Zasáhli Rusové opravdu sklad s municí s ochuzeným uranem?

du ukraine
18.5.2023 12:29
V médiích a na sociálních sítích se objevila informace, že na západní Ukrajině, ve Chmelnické oblasti došlo údajně 13. května k zásahu skladu, který byl plný granátů s ochuzeným uranem, ruskou raketou. Granáty britské provenience s ochuzeným uranem mají sloužit k tomu, aby s větší brizancí prorážely pancíře ruských tanků.

Ve středu obyvatelé Chmelnické oblasti začali dostávat od ukrajinského Úřadu pro ochranu veřejného zdraví letáky s instrukcemi, jak se mají ochránit proti radiaci. To znamená, že nemají otevírat okna a mají si připravit osobní věci pro případnou evakuaci.

Britové, kteří zřejmě stojí za dodávkami nábojů s ochuzeným uranem, tvrdili – a unisono s nimi všechna západní média – že ochuzený uran nepředstavuje žádné riziko.

Polská radiační monitorovací stanice v Lublinu, provozovaná univerzitou Marie Sklodowské, naměřila vysoká čísla izotopů bizmutu 214, která vyskočila až na šesti či sedminásobek normální úrovně. To vše se stalo 15. května, tedy dva dny po explozích v letecké skladu v Chmelnickém. Na jeden den se prý poté úrovně radiace normalizovaly, ale ve středu 17. května naměřila již stanice tzv. remisi, tedy další opakovaný nárůst radiačních izotopů bizmutu. To by tedy znamenalo, že radiační mrak už dorazil do Polska.

Česká armáda a české ministerstvo obrany (MO) by mělo vydat informaci o tom, jaká je situace v Chmelnické oblasti a zda hrozí, že se radiace bude rozšiřovat s foukajícím větrem i jihozápadním směrem. Vzpomínám na rok 1986, kdy vybuchl reaktor černobylské elektrárny, že i tehdy jsme byli ujišťováni tehdejšími komunistickými úřady, že se vlastně nic nestalo a žádné zvýšení radiace u nás nehrozí. Výbuch reaktoru jaderné elektrárny byl ovšem podstatně závažnější než to, co se stalo v Chmelnickém...

Po údajném výbuchu skladu s britskými náboji zřejmě s ochuzeným uranem je v místě hlášen nárůst úrovně gama záření. A úroveň radiace údajně nadále roste. Vzhledem k tomu, že ochuzený uran může vyzařovat relativně nízké gama záření (tedy po výbuchu jednoho náboje), prudký nárůst úrovně gama záření by naznačoval zničení rozsáhlých zásob munice. To by nepochybně mohlo způsobit únik uranového prachu do ovzduší, do atmosféry. Požár v místě raketového útoku Rusů na vojenský sklad v Chmelnickém údajně likvidují roboti.

Ať je to jak chce, i když se tato zpráva nepotvrdí (a já se obávám nejhoršího, že se potvrdí), vyplývá z toho jediné. Munice s ochuzeným uranem by neměla být exportována západními státy (Velkou Británií a příp. dalšími) na Ukrajinu k použití v bojových operacích.

 

 

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Standa

Tak vzhledem k situaci v Polsku je jasné ,že nepochybně byl způsoben únik uranového prachu do ovzduší, do atmosféry. Za jak dlouho bude nad Českem a dále bude kontaminovat území splachem vody při deštích, půdu i řeky. Tím se karcinogenní látky dostanou do potravinového řetězce. Příklady ze Srbska a Iráku varují i Česko, ale pozdě a navíce prostřednictvím odborníků na jádro, řeklo, že se nic neděje !  Ale není žádná zpráva od ekoatkivistů MŽP ! Zase nás obelhávají !

1rytir

Tato informace je skutečně již pár dnů stará. Pár dnů staré jsou i fotografie nejen z Chmelnicka, ale i jiných ukrajinských měst na západ od výbuchu, kde na dveřích lékáren visí oznámení typu : Jód už není. Poláci měření v Lublinu připustili, poté dementovali, následně znovu potvrdili. Západní média nepřekvapivě mlčí, ta z východu se domnívají, že pokud byl zasažen sklad d granáty s ochuzeným uranem, potom zřejmě šlo o celou tu dodávku z Británie. Je věcí Albionu, že do hořícího konfliktu dodává tyto zbraně s cílem ať si to tam bojující strany zamoří. Co ale nechápu je postoj Ukrajiny, která byla, či je ochotna takové střely na SVÉM území použít?! On už beztak je prostor, kde běží boje natolik zamořen těžkými kovy, že to bude trvat léta, než se na místě budou moci pěstovat jakékoliv plodiny. To ovšem zjevně nikoho nepálí, stejně jako každým dnem rostoucí ztracené životy!