V Belgorodu, zasaženém válkou, je Putin silný

putin ilustrace 23
17.3.2024 16:04
Jiří Vyvadil: Uprostřed odpudivého vymývání mozku nánosů nejbujarejší kritiky na Putina mě jako doušek čerstvé vody přišel článek z The Washington Postu, jehož autorkou je Francesca Ebel. Mimochodem, u nás by jej zvěstovatelé jediné pravdy nepustili. Posuďte sami.

Když se v pátek po celém Rusku otevřely volební místnosti pro třídenní prezidentské volby, které Vladimir Putin jistě vyhraje, salva ukrajinských raket dopadla na město Belgorod na západě země, poškodila obytné domy a zranila nejméně dva lidi, zatímco tisíce obyvatel se opět snažily najít úkryt.

Pro většinu ruských voličů zůstává Putinova dva roky trvající válka na Ukrajině z velké části neviditelná, s výjimkou státem kontrolované televize nebo sociálních médií. Belgorod, regionální hlavní město poblíž ukrajinských hranic, však válku pociťuje na vlastní kůži, protože čelí téměř každodenním útokům.

Čtyři dny tohoto týdne se protivzdušná obrana města snažila zachytit salvy raket a výbušných dronů, zatímco východně a jižně od Belgorodu ruská armáda bojovala s protikremelskými milicemi, které podnikaly útoky podél hranice s cílem vykreslit Putina jako neschopného ochránit svou zemi, když se připravuje na páté funkční období.

Nic však nenasvědčuje tomu, že by tato snaha byla úspěšná, a pro mnoho obyvatel takové útoky jen prohlubují jejich podporu Putinovi a vyvracejí falešný narativ Kremlu, že Rusové jsou oběťmi války, nikoli jejími pachateli. Města po celé Ukrajině jsou bombardována mnohem častěji než Belgorod, a to ruskými zbraněmi, které jsou mnohem silnější, včetně balistických a hypersonických střel. Výsledné civilní oběti jsou také mnohem vyšší.

Když se Yanna a Michail Michičukovi chystali v pátek ráno odejít z domova, aby mohli volit, jejich obývací pokoj vybuchl v oblaku prachu a skla, když vedle jejich bytového domu vybuchla raketa.

"Tihle ------ do nás buší, ale mě nemůžou vyděsit! Zítra se zase nalíčím a půjdu volit Putina," řekla pětapadesátiletá Janna, která jedním okem sledovala nejnovější zprávy z hlavní ruské státní televize, zatímco s Michailem popíjeli vodku a jedli nakládané okurky.

Drama dopoledne bylo za nimi. "Putin miluje svou zemi - dělá pro nás všechno," řekla. "Pozvedl zemi ze země."

 

J.V. No uznejte sami: Pustil by to někdo u nás do tisku?

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.