouska, Hegera a Nečase, nemůže s dobrým výsledkem u příštích voleb počítat. Ale nejde přece jen o ty volby! Jde o víc. O vnímání politiky obyčejnými lidmi. Vy víte nejlépe, jak je dnešní politika personifikována, jak jsou idee kdesi vzadu a v popředí je ta, či ona osobnost. Morální kredit aktérů současného kabïnetu je naprosto v troskách a tak je i jejich případná podpora nemožná. Navíc nejsem v žádném případě přesvědčen, že menšinová vláda topkařů a ódeesáků by se bez nového rozdání karet neopírala o zbylé a "státotvorné" véčkaře.
Také rozumím panu Rackovi. Jistě, reformy s tak dalekosáhlým dopadem je nutné a nezbytné přijímat na základě všeobecného konsensu a to případná vláda ČSSD i s případnou podporou KSČM bude muset stejně udělat.
josef_smolik
Pro mě je to zrada na obyčejném člověku,o kterém jste mluvil,tak často!!!! Nevím jestli,ale je obyčejný člověk pro Vás i slušný člověk? Protože slušní lidé nemohou kolaborovat se strany ODS1 a ODS 2.Věřím,že Sobotka je slušný člověk a nenamočí se do té žumpy,tak jako navrhujete vy!?!
jiri-paroubek
Pane Očenášku, pane Sedláčku, zatím rychlý průzkum veřejného mínění neukazuje, že by nové volby něco řešily (viz. průzkum Sanep) a kromě toho, průzkumy nejsou ještě volební výsledky. Chce to chladnou hlavu. Na dnešní tiskové konferenci jsem uvedl všechny základní varianty vývoje v příštích dnech. Od vyjádření nedůvěry vládě přes dohodu vládní koalice a uvedl jsem možnost tolerance menšinové vlády ODS a TOP 09 bez politiků spjatých s ABL. Taková vláda by znamenala ukončení krize. A tolerance vzniku vlády není podpora. Buď by reformy prováděné takovou vládou vyhovovaly ČSSD anebo by vůbec nebyly. Kompromis není sprosté slovo a ČSSD by po takovém rozkolu vládní koalice mohla ve vhodném okamžiku menšinovou vládu shodit. Nechápu, co je na tom kolaboračního...
racek
Ano, můj názor je úplně stejný a už jsem ho tu presentoval dříve. Je to veliká a neopakovatelná šance dát dohromydy reformy penzí a zravotnictví v dohodě a na dlouhou dobu. tahle otázka se totiř bude táhnout dlouho a dlouho a bude zatěžovat agendu všech následujících vlád, pokud ke společné dohodě nedojde.
Pan Paroubek je fakt dobrý stratég.
No a v té druhé části, myslím že rozebírat pana Haška je zbytečné. On se tak nějak rozebírá sám a na atomy. Zrovna teď je vhodný shovívavější přístup, nemířit tolik do vlastních řad. Vždyť i pan Hašek to možná pochopil (možná)
Tohle bude teprve zkouška Bohouše Sobotky jako leadera strany. vše mu hraje na ruku, i Klaus a vlastně i Kalousek. Tohle promarnit, tak nevím, nevím ...
josef_smolik
Pane Škodo,teď u jiného blogu jsem se Vás zastal,ale tento komentář mi bere naději v budouctnost rodiny jako instituce.Mám pocit,že jsme všichni zešíleli a navíc monarcha je kleptoman!!!
skodovka_1
Pane Jiří naprosto s Vámi souhlasím, dnes a denně vidím, že se z ČSSD stala ušlápnutá strana, která si někde nechala vytrhat zuby v ordinacích pravicově vedených novinářů a rádoby politologů, kteří nedokáží zvednout prst a udělat pořádnou analýzu, protože jsou placeni zbohatlíky a rádoby pravičáky. Vyčkávání levicových stran je smrtonosné pro celou společnost. Čím déle tím hůř a nechci domyslet, to násilí. Problém dnešních politiků všech je, že nepřemýšlí o myšlenkách a nápadech druhých a okamžitě kopou a zvedají zbraně pomluvy závisti a neodpustitelné arogance a hlouposti. Ono to spěje k založení nové strany - Budoucnost RODINY. Voliči a lidé přestali přemýšlet. Přestaňme konstatovat a začněme se ptát a najednou si budeme muset uvědomit - rychlá odpověď - špatná odpověď. Odpověď otázkou musí normálnímu člověku ukázat, že proti strana přemýšlí o problému. Toto je dle mého názoru uvědomění sebe sama - sebe sama národa - sebe sama státu a státnosti. Začněme sami u sebe - začněme konat.
1rytir
Sice to chvíli trvalo, ale dočkali jsme se stanoviska Jiřího Paroubka k jeho slovům na jiných serverech. Píše tu o nuancích velké politiky a podle toho, co nazývá základními premisami svého návrhu má na mysli jakousi časově inovovanou opoziční trojsmlouvu. Ony premisy příliš přesvědčivé nejsou. Poté, co se veřejnost seznámila s nástiny připravovaných reforem, nemůže nikdo soudný snad ani na malý okamžik myslet vážně, že by jejich architekti přistoupili na redukci těchto reforem sociálně demokratickými představami. To není velká politika, to je sci-fi.
A dál. Za vyhrocené situace, která napovídá byť jen možnost zapojení ODS do přípravy celé vyvolané causy, by postoj, navrhovaný Jiřím Paroubkem, postavil ČSSD do tak nepřijatelného světla, že by to vážně ohrozilo i ten zbytek serióznosti, kterou mezi lidmi má.
No a nakonec to podstatné. Jiří Paroubek na tomto místě nepíše, co citovala jiná média. Že se vyslovil proti předčasným volbám., prý by volební kampaň neumožnila vyvázání se z krize. Opravdu? Copak každá volební kampaň přináší zemi krizi? Nemohu se zbavit dojmu, že se Jiřímu Paroubkovi prostě nyní předčasné volby nehodí. Na založené nové strany a získání šance, že v předčasném klání uspěje, je totiž opravdu málo času.
josef_smolik
Ani já jsem ho nepochopil a je to pro mě šok,protože jsem Váš sympatizant.O Haškovi se nemá smysl bavit...A naopak předčasné volby by byl přirozený zánik VV.Ale dělat reformy s Drábkem,Šnajdrem,Tluchořem,M.Bendou,Nečasem,Kalouskem,Vondrou,atd.,promiňte p.Paroubku,ale nepil jste něco?!?