Macronova strana prohrála volby do francouzského Senátu

macron ilustrace
25.9.2023 02:07
Strana Renesance francouzského prezidenta Emmanuela Macrona oslabila svou pozici po volbách do horní komory parlamentu, uvádí Monde. Z 348 senátorských křesel má nyní Macronova strana pouze 24.

 Ve Francii se v neděli konaly senátní volby. Podle francouzských zákonů musí být polovina z 348 zákonodárců v horní komoře francouzského parlamentu každé tři roky obměňována. Letos bylo zvoleno 170 senátorů a dalších 178 bude zvoleno v roce 2026. Senátoři jsou voleni na šestileté období nepřímými volebními hlasy.

 Senátor z Paříže Julien Bargeton přišel o   mandát, stejně jako Brigitte Bourgoignon, kterou v departementu Pas-de-Calais porazil kandidát krajně pravicového Národního shromáždění Marine Le Penové.   O mandát přišel i bývalý macronistický ministr obrany Alain Richard.

 Porážku ve volbách utrpěla i kandidátka prezidentské strany v Nové Kaledonii, státní tajemnice pro občanství Sonia Backesová . Porazil ji nezávislý kandidát Robert Xoui, který se stal prvním nestranickým politikem, který získal křeslo v Senátu.

 Tři kandidáti krajně pravicové strany Národní shromáždění Marine Le Penové dostali mandát a vrátili se do Senátu. Získali vítězství v departementech Nord, Pas-de-Calais, Seine a Marne.  

 Celkově si republikánská strana   udržela většinu v Senátu a levice posílila svou pozici.

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.