Rozkaz k ústupu z Avdijivky zakryl úprk ukrajinských jednotek?

avdiivka
20.2.2024 15:39
17. února ruské ozbrojené síly dobyly strategicky umístěné město Avdijivka poblíž Doněcka a způsobily údajně extrémní ztráty ukrajinským ozbrojeným silám. Údajně ve vrcholné fázi bojů dosáhly přibližně 1500 denně. Píše o tom americký Military Watch Magazine, který je považován za poskytovatele spolehlivých informací a analýz vojenských záležitostí po celém světě.

Zveřejněné záběry z dronu den po zahájení ústupu ukázaly, že pozemní síly prchají z města, velké množství vojáků ukrajinské armády se stahuje pěšky a zanechává za sebou značné množství těžké techniky.

Toto stažení ovšem začalo den předtím, než k tomu ukrajinské síly skutečně dostaly rozkaz. To vyvolalo spekulace, že rozkaz ke stažení mohl být vydán za účelem zakrytí skutečnosti, že síly jednoduše ustoupily z vlastní iniciativy. Záběry také ukázaly, že ustupující ukrajinské síly jsou nadále vystaveny dělostřeleckému bombardování a náletům.

Západní komentáře široce přičítají ruské vítězství zmrazení transferů zbraní na Ukrajinu ze strany Spojených států, přičemž ukrajinské síly trpěly stále více ochromujícím a extrémním nedostatkem i v době, kdy americké zbraně do země proudily. Již několik dnů před závěrečným ruským útokem se v informacích z blízkosti frontových linií objevovalo, že pozice jsou stále více ohroženy zhroucením.

Řada ruských a ukrajinských zdrojů uvedla, že když se ukrajinská armáda stahovala z Avdijivky, opustila při stahování řadu zraněných, navíc ukrajinská vláda přiznala, že několik osob bylo během ústupu zajato. Je ale třeba uvést, že zprávy o počtu opuštěných zraněných ukrajinských vojáků se značně liší, stejně jako o počtu zajatých.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.