Glosa k finančním limitům na volební kampaň k prezidentským volbám

obrazek
15.3.2012 15:41
Jindy velmi bystrý komentátor Daniel Klimeš v článku v dnešní E-15 trochu nepochopil, jaké je mé stanovisko k limitování výdajů na kampaně k prezidentským volbám. Není vůbec totožné s tím komunistickým či sociálnědemokratickým.

Zpochybnil jsem ve včerejší diskusi ve sněmovně užitečnost a vhodnost takových limitů, když jeden nejmenovaný kandidát na prezidenta (J. Fischer – pozn. autora) má již dnes díky spřízněným médiím od veřejnoprávních až po většinu privátních kampaň, která by jej jinak stála desítky milionů. Tedy, pokud by ji sám platil.

Jistě neutratil ještě ani korunu. A do limitu by se z pozitivní publicity pro něj nezapočítalo nic.

Uváděl jsem ve svém vystoupení ve sněmovně také to, že je nutné vytvořit etický kodex volební kampaně. Nepřeji totiž žádnému kandidátovi podobně finkelsteinovsko-langerovskou negativní kampaň, jako tomu bylo v mém případě před volbami do sněmovny v květnu 2010. V naprosté většině opravdu demokratických států světa taková kampaň není možná.

V etickém kodexu by taková záležitost měla být promítnuta.

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

rezjir10

Vážení,

přečtěte si ve volném čase, jak to bylo s volební kampaní Trumana, který byl zvolen navzdory médiím. a že by Češi byli tvárnější než Amíci?

prvnirytir

Nechci se nijak zviditelňovat, ale to, co k tématu píše autor i pan Šebek v diskusi jsem na tomto místě psal krítce poté, co se rozhodlo o přímé volbě prezidenta. Byl jsem a jsem proti. Hlavním důvodem byla právě skutečnost, že o tom, kdo ovládne Hrad rozhodnou média, tedy jejich přízeň. Vše ukazuje na pana Fischera, muže, který rozhodně pro tento stát nic významného neučinil. Jsem přesvědčen, že redaktoři a šéfredaktoři to ale nedělají z nějakých osobních sympatií. Každý však musí vidět, kdo za panem Fischerem stojí. Židovská lobby. A ta má, jak známo, jak morální, tak především ekonomickou sílu.

antoninsebek

Souhlasím s panem předsedou.  Pokud opravdu budeme my všichni volit SVÉHO VYVOLENÉHO, potom to rozhodnou media. Chci jen doplnit, že media mohou někoho jimi nechtěného zase ponížit.

Důkazem pro mé tvrzení je fakt, že když se na internetu objevilo jméno pana Okamury, jedno významné medium během jednoho dne (!) zveřejnilo tři velké články, které mu rozhodně neprospěly.

Abych Vám napověděl: v jakémsi Magazinu se objevilo srovnání jmenovaného s hrdinou románu Jaroslava Haška... Byl to laciný článek pro blbce (omlouvám se). Pro ty, kteří neví, kdo to je pan Okamura a kteří si myslí, že voják Švejk byl nějaký šašek. Tento román jsem četl nesčíslněkrát a proto souhlasím s výrokem moudrého Jana Wericha, že to je velmi smutná kniha. 

Není to náhoda. Pan Paroubek má pravdu. Media již nyní útočí, a to na obou křídlech (plusovém i mínusovém) Jenom netuším, jak se dá tomuto vlivu zabránit. A tvrdím, že se tomu zabránit bohužel nedá. Ale přece jen jeden nápad mám, vyčkejte do konce. Musím se k tomu argumentačně dobrat. Poukazem na zásahy z druhé, parlamentní strany.

Nemám totiž nic ani proti panu Fischerovi. On i jeho blízcí jsou velmi inteligentní. Na statistice nic nepokazil. Roli předsedy vlády vystřihnul inteligentně a opatrně. Ani tam nic nepokazil, protože nechtěl. Možná se podaří PČR v Ústavě novému, (celým národem vyvolenému) Panu Prezidentovi ořezat ještě tak dvě tři kompetence Například, aby ty amnestie musel kromě něho ještě někdo jiný študovat a sdílet za to kritiku...   A především, aby ještě někdo moudřejší kontrasignoval jmenování guvernéra ČNB a podobně. Pak z něj bude DKK. Dokonalý Kladeč Věnců. Zahrávám si s touto vizí proto, že by mě zajímalo, jestli by se pak pan Fischer do takového pelíšku ponořil. Tipuji, že ne.

Když sloučím oba faktory (tedy, že media vytvoří "tomu svému" perfektní výtah nahoru a to, že podávat ruce návštěvám v roli oktrojovaného prezidenta může spousta lidí zde), potom docházím k závěru, že naše post-sametová demokracie zatím nedospěla a ať si to přiznáme nebo ne, nejsme schopni vlivu medií čelit. Nejsme!

Vycházím z kupeckých počtů: Na to, aby byla minimálně jedna třetina Čechů s novým prezidentem nespokojena (což se nezadržitelně blíží), "vynaložíme" - tedy vyhodíme jednu miliardu korun českých. Co všechno by za to bylo! Není tedy lepší dosavadní systém, aby si to rozhodli naši zástupci? Rozdíl bude jen v tom, že ta nespokojená třetina lidí bude naštvaná na naše volené zástupce. A v době recese prokazatelně ušetříme jednu miliardu. Za dokonalého kladeče věnců.