Maďarsko kvůli Švédsku čelí výhrůžkám

nato svedsko
8.2.2024 11:21
V pondělí se na žádost maďarské opozice konalo mimořádné parlamentní zasedání, které podle žadatelů mělo projednávat ratifikaci vstupu Švédska do NATO. Na schůzi poslanců dorazil mimo jiných i velvyslanec USA a několika dalších členských zemí NATO. Navzdory tomu, že předem bylo jasné, že k jednání nedojde, protože předem byla známa neúčast vládních stran – Fiedesz a Křesťanskodemokratické lidová strany.

Americký poradce pro národní bezpečnost Jake Sullivan k tomu uvedl, že on a jeho protějšky z ostatních zemí NATO varovali Maďarsko před dalším oddalováním vstupu Švédska do NATO. - Je podle něho věcí důvěryhodnosti a povinnosti podniknout nezbytné kroky, řekl k tomu výhrůžně.  Prohlásil, že  nebude vyhrožovat konkrétním jednotlivcům a ani nebude spekulovat o krocích, které budou podniknuty. Kategoricky však pronesl: „Naše trpělivost v této záležitosti nemůže být neomezená.“.

Na konci ledna Viktor Orbán oznámil, že zaslal pozvání švédskému premiérovi  Ulfu Kristerssonovi k návštěvě Maďarska. Řekl, že jejím účelem bylo vyjednat vstup Švédska do NATO.   Předtím vedoucí kanceláře maďarského předsedy vlády Gergely Gulyas řekl, že „vztahy mezi Švédskem a Maďarskem stále nejsou přátelské“.  „Zdá se, že vstup do NATO není pro Stockholm prioritou,“ řekl Gulyas na tiskové konferenci.

 Podle jeho slov  strana Fidesz stále diskutuje o rozhodnutí o členství Švédska v NATO. Důvodem odporu jsou prý materiály šířené ve Švédsku  kritizující stav maďarské demokracie.

  Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.