ČSSD chce být integračním jádrem roztříštěné levice

Fiala Zbyněk
17.2.2024 23:05
Nová levicová strana zvedla značku, kterou odhodila chátrající strana z Lidového domu..

Zahozená značka nejstarší a kdysi nejsilnější strany se zvedla ze země, komentoval bývalý prezident Miloš Zeman obnovu ČSSD (označující nyní Českou suverenitu sociální demokracie) z pozice hosta na jejím mimořádném sjezdu. Ocenil, že název této levicové stany obsahuje výraz „suverenita“ a popřál jí, aby se stala „kondenzačním jádrem české levice“. Proto by si měla stále připomínat, že v minulých volbách propadl milion hlasů.

V kongresovém sále pražského hotelu Ambasador bylo plno bývalých členů ČSSD, ale vedle toho také nemálo zástupců malých mimoparlamentních stran a sdružení. Ti všichni přišli spolupracovat na společném cíli obnovit vliv levice v krajských samosprávách (to na podzim) i v parlamentu (příští rok). „Všichni tu nejsou jen z nostalgie,“ poznamenal předseda někdejší ČSSD Jiří Paroubek poté, co byl zvolen předsedou nové ČSSD, a poukázal na přítomnost mnoha mladých delegátů.

Záměr zahájit integrační proces na levici, aby mohla úspěšně zasáhnout do příštích parlamentních voleb, potvrdila Jana Volfová zvolená na sjezdu za první místopředsedkyni strany. Její dřívější strana Suverenita s ČSSD splynula a stala se součástí jejího názvu. Jak informovala, z krajů se teď do ČSSD hlásí řada výrazných osobností, a tak už začíná vyjednávání o koalicích pro nacházející krajské volby. Upozornila také na novinku navrhovaných stanov, podle které budou počty delegátů na konference a sjezdy strany stanoveny nikoliv podle počtu členů v dané regionální organizaci, ale podle jejich předešlého volebního úspěchu.

Miloš Zeman nabídl do startu této „obnovy ČSSD“ několik doporučení, které opíral o své 30leté zkušenosti z politického života.

K úspěchu strany jsou zaprvé potřeba výrazné osobnosti, které už něco dokázaly. „Kolik šedých myší je v čele našich politických stran!“ Kvalita vedoucích osobností je zpočátku důležitější než strhující programové cíle. Nelze obejít odbornost. Ministrem financí by se neměl stát někdo bez ekonomického vzdělání, sáhl po aktuálním příkladu. Když už byl u toho, za příčinu chyb této vlády nepovažuje spor mezi levicí a pravicí nebo mezi liberály a konzervativci, ale odbornou nekompetentnost. „Je to vláda amatérů.“

Druhou věcí je oslovení správného elektorátu. Liberální strany se chovají jako zástupci „lepšolidí“, proto je třeba oslovit ty, kdo jsou současnou politikou opomíjeni. Nemluvme o nich jako o obyčejných lidech, protože nikdo není obyčejný, na každém je něco neobyčejného, zafilozofoval si Zeman v této souvislosti a dal přednost výrazu „normální“. Normální je například ten, kdo si nemusí lámat hlavu s tím, které z desítek pohlaví si vybrat. Normálnost je třeba obhájit i v tlaku mediální manipulace.

A za třetí, úspěchu této nové strany může pomoci vědomí, že je dědicem bývalé velké strany, uvedl bývalý předseda ČSSD, za kterou byl premiérem, předsedou sněmovny a s jejím elektorátem i prezidentem.  Přestože, jak dodal, žijeme v době, kdy myšlenky sociální demokracie mají minimální podporu. Přesto popřál této obnovené sociální demokracii, aby se stala „kondenzačním jádrem české levice". A proč ne? „Je dobré vzpomenout si, že jednou už jsme to dokázali. Jednou už byla nejsilnější stranou České republiky.“

Na závěr popřál nové straně odvahu: „Bez ní nic nedokážete.“

Řekl bych, že odvaha zatím nechybí. Z návrhu politického programu mě zaujala myšlenka z analýzy současné situace, že evropské politické elity se dostaly do vleku americké administrativy a jejího „deep state“. „Nehájí zájmy Evropanů, ale globálních oligarchů, kteří jediní na tomto krvavém konfliktu vydělávají. Musíme změnit situaci v EU takovým způsobem, aby státy EU byly schopny hájit především své národní zájmy.“

(To „především“ se mi tam zdá navíc, ale na druhou stranu, je to důraz na suverenitu, který je v tuto chvíli opravdu podstatný.)

Mezi bezprostředními programovými cíli ČSSD je číslem jedna nutnost srazit inflaci. Hlavně tedy vysoké energetické náklady, které ohrožují konkurenceschopnost české ekonomiky. Najdeme tam vyvlastnění akcionářů ČEZ, samozřejmě za náhradu. Je tam také požadavek, aby se na Lipské burze prodávaly jen přebytky elektřiny, ale doma se zavedly nákladové ceny plus přiměřený zisk.

Programové cíle poukazují na nezbytnost – ihned po ukončení konfliktu na Ukrajině – vyhledávat ve světě nejlevnější energetické suroviny. Pokud budou v Rusku, tak jednat s Ruskem. „Není v národním zájmu Česka definitivně rozbít možnost hospodářské spolupráce s východními možnostmi, Čínou a Ruskem.“

„Respektujeme přitom členství v EU i NATO, ale ne v současné podobě (obě tyto organizace se neobejdou bez podstatných reforem, které posílí vliv veřejnosti a národů na jejich rozhodování).“

K tomu je další agenda pro aktivní diplomacii. „Považujeme za nezbytné, aby český stát a jeho občané mohli profitovat z toho, že naše země ve Střední Evropě může být – podobně jako Rakousko – mostem mezi Východem a Západem, jak o tom kdysi uvažoval prezident Edvard Beneš.“

Mezi hosty na sjezdu vystoupila Eva Novotná z organizace mírových aktivistů Ne základnám (NEZA), známá z vyhraného boje proti americkému radaru v Brdech. Tehdy zabralo i referendum uvnitř ČSSD za předsedy Paroubka, které bylo taky jasně proti. Odpískal jej osobně roku 2009 tehdejší americký prezident Barack Obama nočním telefonátem českému premiéru Mirkovi Topolánkovi.

„Náš cíl je nebýt cíl,“ charakterizovala Novotná podstatu své organizace. Pokud jde o smlouvu s USA o spolupráci v oblasti obrany, „doufáme, že v oblasti útoku spolupracovat nebudeme“. Zmínila riziko budování amerických základen v naší zemi. Připomněla, že v této smlouvě se o nich nemluví jenom proto, že byly nahrazeny výrazem využívaných „zařízení“. Těch má být 19.

 

 

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.