Ukrajinu čekají vážné problémy s elektřinou

ukrajina energo
29.5.2024 13:36
Zástupci ukrajinské společnosti Ukrenergo říkají, že všechny ukrajinské tepelné elektrárny byly poškozeny nebo jsou zcela zničeny. Vážné ztráty utrpěla i síť vodních elektráren, z nichž dvě byly zcela odstaveny.

Podle člena dozorčí rady Ukrenergo Jurije Bojko v důsledku ruských útoků byla zničena kapacita výroby elektřiny přes 8 gigawattů. To představuje přibližně 40 procent energie dostupné v systému. Bojko zároveň poznamenal, že jaderné elektrárny na Ukrajině stále fungují. Poznamenal také, že elektřinu dodávají zatím fungující vodní elektrárny a „velkou spásou“ jsou prý také solární elektrárny.

„Důsledky si snadno dovedete představit. Předpokládejme, že došlo ke 40procentnímu snížení dodávek paliva nebo potravin pro automobily. Ovlivní to jednotlivé trhy? Dá se snadno předvídat, že bude nedostatek těchto produktů, nadměrná poptávka, růst cen atd. Tak dnes vypadá trh s elektřinou,“ vysvětlil Bojko.

Ukrajinská strana přiznává, že během jarních útoků se Rusům podařilo zničit tzv manévrovací schopnost energetického systému uspokojit dodatečnou poptávku během období špičky.

Podle předsedy správní rady Ukrenerga Volodymyra Kudryckého by se Ukrajinci měli připravit na možné přerušení dodávek elektřiny do domácností. V létě se očekávají deficity v energetickém systému a jejich vrchol může nastat v červenci.

Náprava škod na elektrárnách podle jeho názoru zabere měsíce. V některých případech to ovšem může trvat i roky.

 

Ilustrační foto

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.