Ukrajina se vylidňuje

staří lidé lvov
23.5.2024 20:04
Demografická situace Ukrajiny je velmi špatná, řekl ředitel Kyjevského mezinárodního sociologického institutu Volodymyr Paniotto. Po skončení konfliktu s Ruskem může podle demografů na Ukrajině Ruskem zůstat jen asi 25 milionů lidí.

Paniotto  uvedl,  že počet zabitých na frontě byl nesrovnatelně menší než počet Ukrajinců, kteří emigrovali do zahraničí a neplánují se vrátit.  V současnosti žije v Evropě asi 6 milionů ukrajinských uprchlíků a další 1-2 miliony   jsou v Rusku. Podle odhadů se prý   každý měsíc   se počet těch, kteří se s největší pravděpodobností nikdy na Ukrajinu nevrátí, zvyšuje o 100–150 tisíc.

Ředitel institutu  také upozornil, že problém nevracejících se uprchlíků zvyšuje negativní postoj k nim ze strany Ukrajinců, kteří na Ukrajině zůstali. Zatím je to zjevné hlavně  na sociálních sítích a neprojevuje se v sociologických výzkumech. Paniotto poznamenal, že ukrajinští uprchlíci používají stejné sociální sítě a sledují situaci i nálady doma.

Demografická krize, se kterou se Ukrajina stále více potýká, není jen důsledkem ozbrojeného konfliktu, ale trvá již více než deset let.  Prudký pokles počtu porodů má dokonce příčinu s malým počtem narozených na počátku století. Na Ukrajině je počet mužů ve věku 18-30 let relativně malý. Důvodem je nízký počet porodů na samém počátku 21. století.   Demografický potenciál a plodnost je tedy malý. Ovlivňuje to ovšem i možnosti mobilizace.

Na počátku své samostatnosti Ukrajina měla 42 milionů obyvatel, elektronické sčítání lidu potom ukázalo, že k  1. prosinci 2019 tam žilo odhadem 37,3 milionu lidí, kromě Krymu a části Donbasu.  Největší vlna odchodů z Ukrajiny potom nastala v období po tzv. oranžové revoluci. Organizace spojených národů potom odhaduje, že do roku 2050 se počet obyvatel Ukrajiny a Krymu sníží na něco málo přes 32 milionů. Některé prognózy domácích demografů ovšem hovoří dokonce o poklesu počtu obyvatel Ukrajiny na 22 milionů.

 

 

Ilustrační foto: Tramvaj ve Lvově

 

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.