Filip už roky neměl být předsedou. Dejte šanci Skálovi

7.10.2020 08:06
Téma posílení trojlístku SPD-ČSSD-KSČM jako druhé obrany vedle hnutí ANO proti hrozícímu nástupu pravicové a pirátské vlády po příštích volbách jsem načal již včera a vyzval ke spolupráci, asi mnozí z nás a já určitě pokládají za prioritní. Představa superkoaliční vlády Pirátů-STAN a ODS -KDU-ČSL s podporou TOP 09 a premiérem Bartošem způsobuje je něco, co jistě může přijít, ale proboha ne, dokud člověk mé generace ještě žije.

Ano, ale protože rozhodně nejde jen o mně, ale doufám, že podobnou představu má stále 60-65% voličské populace, je dobré za tu druhou frontu obrany proti pravicovému a pirátskému liberalismu bojovat.

Pokud se vytvoří dvě pravicové či pravicově liberální koalice, které jsem zmínil může každá z nich získat cca20-25% hlasů čili celkem 50% hlasů

I proto je důležité, kdo v příštích sněmovních volbách uspěje na té straně proti demobloku.

Kromě věcných i organizačních opatření jsou důležité i otázky, kdo je lídrem té které strany. SPD to má jasné, Okamura konkurenci nemá, ČSSD dle slov Hamáčka také neuvažuje o změně(?), a tak možná rozhodující význam má, jak to dopadne u komunistů.

Nejsem člen ani ANO, ani ČSSD, ani SPD, ani KSČM. Nemohu mluvit jako straník, ale jen a jen jako člověk bojující proti hrozící pravicově-pirátské koalici.

V personální úrovni je na tom katastroficky nejhůře KSČM, kde se předseda Filip zuby nehty drží svého postu. No milionáře to z něho za ty roky zcela určitě udělalo. Snad nikdo netyl z kapitalistického a „demokratického“ uspořádání společnosti jako on. Maximálně Klaus a Zeman.

Proč Josef Skála?

Neznám mezi komunisty jiného, kdo je schopen navázat upřímné kontakty a spolupráci napříč souznějícími vrstvami. Jeho posledním počinem Podpora Julianovi Assangeovi na Nobelovu cenu míru určitě nevyjde, ale je to nejmorálnější a určitě ne komunistický model propagandy.

Jsem jaký jsem. Byl jsem poslanec i senátor ČSSD. V této pozici jsem vždy tuto stranu volil a volil jsem ji i později. Od té doby uběhlo vícero voleb. Já pravidelně jejich výsledky komentuji, ale kupříkladu jsem ani nevolil ANO, protože svého času Andrej plácnul, že byl rád udělal koalici s ODS. Na úrovni kraje je to nepodstatné. Ale na úrovni státu to bylo pro mne nepřijatelné. A tak jsem v říjnu 2017 volit nešel.

Josef Skála je rebel a to je uprostřed mainstreamových ostatních stran neskutečně kladné.

Tato země nepotřebuje změnu ve smyslu proliberálního mainstreamu. Naopak potřebuje realismus, rozum v odstupu k aktům Evropské unie…vyváženost.

O Josefovi se říká, že je konzervativní. No to se po šedesátce uprostřed té zmatenosti doby asi cítíme všichni…

V celém západním světě je nyní boj mezi kulturním pravicovým či levicovým liberalismem (česky sluníčkářstvím a vítačstvím a možná ještě interněji havlismem) a pragmatismem či realismem.

Ať tak či onak. Stane – li se Josef Skála předsedou KSČM, poprvé od roku 2017 budu volit, ale to není to nejvýznamnější, hodil bych to KSČM. ANO musí mít předsedu vlády, ale někdo ho musí krotit.

Asi tak

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Pán Černík, ďakujem za uznanie, potešilo ma.

Dona

Pane Vyvadile, ak my , radoví občania, suterén politiky, nebudeme trvať, či lpět na poriadku a systéme v politike - čiže na ľavicu a pravicu ( vzniknuté podľa zasadacieho poriadku z francúzskeho parlamentu ) - dovolíme obrovskej skupine manipulantov vytvárať zmätky, miš - maš, chaos, hybridy, faloš a kupliarstvo.... v politike. Už dnes vznikajú strany a hnutia nielen na jedno použitie a na jednu tému, ale aj vykrádajú programy serióznym stranám, vznikajú na aktuálnu a populárnu tému bleskovou rýchlosťou....napr.  s počtom členov hnutia 4 osoby ( OĽaNO napr.....) - a vládnu. Dodnes nikto nevie ich podstatu politiky, riešia všetko ad hoc. Čím viac strán a hnutí, tým je viac spoločnosť atomizovaná na mikrobunky - čo vyhovuje len liberálom a plánovačom rozbíjania jednoty národov, aby boli ľahšie ovládané.

Ak pojmy ľavica a pravica prežili 200 rokov, obyvateľstvo je zvyknuté myslieť v týchto kategóriách. To novodobí " liberálni felčiari " chcú zámerne vytvoriť chaos v myslení, len aby sa nikto v ničom nevyznal, aby nakoniec dosiahli apatiu, nedôveru voči politike a všetkému.

Nakoniec, iste ste si všimol každodenné nálepkovanie novinárov a komentátorov keď hodnotia nepokoje v USA, v Európe Číne.... nikdy nezabudnú povedať :  ľavica..., neomarxisti....komunisti.... spôsobujú dané nepokoje.

Takže ani zo slovníka politológov, analytikov, novinárov nevymizlo slovo ľavica - pravda, vždy v negatívnom spojení.

Najväčší " zlodeji tém " sú liberáli. Niekto ich radí do stredu, niekto doprava - nikdy nie doľava. Najľahšie sa " vykráda " v strede (  CDÚ sa posunula do stredu- robí aj sociálnu politiku, hoci je pravicová strana, čím tuneluje SPD). A jediný typ strany, ktorý dokáže vládnuť s ľavicou i pravicou - je sociálnodemokratická strana (SPD , ČSSD, SMER- SD...) lebo svoj program mixuje s nápadmi ľavice, pravice i liberálov. Také PiS je pravicová, ale robí ľavicovú aj pravicovú politiku. Občianska platforma v Poľsku je liberálna. Koho majú voliť poľskí komunisti, či ľavičiari ? Slovenská SMER - SD sa hlási k socdem politike, pritom vládlo 2x s pravicou KDH, SNS, Most - Híd. Koho majú voliť komunisti, či čistokrvní ľavičiari ? Kde zaradiť Zelených ? 

Aspoň ja mám v hlave jasno, čo sa týka politológie, a nemienim podľahnúť moderným paradoxom, ani manipulácii.

 

cernik

Tady bych pana Vyvadila prosil, aby se rozpomenul na to, 
jak se Babiš bránil oněm zrušování, 
třeba karenční doby:
... když už to je, tak to může zůstat
A ČSSD se nechala vnutit představu o zneužívání pohotovostí.
Dnes, kdy o víkendech pracuje mnohem více lidí.
Dále zrušení superhrubé mzdy se 100mld výpadkem atd. 
Paušály pro živnostníky, které jim de facto snižují jejich i tak nízké daňové inkaso
To není nic levicového!

A oslabené ČSSD a KSČM nebudou mít mnoho síly Babiše korigovat.

 

jiri-vyvadil

Přátelé, děkuji za zasvěcenou diskuzi. Nějak volně navážu na p. Volného. Skutečně jde o to, jak říká Schillerová, zda ANO bude mít tolik mandátů, že bez něho nebude možné koalici vytvořit. V tom je klíč. Pokud selžou úvahy o koalicích ať už proto, že se vůbec nevytvoří a nebo proto, že po jejich vytvoření aktéři zpanikaří(což se už několikrát stalo) nemám obavy o výsledek a ANO spolehlivě při svých 30%+-2% bude mít kontrolní balík mandátů. Zatímco u koalice ODS+TOP 09+TOP 09 bych takové selhání očekával(15% už je hodně), pak u koalice Piráti + STAN nikoliv . 10 % pro získání mandátů nemůže být problém. A v jejich prospěch bude, že pro část voličů budou vonět akceschopností.  Ti mohou jít přes dvacet. Na druhé straně tyto koalice se budou dostávat do silných vzájemných konfliktů, včetně přelévání hlasů.

Pokud jde o KSČM musela by odstartovat spolu se Skálou s pocitem zásadní jinakosti. Nikoliv v tom smyslu, jak to naznačuje p. Volný, který vedle sebe řadí Skálu a Semelovou. Semelová je skutečně nepřijatelná stalinistka, zatímco Skála je nejinteligentnější komunista s velmi alternativným myšlením. Mimochodem jeho akce na Nobelovu cenu míru pro Assange, kterou jsem také podpořil dokazuje, co mám na mysli. A ještě mimochodem, i když zdánlivě z jiného soudku jako příklad. Každou stranu je možné oživit i během několika měsíců. Takhle mladičký Sebastián Kurz ztrnulé a klerikální rakouské lidovce přeměnil za tuším tři měsíce v nejsilnější politickou formaci Rakouska. A já ač bych u nás nikdy pro černoprdelníky nemohl hlasovat, bych s čistým svědomím pro něj, tak jako většina Rakušanů hlasoval.

Částečně tím volně navazuji, byť  zčásti v opačném tónu na paní Dr. Vemarskou. Lpět na pojmech levice, komunismus a pod je mimo čas. Nejlevicovější  politiku pro nejširší masy od roku 1990 dělá u nás Babiš. Jako bývalý předseda Čs. strany socialistické to říkám s plnou odpovědností. Je proto i naprosto logické, že luxuje  voliče ČSSD a KSČM. Vždyť dělá v podstatě politiku, kterou kdysi mohli dělat oni sami, když byla příhodná doba a spolehlivě mohli dát dohromady vládní většinu. Skála ovšem může dodat širší protimainstreamové pohledy v zahraniční politice a nebude jen prázdně výkřikový jako Okamura.

A konečně trochu nadhledově. Ukazuje se, že i volby do zastupitelstev byly klasicky jen obvyklým proti vládním protestem. Ukazuje se, že voliči ANO, KSČM či ČSSD vlastně neměli ani důvod příliš jít volit. Kraje v podstatě moc neznamenají a jestli je hejtmanem Petr nebo Pavel, je v podstatě jedno.

Je zásadní rozdíl, jestli přijde k volbám 30% voličů, z nichž většina tvoří celorepublikové podporovatele antibabišovských stran a jestli přijde 60 %, což zcela určitě a možná i více přijde k těm sněmovním. Tam už se ty "proopoziční hlasy" významně umenší. Počkejme si tedy na běžné průzkumy. Budou určitě jiné než výsledky z voleb druhého řádu, tj. do krajů.

cernik

Poznámky paní RNDr. Vernarské se zájmem a pravidelně čtu.

Situace na levici je v pravdě nedobrá.
U KSČM letos ke zhoršení výsledku napomohlo i to, že řada voličů vyššího věku se prostě obávala k volíbám jít.
Nutnost výměny na nejvyšším postu/postech V KSČM  uznává i nejvyšší vedení.
Ale, je tušeno asi 10 uchazečů o post předsedy, to samotné by mohlo činit problém, 
pokud by mezi nimi nedošlo k nějaké gentlemanské dohodě.
J. Skála je zkuešený a argumentčně vybavený rétor, který dovede dobře diskutovat i s lidmi opačných názorů 
Krom toho na různých odborných akcích byl se dokázal na leččemž shodnout i s lidmi pravicového zaměření.

Ve vedení KSČM (jako místopředseda byl již 2x a z aspoň mně ne zcela jasných důvodů byl odtamtud po jisté době vytlačen.
Trochu mám pocit, že se ho možná i lidé z ÚV KSČM nějak obávávají (právě pro tu argumentační vybavenost) a tak zaznívají různé námitky, jako že nezískal žádný poslanecký či zastupitelský mandát, což je v Praze nadlidský úkol,
nebo že je starší než V. Filip. Jistá skupinka ho dokonce označuje za stalinistu. Zde bych jen dodal, že J. Skála si 
nemyslí, že za stalinismus mohl jen J. V. Stalin.

 Ona  více než desetičlenná skupina kandidátů by měla asi dost rychle dojít k nějakému modu vivendi.
 Navodit opět situaci, že někdo z ní zvítězí opět "o prsa vietnamské puberťačky", nebo že ÚV podlehne dojmu, že je potřeba 
výrazně omladit nejvyšší vedení a tak de facto přivodit situaci, že KSČM se dá řídit z Bruselu by nebylo stabilním řešením pro ostrý antikomunismus, který zde panuje. Navíc hypotetický vítěz nemá okolo sebe skupinu ve straně již dobře zakotvených a dostatečně průrazných "hochů a dívek, co spolu mluví" (tak jako tomu bylo v ČSSD v éře St. Grosse).

Nechci dění v KSČM nějak mistrovat, ale problémem je přísun nových členů mladšího a středního věku.
Takovýto krok by dotyčnému mohl přivodit jisté starosti.
Avšak vím, např. z akcí SPaS , že pokud tam zavítal příslušník/-ice z řad mladé inteligence, tak byl  příjemně překvapen 
názory a řešeními, které ani ze studia nezaznamenal.

Dalším problémem je možnost pravidelně číst levicové materiály a ve volebním období i volební agitaci.
To media ve velké většině dost potlačují, ba přímo s informace o levici a přímo o KSČM různě vytrhují z kontextu.
Navíc provozování vlastních medií je "drahý špás", což je ještě umocněno poklesem zdrojů za poslanecké mandáty.
Při čemž, jak je umocněno koronakrizí, být online je nutností.
Trochu se však obávám, zda např. OV KSČM jsou  s to, upozornit možné zajemce na internetové zdroje, zvláště YOUTUBE, 
např. na Litoměřické semináře, když jejich starší bratříček Vratimovský seminář se již nepořádá.

Fagan

Myslím si, že ani nový predseda KSČM nezachráni. Volby začínají v obcích a tam už opravdových komunistů není. Jsou ta, avšak jenom ti, kteří byli u komunistů.  Uvedu příklad: v naší obci žije bývalý tajemník OV KČM, absolvent tzv vokovické Sorbony . Často jsme spolu komunikovali. Jenže nikdy v ZO nepracoval, a ani nekandidoval, bál se zaměstnavatele, který by jej mohl poškodit. Na druhé straně takoví funkcionáři dostávali od strany jakousi dotaci, aby mohli začít podnikat. On také podnikal, ale brzy zkrachoval. Nikdy se nezúčastnil žádné stranické schůze i když poctivě platil stranické příspěvky. Lze říci, že mimo finanční podpory v podobě členského příspěvku po převratu pro stranu neudělal vůbec nic.

 No a na druhé straně protikomunistická goeblsovská propaganda dělá své,zejména u mladých a tak členská základna zestárla, což vidět i na kandidátkách do všech duhů voleb a tak není koho perpektivního volit. Přeji KSČM dlouhý život, ale musí nastoupi od spodu až po UV nová prograsivní generace, která dokáže teorii marxismu tvořivě oživit.

Fagan

Myslím si, že ani nový predseda KSČM nezachráni. Volby začínají v obcích a tam už opravdových komunistů není. Jsou ta, avšak jenom ti, kteří byli u komunistů.  Uvedu příklad: v naší obci žije bývalý tajemník OV KČM, absolvent tzv vokovické Sorbony . Často jsme spolu komunikovali. Jenže nikdy v ZO nepracoval, a ani nekandidoval, bál se zaměstnavatele, který by jej mohl poškodit. Na druhé straně takoví funkcionáři dostávali od strany jakousi dotaci, aby mohli začít podnikat. On také podnikal, ale brzy zkrachoval. Nikdy se nezúčastnil žádné stranické schůze i když poctivě platil stranické příspěvky. Lze říci, že mimo finanční podpory v podobě členského příspěvku po převratu pro stranu neudělal vůbec nic.

 No a na druhé straně protikomunistická goeblsovská propaganda dělá své,zejména u mladých a tak členská základna zestárla, což vidět i na kandidátkách do všech duhů voleb a tak není koho perpektivního volit. Přeji KSČM dlouhý život, ale musí nastoupi od spodu až po UV nová prograsivní generace, která dokáže teorii marxismu tvořivě oživit.

opatovice328
KSČM má vnitřní sílu se obnovit, pokud bude v čele Skála, tak se tato strana vypadnutí z parlamentu bát nemusí. U ČSSD to vybíjení kádrů za Sobotku mělo tak devastující účinky, že já s nimi již v příštím parlamentu nepočítám. Takže místo ČSSD musí naskočit SPD, abychom se vyhnuli opětovnému nástupu naprosto bezcharakterních politiků typu Kalouska do čela tohoto státu.
Dona

My, na alternatíve, sme poslední ochrancovia pravdy , práva a sociálnej spravodlivosti.

Česká republika dlho odolávala liberálnemu kapitalizmu, dlhšie ako SR. Stalo sa tak vďaka KSČM. Avšak spoločnosť v Európe, je už nenávratne zamorená liberalizmom, infikovaná rusofóbiou, očkovaná antikomunizmom. KSČM je ako Don Quijote de la Manche - už 30 rokov. Dobojovala. Preto zachovanie tejto značky už 30 rokov nezávisí od predsedu. KSČM prežila tak dlho vďaka verným voliteľom, ktorí ale vymierajú. Mediálny a spoločenský tlak , tlak prounijných liberálov a cirkvi spôsobuje, že mladí nemajú odvahu vstúpiť do KSČM, ani ju voliť ( aj tak sú v zahraničí ). Ani výmena predsedu nepomôže ( mimochodom, Filip bol dobrý predseda, sotva nájdu lepšieho ). 

Podobnú situáciu má ČSSD. Dnes sociálna politika sa zúžila len na platy. Ostatné záležitosti im ukradli - a to už dávno - hybridné hnutia, strany na jedno použitie, dokonca i tzv. pravica ( ODS, Top09...) si  šalamúnsky prisvojuje " pomoc " ľuďom - hlavne tým správnym - podnikateľom, živnostníkom. Ale pomáha. Pre blahobytnú, hédonistickú spoločnosť je sociálnodemokratická strana nepotrebná, resp. potrebná len vtedy, keď chce zvýšiť svoj blahobyt ( kúpiť si mercedes namiesto škodovky....). Bohatá časť spoločnosti nedovoľuje politikom pomáhať tým najslabším - prekariátu. Lebo liberalizmus kladie dôraz na slobodu jednotlivca tak, aby si sám pomohol, aby sám zodpovedal za svoj životný údeľ. No a liberálny kapitalista má svoje plány a metódy ako " pomáhať ".......

Ľavica politického spektra v Európe stráca na význame a dôležitosti kvôli relatívne vysokému životnému štandardu väčšiny obyvateľstva. Keďže ale nevzdáva boj o prežitie a stále sa snaží ochraňovať najslabších - ostatné strany a médiá v snahe ju úplne zničiť - obviňujú ľavicu ( vrátane socdem, KSČM...) zo všetkého negatívneho, čo sa dnes deje  na scéne v celej Európe, ale aj v USA.....

Aká bude budúcnosť, to závisí od myslenia obyvateľstva. Patrím k tým, ktorí neprikladajú absolútnu moc predsedovi, prezidentovi, premiérovi..... ale obyvateľstvu. Ak obyvateľstvo dovoľuje a súhlasí s tým, čo sa deje  a neprotestuje, ak obyvateľstvo si volí to, čo si volí vo voľbách - tak politici robia len to, čo im obyvateľstvo dovoľuje a s čím súhlasí - väčšina i menšina- mlčaním, strachom, apatiou, ľahostajnosťou..... Kto mlčí, ten svedčí.

Ľavica ( aj v Európe )  po vstupe štátov do NATO, či chce alebo nie, robí pravicovo - liberálnu politiku, lebo plní všetky požiadavky tak EÚ - ktorá je sluhom NATO, ako aj samotnému NATO - okrem KSČM ! Ak sa nemýlim, aj SPD hovorí o vystúpení z NATO.

 Proste, nedá sa sedieť na dvoch stoličkách, nebyť ryba ani rak. Ísť hlavou proti múru nie je každý ochotný riskovať, ako kedysi.