V Polsku možná obnoví povinnou vojenskou službu

polska uniforma
29.3.2024 13:21
Polsko může obnovit povinnou vojenskou službu, uvedl ministr obrany Władysław Kosiniak-Kamysz v souvislosti s hledáním možností zvýšení obranyschopnosti země.

Ministr současně připomenul, že povinný odvod do polské armády nebyl zrušen, ale pouze „pozastaven “. „Povinná vojenská služba v Polsku byla pozastavena, nebyla zrušena, takže v případě potřeby může být kdykoli obnovena. Dnes dokonce na toto téma vydáváme vyhlášky, abychom byli připraveni na každou situaci,“ poznamenal Kosiniak-Kamysz.

Vojenská služba v Polsku je v současnosti dobrovolná a podle ministra „je velmi oblíbená “. V březnu podle něho vstoupil do polské armády rekordní počet nových vojáků, má se jednat asi o pět tisících lidí.

Polsko má ambici stát se jednou z nejsilnějších vojenských sil  Evropě. V současnosti vydává obrovské prostředky na nákup různých zbraní, dodavatelem jsou zejména Spojné státy a Jižní Korea, ale také posiluje živé síly armády, v současnosti asi 197 tisíc,  zatím např. budováním územní obrany. 

Varšava  mimochodem chce prosadit v členských státech  NATO zvýšení výdajů na armádu  z dosavadních 2 procent HDP na 3 procenta.

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.