David Rath: Král je mrtev! Já chci být král!

31.1.2011 20:06
Podle serveru iDnes.cz měl Michal Hašek v sobotu v Brně prohlásit následující věty: „S komunisty nemáme většinu a Marťani ani na loňské volby nedorazili.“ Na adresu bývalého předsedy Jiřího Paroubka pak: „Nemůže pokračovat to, že se staví proti všemu a všem, to přece není normální.“ A současnému předsedovi Sobotkovi pak měl vzkázat, že je Paroubkem s lidskou tváří.

Tak nevím. Je to stejný Hašek, který před nedávnem stával před Jiřím Paroubkem v pozoru a byl vždy ochotně připraven mu být k ruce? Není to tak dávno, kdy by ze svých úst nic podobného nevypustil, ba dokonce ani nenaznačil. Stávalo se dokonce, že asi i nevědomky Jiřího Parobka napodoboval v dikci své řeči, takže mu někteří přezdívali „malý Paroubek“. Dnes již Jiří Paroubek není tím velkým předsedou. Tak se úslužnost rázem mění na pozdní procitnutí hrdiny, který si do „svázaného“ jde kopnout. Asi je to ta slušnost v politice, kterou Michal Hašek prosazuje jako hlavní znak sociální demokracie nové generace. Určitě ho za to zase pochválí ministr Vít Bárta, který by rád s pomocí Haška zachránil Sociální demokracii a se svými sotva 5% procenty voličů ji vyvedl z  izolace.

Problémem některých je absence sebevědomí a sebeúcty. Kdo ji nemá, tak ukazuje svaly na těch, co již nemají sílu a sráží své předchůdce v bláhové naději, že když je vylíčí jako trpaslíky, on sám bude vnímán za giganta. Problém sociální demokracie je, že nedokáže ocenit lidi, kteří pro ni hodně udělali. Kde bychom dnes byli bez Zemana, Špidly či Paroubka? Každý z nich je mimořádnou osobností, každý z nich měl chyby. Nejsou lidé bez chyb, ale je bohužel hodně lidí bez charakteru. To je mnohem horší...

david-rath
Lékař, bývalý poslanec a exministr zdravotnictví. Od listopadu 2008 do května 2012 také hejtman Středočeského kraje.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zdobinsky
Předseda musí být člověk zásadový, uvážlivý i asertivní, jenž bude ale zároveň budit respekt opozice. Takovým nebyl Špidla ani Gross.

Přiznávám, že takového lídra bude velmi těžké najít.
zlatka1
Nemyslím, že by zvolení Davida Ratha předsedou bylo až tak velkým přínosem pro ČSSD. Uznávám ho sice jako velkého bojovníka, úžasného rétora, vážím si ho, ale klidný Bohumil Sobotka se mi jeví jako lepší volba. Navíc se velmi zlepšil v argumentaci a tak nějak už se nedá....:-)) Každopádně je pro hodně lidí přijatelnější než příliš ohebný pan Hašek. A ještě chci říct, že se mi velmi nelíbí kopání do těch, kteří odešli.
zdobinsky
Z kontextu zprávy, kdy pan Hašek říká, že ČSSD musí vystupovat tak, aby byla přijatelná pro ostatní strany, tedy i pro pravici, je cítit nepřímé přiznání slabší pozice levice oproti pravici. (Ptám se diskutujících, v čem Topolánkova a dnes Nečasova pravice a média vystupovala a vystupují kultivovaněji a smířlivěji, než opoziční Jiří Paroubek?) I kdyby tomu tak ale bylo, má se skutečně ČSSD snažit upravit svůj program tak, aby byla přijatelná i pro pravicové voliče. Skoro se mi zdá, že pan Hašek říká, že ustupovat by měla levice ve svých představách na reformy. Proč ale nechce přijmout iniciativu a staví se automaticky do role druhého? Vždyť ten, kdo je nahoře je vždy v těžší pozici. Musí ji obhajovat proti tomu, kdo je dole. Role útočníka je perspektivně vždy nadějnější. A další otázka je nasnadě - v čem by měla Soc. dem. pravici ustoupit, kam až je Hašek ochoten jít, a co a koho je pro tolerování médii a pravicí ochoten obětovat.
oleg-gubin
Většinou s Davidem Rathem souhlasím a i tento příspěvek má textově výbornou úroveň. Ale proč vyostřovat situaci? Podle mě Michal Hašek nikdy nestál před Jiřím Paroubkem "v pozoru", byl prostě loajální, jak ostatně téměř všichni členové tehdejšího předsednictva. A pokud dnes má Hašek vůči Paroubkovi výhrady, kdo by je neměl? Není to žádné "kopání do mrtvoly" a nějaké výhrady by určitě našel i David Rath. Já za daleko důležitější považuji, že oba hlavní protagonisté tvoří šest neděl před klíčovým sjezdem bojový tandem, v němž se shodují v mnoha programových bodech. Hašek i Sobotka již nejednou zdůraznili, že svého konkurenta chtějí mít po svém boku i v případě vítězství. Sociální demokracii to nepochybně posílí. Michal Hašek byl podezříván z vstřícnosti vůči Veverkám; jeho dnešní vyjádření na serveru Parlamentní listy by toto podezření mělo rozptýlit.
paul
Vždyť je všichni známe, už přes 5000 let, vlezdoprdely, řiťolezce, bruty, ty kteří první kopnou do bezpečně mrtvého krále, císaře, Caesara či jen do předsedy. Mrtvola ještě nevychladla a už se cpou na na jeho místo, nedbaje hesla Quod licet jovi, non licet bovi. A díky tomu, že nakonec úspěšně uchvátí trůn po mrtvém vládci aniž by k tomu měli ty nejmenší předpoklady, vedou pak svojí neschopností, hrabivostí a ambicemi vedou neomylně říše do záhuby.A v případě Haška do pravdoláskové kolaborace s Kalouskem,Nečasem, Schwarzenbergem a Bártou, kterou ještě drze vydává za ctnost.Ovšem veden jediným,touhou po tom,aby si také něco urval z té rozkradené a zadlužené tomboly. Hoří má panenko za cenu zrady.Jidáš se připravuje na zradu a utěšuje se výkřiky, že je třeba postupovat konstruktivně a spolupracovat se všemi.Odporné. BTW: Problém a historická tragédie je, že v záplavě pochlebování tyto Bruty nikdy včas nerozpozná sám státník.
karel-nizbor
Vážený pane doktore, děkuji za Váš blog. Je to jen další potvrzení toho, co jsem psal nedávno ve svém blogu se shakespearovským názvem: http://vasevec.cz/blog/byt-ci-nebyt-sefem-cssd-to-je-oc-tu-bezi/
rezjir10
Nic divného
Děti v pubertě se také velmi vymezují vůči svým rodičům. Proč ne. Jednou se musí postavit na vlastní nohy. A ono je dobře, že pan Hašek nastavuje ČSSD zrcadlo. Díky tomu se i ČSSD musí samu sebe definovat.
miluna
Vzhledem k totálnímu a kontinuálnímu a graduovanému vítězení negativních možností a sil ve všech aspektech a částech naší civilizace se obávám, že nic nestojí v cestě ani tomu, aby lidé jako Hašek a Hulínský zdegradovali a zničili i ČSSD. Archetypální zlo stojící těsně před svým celkovým vítězstvím nevynechá nic co by mu mohlo stát v cestě… Nechme ostatní "hašky" být otroky těch podvědomých sil, které je činí součástí oné konspirace shůry a starejme se o to, aby neovládly i nás, nic jiného se teď už asi dělat nedá… Možná totální civilizační kolaps nebude tak rychlý jak předpokládám a tak pokud Hašek vyhraje doporučuji rozdělení ČSSD. Hašek bude konkurencí donucen k zachování levicového směru a vznik nové levé TOP bude obdobou výhodné diverzifikace produktu tentokrát na levé straně spektra ...