Čas letí a teplota stoupá

Fiala Zbyněk
3.1.2024 16:12
Klimatické změny jsou skutečnou hrozbou, ale obrana zároveň nabízí účast v nové průmyslové revoluci.

Zemský skleník funguje. Množství skleníkových plynů v atmosféře se zvyšuje a globální teplota stoupá. V loňském roce bylo vypuštěno do atmosféry 36,8 miliardy tun uhlíkových emisí z fosilních paliv, což je o celé jedno procento víc než rok předtím. Z dlouhodobějšího pohledu už každoroční množství emisí spíše stagnuje, ale pořád je skoro dvakrát větší než na začátku 80. let minulého století.

https://www.globalcarbonproject.org/carbonbudget/  

Matičkou Zemí cloumá pěkná horečka. Průměrná globální teplota v loňském roce byla skoro o celý jeden stupeň Celsia vyšší, než byl průměr let 1991–2000, jak ukazuje obrázek. 

Obyčejně porovnáváme globální teploty s obdobím před průmyslovou revolucí, pak byly v loňském listopadu o 1,5 procenta výše. Vystoupaly tedy na hranici, kterou jsme podle Pařížských dohod nikdy neměli překročit. Kvalitní výklad, proč je takové oteplení problém, nabízí web Fakta o klimatu. V Česku je to ke všemu ještě větší problém než jinde, protože u nás se průměrná teplota zvyšuje rychleji. Průměrná teplota naší vlasti se zvýšila o 2,1 stupně Celsia jen od roku 1961.

 

 

https://faktaoklimatu.cz/infografiky/teplota-cr

Ledovce tají, hořící kanadské lesy zamořily dýmem Severní Ameriku, Libye se topila v povodních, Východní Afriku mučilo už pátým rokem sucho, vypočítává pohromy Casey Crownhart ve svém skvělém bulletinu The Spark z dílny MIT Technology Review,. Já bych dodal, že u nás bylo loni dílem hnusně a dílem nesnesitelně vedro. Fňukání nepomůže, a tak se nás autor snaží povzbudit tím, že loňský rok přinesl i povzbudivé klimatické zprávy. Opravdu!

https://www.technologyreview.com/2023/12/20/1085731/good-climate-change-news-2023/

Především, nejde o likvidaci průmyslu, ale o jeho změnu. Pro nás je důležitý zejména vývoj v sektoru automobilového průmyslu, který tvoří 9 procent českého HDP ČR, čtvrtinu našeho exportu a více než třetinu zpracovatelského průmyslu.

https://autosap.cz/zakladni-prehledy-automotive/obecne-zakladni-prehledy/

Podle agentury BloombergNEF, která se zaměřuje na přechod k bezuhlíkaté ekonomice, letos má stoupnout podíl elektromobilů v prodejích nových vozů na 15,5 %. Na silnicích bude jezdit celkem 41 milionů takových aut, včetně hybridů. Největší podíl elektromobilů na světě má Čína, kde tvoří téměř čtvrtinu celosvětového vozového parku.

Podle MIT TR se elektrická auta konečně stávají mainstreamem. Také celosvětová výroba lithium-iontových baterií se meziročně zvýšila o více než 30 %. A zatímco roku 2022 jejich ceny mírně vzrostly, v roce 2023 opět klesaly, což představuje největší roční pokles od roku 2018. Evropská unie i Velká Británie už rozhodly, že od roku 2035 mají být bez emisí všechna nově prodávaná osobní vozidla. Stejnou politiku přijalo i několik států v USA, v čele s Kalifornií.

Změnil se i globální boj o automobilový trh. Ve třetím čtvrtletí loňského roku čínská automobilka BYD poprvé předstihla společnost Tesla a stala se největším výrobcem elektromobilů na světě. Jen za těch čtvrt roku prodala 526 000 elektromobilů, o 41 tisíc víc než Tesla. V celoročních prodejích Tesla stále vede s 1,81 milionu kusů, ale vedle celoroční statistiky BYD s prodejem 1,6 milionu elektrických aut je třeba vidět také strhující růstové tempo – meziročně to bylo o 70 procent víc.

Zdůrazněme, že se jedná o vysoké tempo růstu při velkých objemech. A že to není jenom výroba, ale i prodej. A že to není jediná čínská automobilka, která proráží na světový trh. O čínská auta je zájem. Je to lavina, se kterou si neporadíme, když se pokusíme běžet opačným směrem. Buď dosáhneme srovnatelné úrovně, nebo to trhy odmítnou.

Je tu taky závod peněz. V loňském roce byly vloženy rekordní objemy investic do obnovitelných energií, mnohem víc než do fosilních, a tento rozdíl se také prudce zvětšuje. Už roku 2022 byly poprvé investice do solárních elektráren o fous větší než investice do ropy. Podle Mezinárodní energetické agentury IEA činily celkové investice do čisté energie 1,7 bilionu dolarů (tisíce miliard) z celkových investic do energetiky 2,8 bilionu dolarů.

https://www.technologyreview.com/2023/06/01/1073799/the-world-is-finally-spending-more-on-solar-than-oil-production/

Do té čisté energie se počítá i jádro. Doplňme tedy, že v USA se konečně podařilo spustit na plný výkon jadernou elektrárnu Vogtle ve státě Georgia. Stalo se to o sedm let později, než bylo původně plánováno a stálo to o 17 miliard dolarů víc, než byl původní rozpočet.

O původní stavbě se rozhodlo roku 2009 a byla kryta federální garancí 8,33 miliardy dolarů. Stavba začala roku 2012. Měla to být rychlá a relativně levná modulární elektrárna, jakási skládačka, ale to byla iluze. Prudký růst nákladů položil dodavatele, americkou společnost Westinghouse, tehdy součást japonské Toshiby. Japonci pak ze spojení rychle vycouvali a raději se vykoupili za 5,9 miliardy dolarů.

Roku 2017 stavbu převzal stát Georgia, to už počítal s 25 miliardami dolarů. Měla mu to usnadnit Trumpova administrativa, která navýšila úvěrové garance pro projekt na 12 miliard dolarů. Mezitím však začali být zoufalí smluvní odběratelé elektřiny, kteří už s touto elektřinou počítali. A do toho pandemie. Dostavba se stále odkládala.

Roku 2023 nakonec jsou dva nové bloky hotovy, ale za 31 miliardu dolarů.

https://apnews.com/article/georgia-nuclear-power-plant-vogtle-rates-costs-75c7a413cda3935dd551be9115e88a64

Kdo to zaplatí? Spotřebitelé? Stát Georgia? Centrální vláda? Spory u soudů už běží a nejspíš se povlečou.

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

zbynek-fiala

Pane kolego, Vaše otázky jsou namístě, ale odpovědi musíme hledat sami. Dokládám na příkladu automobilů, že existují trendy, které se prosazují jinde rychleji než u nás a že v tom spočívá ohrožení našeho průmyslu. Podmínky, které akceptovali jiní a prosazují se na trhu prostě musíme přijmout, jinak vypadneme ze hry. 

Je tu smutný příklad z oboru mobilních telefonů. Kdysi kralující Nokia téměř zanikla po nástupu smartfonů, o kterých se nepochybně na poradách vedení této firmy (věcně správně) říkalo, že je to pěkná blbost, zabíjející čas, a že jejich malé mobily umí všechno, co je doopravdy třeba, a ještě se lépe vejdou do kapsy. Jenže v tržní ekonomice má někdy i trh své slovo. 

Ale zkusím odpovědět podrobněji:

Je řešením přesunutí průmyslové výroby z Evropy do Číny, jak se nyní děje v důsledku tzv. Green dealu? Kdy k emisím při výrobě přidáváme ještě emise skleníkových plynů z dopravy na dlouhé vzdálenosti!?

EU zavádí uhlíkovou hranici, která má bránit enviromentálnímu podhazování zahraniční konkurence

Je řešením nahrazování uhlí při výrobě elektrické energie dřevoštěpkou? Kterou spalujeme v kondenzačním režimu při cca 30% účinnostíi a zdražujeme tak dřevo domácnostem, které by jím mohli vytápět svá obydlí s účinností někde kolem 80%!? Přičemž to první štědře dotujeme v řádu desítek miliard korun ročně ...

Lepší je malá kombinovaná výroba elektřiny a tepla ze štěpky v kotlích WAWE vyvinutých ČVUT (UCEEB) o výkonu 100 kW pro energetické komunity v obcích - od úterý platí zákon Lex OZE 2, který to má umožnit. Nevěřím, že se účinnosti tohoto kotle něco vyrovná. Jinou věcí je únosnost užití biomasy pro životní prostředí, tady už se zaplaťpámbu studují limity.

https://www.novinky.cz/clanek/veda-skoly-na-zdarsku-proveri-nejvetsi-mikroelektrarnu-na-biomasu-40453641

https://www.mmspektrum.com/clanek/od-matematickych-modelu-k-domaci-elektrarne

Je řešením, když "ekologické" spalovny ve Velké Británii, Dánsku a jinde místo fosilních paliv spotřebovávají dřevo z Amazonských pralesů, které kdyby nebylo pokáceno by místo uvolňování CO2 do ovzduší, jej naopak z ovzduší vázalo!?

Na světové klimatické konferenci v Dubaji se o tom jednalo, má to řešit zahraniční pomoc na principu "pila domů, prachy na stůl". Uvidíme.  

Je řešením elektromobilita se svou problematickou ekologickou likvidací lithiových baterí, která zatím ještě není vidět jen proto, že se bude muset řešit až za 10-20 let?!

Bude se to řešit mnohem později, protože vyjeté baterky budou sloužit ještě akumulaci pro stabilizaci sítě. Ale poznání možností likvidace už taky pokročilo. 

Je řešením zavírání  bezpečných německých jaderných elektráren před koncem jejich životnosti, když emise na jejich výstavbu již byly uvolněny a teď by mohly produkovat téměř bezemisní elektrickou energii?!

Mají z jádra strach. Česká ekologická hnutí jsou proti stavbě nových, ale pro prodloužení životnosti stávajích jaderek.

Jsou řešením biopaliva, jejichž skutečná produkce CO2 je zhruba dvojnásobná tomu, co by údajně měla ušetřit?!

Měla dávno zmizet, ale vznikla v USA jako pomoc zemědělství, které mělo potíže z odbytem.

Je snad řešením kreativní výkaznictví emisí CO2?! O tom nic nevím.

JiB

"Teplota stoupá" a co teď s tím, pane Fialo?

Je řešením přesunutí průmyslové výroby z Evropy do Číny, jak se nyní děje v důsledku tzv. Green dealu? Kdy k emisím při výrobě přidáváme ještě emise skleníkových plynů z dopravy na dlouhé vzdálenosti!?

Je řešením nahrazování uhlí při výrobě elektrické energie dřevoštěpkou? Kterou spalujeme v kondenzačním režimu při cca 30% účinnostíi a zdražujeme tak dřevo domácnostem, které by jím mohli vytápět svá obydlí s účinností někde kolem 80%!? Přičemž to první štědře dotujeme v řádu desítek miliard korun ročně ...

Je řešením, když "ekologické" spalovny ve Velké Británii, Dánsku a jinde místo fosilních paliv spotřebovávají dřevo z Amazonských pralesů, které kdyby nebylo pokáceno by místo uvolňování CO2 do ovzduší, jej naopak z ovzduší vázalo!?

Je řešením elektromobilita se svou problematickou ekologickou likvidací lithiových baterí, která zatím ještě není vidět jen proto, že se bude muset řešit až za 10-20 let?!

Je řešením zavírání  bezpečných německých jaderných elektráren před koncem jejich životnosti, když emise na jejich výstavbu již byly uvolněny a teď by mohly produkovat téměř bezemisní elektrickou energii?!

Jsou řešením biopaliva, jejichž skutečná produkce CO2 je zhruba dvojnásobná tomu, co by údajně měla ušetřit?!

Je snad řešením kreativní výkaznictví emisí CO2?!