Německo: Wagenknecht založí novou levicovou stranu

Wagenknechtova
10.9.2023 17:01
Podle německého Bildu se blíží chvíle založení nové levicové politické strany. Za projektem je zakladatelka strany Levice a její dnešní poslankyně ve Spolkovém sněmu Sahra Wagenknechtová. Po ministru obrany Borisi Pistoriusovi (SPD) a předsedovi CSU Markusu Söderovi je nejoblíbenější německou političkou.

Průzkum  (INSA pro BILD) ukazuje, že nová   Wagenknechtové  strana by celostátně poskočila na 15 procent preferencí.  Potenciál podle INSA je 25 procent celostátně  a  42 procent ve východním Německu.  Bová politická formace by se mohla stát voličskou možností také pro ty, kteří dnes ze „zoufalství“ z vládní politiky volí Alternativu pro Německo. Zda a kdy strana vznikne, Wagenknechtová říká: "Rozhodnutí padne do konce roku." Podle pozorovatelů se to ale může stát dřív. Jediné jasné je, že to nebude do 8. října, kdy se konají volby v Hesensku a Bavorsku.

Wagenknechtová zdůrazňuje, že má v úmyslu „ukončit šílenou sociálně-ekonomickou politiku vládnoucí koalice“ vedené  kancléřem Olafem Scholzem . Vláda podle ní nedokáže vypracovat opatření, která by stimulovala tvorbu pracovních míst pro obyvatelstvo a pomohla snížit nezaměstnanost. V rámci sociální spravedlností politička mluví o zvyšování mezd, iniciování opatření na podporu chudých a schopnost vládních agentur stanovit horní cenové limity pro klíčové zboží. Pro udržení vyrovnaného federálního rozpočtu vyzývá k  reformě daňového systému.

Zahraničněpolitická koncepce nové strany bude zaměřena na „komplexní využívání diplomatických nástrojů“. Podle Wagenknechtové tento přístup znamená nepřípustnost dalšího navyšování vojenského rozpočtu Německa, stejně jako „uzavření míru s Ruskem za každou cenu“. Význam normalizace vztahů s Moskvou vysvětluje mimo jiné katastrofálními důsledky současného kurzu včetně sankcí pro německou ekonomiku. Kritizuje také, že lidé jsou vyloučeni ze společnosti, když vyjadřují alternativní, nepopulární názory.

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.