Výzva blogerům a čtenářům portálu Vaše věc

4.11.2010 16:42
Dnes jsem v Poslanecké sněmovně interpeloval v sedmi interpelacích sedm oblastí, jednak nepřítomného premiéra a dále čtyři ministry. Také ministr dopravy Bárta byl-nebyl přítomen. Fyzicky ano, ale hlasová indispozice mu znemožnila nasadit svůj mužný hlas.

Mé interpelace směřovaly do následujících oblastí:

- Co udělá vláda, aby vyplatila maminkám na mateřské 10% mateřské, kterou nedostaly proplacenou za červen tohoto roku v důsledku administrativní chyby

- Co udělá vláda, aby zlepšila neradostné čerpání evropských fondů, když za více než polovinu období finanční perspektivy let 2011-13 bylo zatím proplaceno pouze 65 miliard korun ze 763 miliard disponibilních

- Výdaje na evropské předsednictví dosáhly cca 3 a tři čtvrtě miliardy korun; kolik z těchto peněz šlo na PR aktivity – inzerci vlády v elektronických a tištěných médiích a zda je v současné době nutné, kdy se šetří v mnoha oblastech naléhavějších potřeb, využívat ve velkém rozsahu inzerci státních institucí: Pozemkového fondu či Lesů ČR atd., když je možné užít mnohem levnějšího internetu

- Naplnění vládního prohlášení, že „vláda zachová výši investic do dopravní infrastruktury“; letošní rozpočet SFDI je 96 mld. Kč, na rok 2011 má SFDI v rozpočtu o 35 mld. Kč méně

- VZP chce zrušit proplácení výkonů pro onkologické pacienty v bývalém Komplexním onkologickém centru v Chomutově; po de facto zrušení tohoto centra na konci tohoto roku budou jeho pacienti převedeni do centra v Ústí nad Labem, to bude znamenat pro stovky onkologických pacientů dojíždění i přes 100 kilometrů při jedné cestě (a k tomu cesta zpět)

- O náhlé objevené slušnosti ministra financí Kalouska, velmistra v urážení

- O personální výměně v čele České správy sociálního zabezpečení, která nese řadu rysů nepotismu.

Pokud máte chuť se vyjádřit jako blogeři či v komentářích k tomuto článku, ocením to. A Vaše náměty využiji.   

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

albert
Alexandr Špáta. Virtuálnímu člověku těžko vysvětlíte, že ekonomie není účetnictví, že prosté součty, které platí v účetnictví nemusí platit v ekonomice.
alex
Pane Machu, tady máte odpověď na tvrzení mistra Jana Duba o dluzích. http://blog.aktualne.centrum.cz/blogy/vaclav-horejsi.php?itemid=9672
albert
Alexandr Špáta. Naváži ještě na svou řečnickou otázku z minulého vstupu. U nás o snižování daní mluví pravice jen před volbami. Po vyhraných volbách pravicové strany daně zvyšují. Problémem je, že lhaní se stalo běžným standardem současné pravice. Je omyl domnívat se, že krizi v Řecku vyvolal sociální stát. Krizi vyvolala svým neskutečným lhaním pravicová řecká vláda. Pravice u nás používá své floskule a mantry, já říkám „jednoduché pravdy“ pro jednoduché voliče. Nedávno v televizi Z1 „zářil“ s jednou z těchto floskulí nejlepší ministr financí v EU Kalousek. Tvrdil, že stát má mít příjem pouze z daní, stát nemá podnikat. Právě bohaté Norské království vyvrací tuto primitivní pravicovou pravdu. Norský stát velmi úspěšně podniká se svým přírodním bohatstvím.
cheyene12
Dobrý deň,\r\n1) Vláda obmedzila prídavky na deti. Existuje analýza a kto ju oponoval, ktorá by dokázala nevýhodnosť podpory rodín s deťmi? Napr. podľa expertnej komisie nadácie Roberta Boscha Rodina a demograficka zmena z roku 2005, konštatuje čistý zisk z každého dieťaťa 76900 euro. Mám tomu rozumieť tak, že krátkodobému záujmu o zníženie dlhu obetujeme budúcnosť?\r\n2.1) Pripravovaná privatizácia dôchodkového systému. Existuje analýza a kto ju oponoval, ktorá by potvrdila, že penzijné fondy dosahujú vyššie reálne výnosy než priebežný systém? Ako je vôbec možné, že by PF mali dlhodobo vyššie reálne výnosy ako štát? Nie je to ekvivalentné firme a zamestnancom? Môžu mať zamestnanci dlhodobo vyššie príjmy ako firma v ktorej pracujú? NIe je to náhodou perpetuum mobile?\r\n2.2) Reálny vs fiktívny zisk. Príklad: Nech existujú 2 fondy, ktore si medzi sebou predávajú akcie za stále vyššiu cenu a dosahujú tak fiktívného rastu a zisku, ktorý nemá s realitou nič spoločné. Vklad peňazí do banky, akcií, fondu predstavuje reálne peniaze, ciže cash. Banka tento vklad zhodnocuje a vykazuje zisk / strátu. To je ale fiktívny zisk / ztráta. Reálnym sa stane až po opätovnom vyplatení cash a započítaní inflácie. Je reálny a fiktívny ziskom súčasťou analýzy? Zdá sa Vám to nereálne? Skúste porovnať vykazované zisky a účtovnú uzávierku napr. PF AEGON, ktorému šéfuje p. Bezděk. Ten je jedným z najväčších zástancov PF.\r\nZhodnotenie prostriedkov účastníkov: http://www.apfcr.cz/cs/vybrane-ekonomicke-ukazatele/zhodnoceni-prostredku-ucastniku-pp-rok-1995-az-2009/_files/zhodnoceni.xls. Výročné správy AEGON: http://aegon.cz/download/media/10_171 AE_vypis priloha hospodareni.pdf. \r\n3) Rovnovážny stav systému / ekonomiky. Každý systém má tendenciu ustáliť sa v tzv. rovnovážnom stave. Rovnovážnych stavov každého systému môže byť samozrejme viac. Prechod do ďalšieho rovnovážneho stavu vyžaduje energiu, ktorá sa spotrebuje na tento prechod. Existuje analýza a kto ju oponoval, ktorá by stanovila cieľový stav ekonomiky a určila by potrebné množstvo energie (financií) potrebné na dosiahnutie tohoto stavu? Existuje porovnanie nákladov a výnosov v počiatočnom a konečnom stave? Nemôže nastať prípad, že dosiahnutie konečného stavu bude stáť toľko prostriedkov, že sa to neoplatí? Nerobí sa to náhodou metódou nie je čas merať, musí sa rezať?
albert
Není důvod se omlouvat, mě se tam občas vloudí hrubka, stane se. V Řecku jistě šlo o neodpovědný způsob vládnutí, ale … Bylo by příliš složité popisovat mé výhrady ke komentování našich médií o odpovědnosti za vznik a řešení krize v Řecku. Finanční svět by určitě přišel o moc peněz pokud by Řecko zbankrotovalo. Jenže, pokud se z toho Řecko vylíže, kdo bude další na řadě? Irsko? Maďarsko? Španělsko je příliš velké, tak ještě bude muset počkat. Osobně mám pocit, že peníze nalité do Řecka nepomáhají až tak lidem v Řecku, jako právě finančníkům. Když se hrozí bankrotem v Řecku je to jako strašení malých dětí, hrozba něčím neznámým. Solidní popis, jak by takový bankrot vypadal žádný ekonom nedá. Jenom mimochodem jeden z léků na záchranu Řecka bylo zvýšit daně. Proč u nás je lékem pro ekonomiku snižovat daně? Otázka je řečnická. Pro dnešek končím. Mějte se. P.S. Pana Dubu jsem odhadl obdobně.
alex
Koukám, že při kliknutí na obnovu stránky se komentář zdvojnásobí. Omlouvám se, stalo se.
alex
Petr Albert. Co se týká minulosti - po bitvě je každý generál a většina interpretací je účelových. Poučení z minulého - v tom s vámi naprosto souhlasím a liší se to podstatně od předchozích účelových interpretací. Řecko je a bude pro celou Evropu nesmírně drahá záležitost. Snad chápu, co máte na mysli těmi složitějšími důvody, nicméně v případě Řecka to zase tolik složité není. Tam šlo skutečně o neodpovědný způsob vládnutí korunovaný podvody v účetnictví směrem k ostatním partnerům v EU. Mít takového partnera je pak věc skutečně nebezpečná. Informace třeba o Irsku si myslím lze nalézt pomocí internetu. V tomhle by Vám myslím nejlépe poradil Petr Vlk. O té chybě ve finančním sektoru si to myslím také, ale ta se týká spíše oné globální krize. Problém Řecka jen uspíšila.
alex
Petr Albert. Co se týká minulosti - po bitvě je každý generál a většina interpretací je účelových. Poučení z minulého - v tom s vámi naprosto souhlasím a liší se to podstatně od předchozích účelových interpretací. Řecko je a bude pro celou Evropu nesmírně drahá záležitost. Snad chápu, co máte na mysli těmi složitějšími důvody, nicméně v případě Řecka to zase tolik složité není. Tam šlo skutečně o neodpovědný způsob vládnutí korunovaný podvody v účetnictví směrem k ostatním partnerům v EU. Mít takového partnera je pak věc skutečně nebezpečná. Informace třeba o Irsku si myslím lze nalézt pomocí internetu. V tomhle by Vám myslím nejlépe poradil Petr Vlk. O té chybě ve finančním sektoru si to myslím také, ale ta se týká spíše oné globální krize. Problém Řecka jen uspíšila.
alex
Pane Dubo - jen Vám jasněji vysvětlím, proč s Vámi žádnou komunikaci vést nehodlám. Především rád tvrdíte a vkládáte do úst to, co ten druhý nevyslovil. Pokud je Vám předestřen nepominutelný argument, už se k němu nevyjádříte a v dalším Vašem vstupu otočíte věc jinam na bázi zen budhismu - nevedete dialog, ale zásadně monolog se sebou samým. Jen rád provokujete, abyste dokázal svou intelektuální nadřazenost nad druhými. Způsob Vaší komunikace je mi cizí, nic mi nedává a skončil by naprosto stejně jako naše komunikace nejdelší - nikam nevedoucí. Zkrátka komunikovat s Vámi, to je pro mne naprosto zbytečná ztráta času. Věřím, že to pochopíte nebo seznáte, že ani já Vám nejsem sto nic dát a o komunikaci se mnou se přestanete pokoušet. Skutečně s Vámi nehodlám lapat mouchy.
alex
Pane Dubo - jen Vám jasněji vysvětlím, proč s Vámi žádnou komunikaci vést nehodlám. Především rád tvrdíte a vkládáte do úst to, co ten druhý nevyslovil. Pokud je Vám předestřen nepominutelný argument, už se k němu nevyjádříte a v dalším Vašem vstupu otočíte věc jinam na bázi zen budhismu - nevedete dialog, ale zásadně monolog se sebou samým. Jen rád provokujete, abyste dokázal svou intelektuální nadřazenost nad druhými. Způsob Vaší komunikace je mi cizí, nic mi nedává a skončil by naprosto stejně jako naše komunikace nejdelší - nikam nevedoucí. Zkrátka komunikovat s Vámi, to je pro mne naprosto zbytečná ztráta času. Věřím, že to pochopíte nebo seznáte, že ani já Vám nejsem sto nic dát a o komunikaci se mnou se přestanete pokoušet. Skutečně s Vámi nehodlám lapat mouchy.
albert
Alexandr Špáta. Ta otázka mě napadla, protože často slyším od různých politiků a ekonomů výtku na nešetření (neškrtání) v době růstu, když byla u moci ČSSD. Nikde jsem však neviděl solidní rozbor důsledků těch případných škrtů nebo nějaký matematický model. Myslím, že poučení z minulosti je důležité i pro budoucnost a to platí i pro ekonomiku. S Řeckou krizí jsem skeptický, důvody budou složitější, než je nám předkládáno. Stále se píše a mluví o Řecku. Jiné státy např. Irsko jsou na tom možná ještě hůře. Ale s většími informacemi o Irsku se nestkáte. Proč? Četl jsem, že Irsko má celkový dluh tak velký, že jeho splácení by trvalo více jak 10 let pokud by celým svým HDP splácely tento dluh. To je nereálné zaplatit. Chyba bude ve finančním systému obecně ve světě, všechny reformy bez reformy finančnictví nic nevyřeší.
alex
Petr Albert\r\nOno je hezké co by kdyby, pokud mám odpovědět na Váš kacířský dotaz. Skutečností je, že všechny vlády mohly vládnout nesporně daleko lepším způsobem. Otázkou je, zda to bylo a je možné. Předvším transformace společnosti něco stála a musela stát a dnes je lhostejno, zda ten rozsah musel být takový. Ekonomickou celosvětovou krizi nezavinil nikdo v ČR, ani tu se kterou se pere EU díky Řecku. Tím chci říci, že k vyrovnanému rozpočtu lze dojít adekvátními prostředky v adekvátním čase. Rychlost není nutně ta nejlepší cesta.
albert
Alexandr Špáta.Dobrá poznámka o prognóze Hospodářských novin. Dnes HN uvedly, že Česká národní banka pole slov guvernéra ČNB Miroslava Singera očekává, že hospodářský růst se v příštím roce vlivem rozpočtových škrtů zpomalí. Protože škrty v ekonomice považuje za nebezpečné i nositel Nobel.ceny za ekonomiku, nebude to asi s těmi škrty tak jednoduché, jak je to v silné míře médii předkládáno. V té souvislosti mě napadá kacířská otázka: jak by se škrty projevily na růstu ekonomiky v době růstu ekonomiky, když byla u vlády ČSSD?
alex
Jinými slovy pane Sedláku doporučujete, aby se stát začal chovat jako firma. Ono to má ale jednu vadu na kráse. Firma se zbavit zaměstnanců může a dokonce musí za určitých okolností. Ale stát své občany propustit nemůže. Vaše řešení je vlemi, velmi idealistické neb nepočítá s tím, kolik bude po takové kůře těch sociálně potřebných a že taková kúra je ve svém důsledku neadekvátně drahá.\r\nVšiml jsem si před volbami, že v HN propočítali dopad programů na ten dluh. Kupodivu pro Vás ODS a ČSSD dopadly stejně, TOP by by dluh prohloubila. Rozdíl mezi ODS a ČSSD by v těch dopadech přece jenom byl - ve stavu ekonomiky a ve stavu potřebných. Vaše cesta vede k takovému podseknutí ekonomiky, o jakém zjevně netušíte.
Roman Tyller
Pane Sedlák, myslím, že jste ovlivněn mediální masaží co se týče poslední části vašeho příspěvku. Nepochopím lidi co takto argumentují dětmi že budou muset splácet dluh za mateřskou pokud si na ní bude muset stát půjčit.... To jsou Kaluskovi argumenty. Ale cinklé zakázky na ministerstvu obrany předražené o miliardy, Na to taky dáváte na účet Vašeho potomka, aby to mohla za lidi napojené na KDU-ČSL dnes z topky? O tom se nikdo bavit nechce. Také kvůli tomu je tento stát zadlužen a bavíme se tady o škrtech . Kdyby platila Vaše poslední věta, tak tu brzo vymřeme... :-). Méně majetné matky samoživitelky a rodiny budou šetřit na svých malých dětech, aby se kupovali předražené pandůry,navyšování kotingentu v Afganistánu, na to zadlužený stát má? to máme na Afganistán taky ukládat na účet za dítě, aby to pak mohlo zaplatit?Šetřit se musí to to je jásná věc, ale začal bych především u armady a ne na dětech, a tělesně postižených...:-(