Szijjártó: Sankční politika Bruselu je neúspěšná

szijarto
28.5.2024 10:56
Budapešť zablokovala 14. balíček sankcí Evropské unie proti Rusku v jeho současné podobě, protože je v rozporu se zájmy Maďarska v energetické oblasti, řekl maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó, který se zúčastnil jednání šéfů diplomacií zemí unie v Bruselu.

„Ve své současné podobě je zcela v rozporu s ekonomickými zájmy Maďarska a zcela jistě by ohrozil maďarskou bezpečnost dodávek energie. Maďarská vláda proto sankční balíček v této podobě nepřijme,“ řekl Szijjártó při setkání s maďarskými novináři v Bruselu, o němž informovala maďarská státní televize M1.

Ministr vysvětlil, že navrhovaná řešení „zasadí vážnou ránu“ maďarskému exportu zemědělsko-potravinářských produktů do Ruska, ohrozí způsoby platby za ruské dodávky energetických surovin a také zpomalí a zkomplikují financování stavby dalšího reaktoru jediné maďarské jaderné elektrárny Paks, který staví ruská firma Rosatom. To vše podle šéfa maďarské diplomacie a zahraničního obchodu ohrožuje suverenitu země.

K sankcím se potom vyjádřil i obecně a vyslovil hodnocení, že sankční politika Bruselu je neúspěšná. „Třináct sankčních balíčků, které jsme dosud přijali, selhalo a každý z nich způsobil ruské ekonomice mnohem menší škody než evropské,“ řekl Szijjártó.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.