Ryzí pomatenost a bludy

23.6.2022 05:03
EU zcela vážně pokračuje v procesu zákazu spalovacích motorů u osobních aut. Dalším krokem k tomu bylo nedávné rozhodnutí europarlamentu. Drtivá většina veřejnosti je dílem šokována a dílem mlčí, protože se ještě nestačila vzpamatovat. Navíc hodně lidí nevěří, že je něco takového možné zrealizovat. A hlavně, je to relativně za dlouho.

Hlučná minorita fanatiků hlasitě jásá – zachráníme planetu před oteplením. Zbytek světa a většinoví producenti C02, včetně všech ostatních odvětví průmyslu a dopravy mlčí a mnou si ruce. Proč si někdo vybral zrovna osobní auta, není na první pohled zřejmé. Zdaleka totiž nepatří mezi největší producenty CO2. Co taková letecká, lodní či kamionová doprava? Proč se toho chopila tak aktivně právě EU, také není jasné, není totiž největším světovým producentem CO2. Ale je největším a nejúspěšnějším producentem osobních vozů s dokonalými, sto let vyvíjenými motory. Proč by si tedy tuto konkurenční výhodu sama zničila?

EU ani fanatičtí odpůrci osobních aut nepřicházejí s plánem, co vlastně nejvýznamnější výrobní a vývozní artikl zemí EU, nahradí. Možná si myslí, že elektroauta, ovšem kdo je koupí v zemích, kde elektrické vedení tvoří směs drátů různě volně natažených mezi zchátralými barabiznami. Rozhlédněte se po ulicích Indie, Pákistánu, v afrických zemích…, za jak dlouho myslíte, že budou mít dobrou infrastrukturu a dostatečnou produkci elektřiny? Za padesát nebo sto let, když to půjde dobře a v těchto zemích to často dobře prostě nejde. Konečně je zajímavé, že při debatách v EU se nevěnuje pozornost studiím, které komplexně hodnotí uhlíkovou stopu od „kolébky po hrob“ aut se spalovacím motorem a elektroaut.

Výsledky jsou vlastně vyrovnané. Pokud bychom započítali i potřebu vybudovat miliony kilometrů nových elektrických vedení, trafostanic, elektráren, což znamená rozkopat každou naši silnici a chodník, protože na sídlišti musí být u každého vozu zásuvka…, pak zavedení elektromobility bude znamenat dokonce zvýšenou uhlíkovou stopu. Fanatici si možná myslí, že miliony kilometrů nových drátů, rozvoden, trafostanic spadnou jednoho dne z nebe a jejich vytvoření a instalace nepřinese ani gram CO2 navíc.

Zákaz osobních vozů se spalovacím motorem je podobný plán tomu, jaký měli komunistické režimy, když chtěly poroučet větru a dešti a obracet toky řek. Pokud bude zrealizován, tak sám o sobě přinese pro většinu Evropanů propad jejich už tak propadající životní úrovně. Makroekonomicky budou čísla vypadat zajímavě – EU štědře zadotuje zavádění elektromobility, lidi si budou muset vyměnit auto, státy budou muset vybudovat masivní novou elektroinfrastrukturu, to vše papírově zvýší HDP. Současně to ale zvýší zadlužení zemí EU a sníží reálnou životní úroveň většiny lidí. To vše po ekonomické ráně zvané proticovidová opatření a současné druhé ráně- hospodářské krizí vyvolané válkou na Ukrajině. A především sankcemi uvalenými na Rusko, které především ničí ne adresáta, ale nás.

Byl jsem před lety zastáncem vize sjednocené EU, ale to jsem netušil, že může přijít s takovým nesmyslem, jako je zákaz spalovacích motorů v osobních autech. Tehdy o něčem podobném nikdo nemluvil. Je to další z ukázek chybného sociálního inženýrství...

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.
Klíčová slova: analýza

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Supman

Dobrý den,

jen se obávám, že dle dostupných informací o ideologických cílech Schwabových melody boys z Davosu není tato "stupidita" náhodná. Fanatickému nadšení z AI (umělé inteligence) "Průmyslu 4.0", elektromobilitě a "Green Dealu" mohou propadnout pouze jedinci, kteří nemají ponětí o skutečné podstatě technologií a skutečných dopadech na život (Kam například zmizely autonomně řízené vozy, kolem nichž byl takový povyk?...). Opět zřejmě není cílem prosperita a udržitelnost populace (jak hlásají), ale její kontrola a prosperita pouze vybraných. (Není větší absurdity, než přiletět na "klimatický summit" soukromým tryskovým letadlem...) Takže prasata si budou opět rovnější. Ať žije soudruh Napoleon... ;-)